سیستم ایربگ از چه قطعاتی ساخته شده است؟

ایربگ یکی از اصلی ترین تجهیزاتی است که در زمان وقوع برخورد آسیب دیدن سرنشینان را به حداقل می‌رساند و رقابت خودرو سازان بین المللی روز به روز در استفاده از این شاخص ایمنی در حال افزایش است. برندهای مختلفی از ایربگ ها در بازار داخلی وجود دارد که در صورتی بخواهید ایربگ خودرو را تعویض کنید بایستی دقت کنید که ایربگ فابریکی خودرو از چه برندی است.

برندهای مختلف ایربگ خودرو را بشناسیم.

سیستم پیچیده ایربگ از قطعات مختلفی ساخته شده است که در ادامه به شناخت قطعات اصلی الکترونیکی  ایربگ می‌پردازیم :

حسگر ضربه تصادف : محل قرار گیری این سنسور بر روی واحد کنترل الکترونیکی ایربگ می باشد و چنانچه خودرو با تصادف شدید از سمت جلو مواجه گردد شدت ضربه توسط این سنسور اندازه گیری شده و به واحد کنترل ارسال می شود.

واحد کنترل الکترونیکی ایربگ : اطلاعات ارسالی از حسگر پردازش می شود و جریانی جهت عملکرد کیسه هوا به مدول ایربگ ارسال می شود.

فنر ساعتی : با توجه به قرار گیری مدول ایربگ بر روی غربیلک فرمان و گردش فرمان به چپ و راست بایستی اتصالی مطمئن بین غربیلک فرمان و دسته راهنما بوجود آید که این عمل با وجود این قطعه میسر می گردد.

مدول ایربگ: جریان ارسالی از Sas Unit به سمت پرایمر داخل مدول می رود و باعث ایجاد حرارت می شود گرمای حاصل موجب ایجاد جرقه و تولید آتش شده و آتش مزبور به سرعت به درون مواد محترقه تولید کننده گاز انتشار می یابد، گاز حاصل، از میان صفحات فیلتری که برای کاهش دما و صدا تعبیه شده عبور می کند و کیسه هوا، کاور روی فرمان را پاره نموده و به سمت صورت سرنشین باز می شود با تخلیه گاز از سوراخ های ایربگ، کیسه خالی می شود تا از مقدار ضربه آن کاسته شده و فضای دید کافی برای راننده تامین گردد.

سیستم ایمنی ایربگ از قطعات زیر تشکیل شده است :

  1. کیسه هوا
  2. سنسورها
  3. مرکز کنترل 
  4. سیم های رابط
  5. کپسول گاز

مکانیسم عمل ایربگ های خودرو چیست؟

در جلوی خودرو  دو سنسور بکار رفته که در دو طرف خودرو  و قسمت محفظه چرخها قرار گرفته اند و به وسیله سیم به واحد کنترل مرکزی ارتباط دارند. در هنگام اصابت ضربه  محکم، یک سنسور الکترومکانیکی به کار می افتد و علامت لازم را به دستگاه کنترل مرکزی می دهد. دستگاه کنترل مرکزی، جریان مدار پر شده خازنی را برای سوزاندن سوخت جامدی که در محفظه فرمان قرار دارد، به کار می اندازد. بخار حاصل از گاز تولید شده در اسرع وقت کیسه را پر می کند. همزمان با آن کمربند ایمنی سفت شونده، که اغلب دارای ماده منفجره است، در هنگام تصادف، پیستون داخل سیلندر آن، در اثر انفجار کشیده شده، کمربند را محکم می کند و راننده را به صندلی می چسباند. این سنسور، دارای محفظه ایست که در داخل آن، یک ساچمه قرار دارد. این ساچمه، در حالت عادی به وسیله مگنت جذب شده، از حرکت باز می ماند. در هنگام وارد آمدن ضربه، برق مگنت قطع شده، ساچمه به طرف ترمینالها حرکت می کند و به مدار دستگاه محترق کننده سوخت، وصل می شود.

سنسور های برخورد الکترونیکی ایربگ :

سنسور های برخورد در ایربگ ها، برای آشکار سازی برخورد و فعال نمودن چاشنی ها استفاده می شوند. یک سنسور الکترونیکی تک نقطه ای ( Single Point ) می تواند شامل دو شتاب سنج پیزوالکتریک برای اندازه گیری کاهش شتاب در قسمت مسافر استفاده شود.

یک سنسور برخورد باید کارهای زیر را انجام دهد:

۱ . آشکار سازی برخوردهایی که نیاز به عملکرد وسیله ایربگ دارد.

۲ . آتش کردن چاشنی، حتی بعد از جدایی (غیر فعال شدن) باتری.

۳ . تشخیص عیب سیستم، ثبت کد خطا و مشخصات خطا.

۴ . ثبت حوادث برخورد.

۵ . اتصال سریال داده ها.

 آیا برای عمل کردن ایربگ باید کمربند بسته باشد؟

خیر-  برای عملکرد بهتر ایربگ باید کمربند ایمنی بسته باشد، اما اینکه کمربند ایمنی را بسته باشید یا نه هیچ تأثیری در باز شدن ایربگ ندارد. در بسیاری از خودروها سیستم پیش‌کشنده کمربند ایمنی دستور خود را ماژول ایربگ دریافت می‌کند، اما این مسأله به آن معنا نیست که بستن یا نبستن کمربند ایمنی می‌تواند در باز شدن یا باز نشدن ایربگ نقش داشته باشد.

از ابتدای بوجود امدن صنعت ایربگ متخصصان پیش بینی کرده بودند ایربگ و کمربند ایمنی باید پشت سرهم عمل کنند. وجود کمربند ایمنی همچنان ضروری بود زیرا اولا ایربگ فقط در سرعتهای خاصی عمل میکند و ثانیا در تصادف از کنار فقط کمربند ایمنی از سرنشین محافظت می نمود. (به همین علت نصب ایربگ جانبی دردستور کار قرار گرفت) همینطور در تصادف از عقب کمربند ایمنی نقش بسیار مهمی را ایفا میکند. لذا با اینکه تکنولوژی ایربگ بسیار پیشرفت کرده است اما هنوز این وسیله تنها زمانی مفید است که به همراه کمربند ایمنی به کارگرفته شود.

کد خبر 249471