کنترل بیماری، مهم‌ترین مکانیزم جذب گردشگر در مقاصد توریستی | کرونا، تیر خلاص بر پیکر نیمه‌جان گردشگری کشور

یک راهنمای تورهای گردشگری گفت: مهم‌ترین مکانیزم جذب گردشگر، کنترل این بیماری با مدیریت دولت و همکاری مردم است به شکلی که بازخورد رسانه‌ای آن را سایر کشورها و خصوصا کشورهایی که ایران را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب می‌کنند، دریافت کنند.

مهدی حسینی در گفت‌وگو با ایسنا در خصوص صنعت توریسم در شرایط کرونایی و تأثیرگذاری آن بر اقتصاد کشور اظهار کرد: مهم‌ترین مکانیزم جذب گردشگر، کنترل این بیماری با مدیریت دولت و همکاری مردم است به شکلی که بازخورد رسانه‌ای آن را سایر کشورها و خصوصا کشورهایی که ایران را به عنوان یکی از مقاصد سفر خود انتخاب می‌کنند، دریافت نمایند. در قدم بعدی ضروری است که زیرساخت‌های لازم در بدو ورود گردشگر به کشور از طریق راه‌های مختلف هوایی و مرزهای زمینی، حمل‌ونقل، محل اقامت، جاذبه‌های گردشگری و غیره فراهم شود تا گردشگر احساس امنیت و آرامش خاطر داشته‌ باشد. 
 
وی مدعی شد: یکی از مشاغلی که به عنوان پیشانی صنعت گردشگری شناخته می‌شود، راهنمایان گردشگری هستند. هرچند که این قشر جزء تأثیرگذارترین و مهم‌ترین ارکان گردشگری به حساب می‌آیند، اما در این شرایط بحرانی هیچ حمایتی از آن‌ها صورت نگرفته‌ است. دولت ابتدا بسته‌ای حمایتی در قالب وام و به مبلغ ۲۰ میلیون تومان تعریف کرد ولی تا مرحله اجرایی شدن این اقدام مبلغ وام به ۶ میلیون تومان کاهش یافت که جالب است بدانید متأسفانه همین مبلغ را نیز تقریباً هیچ‌یک از راهنمایان گردشگری دریافت نکردند.

حمایت‌ها از راهنمایان گردشگری ناچیز است

این راهنمای تورهای گردشگری بیان کرد: راهنمایان گردشگری خط حمله و نوک حمله صنعت گردشگری هستند، متأسفانه علاوه بر این که قبل از کرونا نیز حمایت‌هایی از این صنف انجام نمی‌شده‌ است، در این بحران هم به دلیل ماهیت شغلی آن‌ها، حمایت‌هایی  شامل حال این قشر نشده و فشار زیادی بر آن‌ها وارد شده‌ است. هم‌چنین بیمه نبودن راهنمایان گردشگری سبب شد که این افراد نتوانند بیمه بیکاری نیز دریافت کنند. می‌توان گفت که در عمل هیچ اقدام مؤثری در جهت حمایت از راهنمایان گردشگری و حفظ این جامعه حیاتی در صنعت گردشگری انجام نگرفته‌ است. 
 
حسینی خاطرنشان کرد: متأسفانه تعداد زیادی از دفاتر مسافرتی نیز در چند ماه گذشته مجبور به تعدیل نیرو، تعلیق و یا تعطیلی فعالیت خود شده‌اند و تعدادی از راهنمایان گردشگری نیز مجبور شده‌اند به مشاغل دیگری روی آورند که این اتفاقات در آینده و زمانی که دوباره فعالیت گردشگری آغاز شود تأثیرگذار خواهد بود. این اتفاق ناخوشایند از عدم حمایت کافی از این صنعت خبر می‌دهد. به این معنی که دو قشر مهم و پیشرو در صنعت گردشگری کشور ما یعنی دفاتر مسافرتی و راهنمایان گردشگری در چند ماه گذشته و بحران به وجود آمده دچار ضرر و زیان‌های بسیار زیادی شده‌اند. امیدوارم که این قشر تأثیرگذار و مهم به ویژه راهنمایان گردشگری که از حمایت کم‌تری برخوردار بوده‌اند، حفظ شوند و جایگاه رفیع راهنمایان گردشگری را بیش‌تر از پیش درک و لمس کنیم.

کرونا، تیر خلاص بر پیکر نیمه‌جان گردشگری کشور

این راهنمای تورهای گردشگری بیان کرد: صنعت گردشگری کشور، مدتی به دلیل برخی عوامل مانند عوامل سیاسی، افزایش نرخ ارز و ... در هر دو بخش ورودی و خروجی دچار افت شده‌ بود و در واقع شیوع ویروس کرونا تیر خلاصی بر پیکر نیمه‌جان این صنعت بوده‌ است. همان‌طور که می‌دانید امنیت و سلامت مهم‌ترین پارامترها برای جذب گردشگر هستند و به این ترتیب مساله کنترل، مدیریت و مهار کرونا نه تنها سبب نزدیک به صفر شدن ورودی گردشگران کشور در سال ۹۹ شده‌، بلکه سفرهای خروجی را نیز با محدودیت‌های شدید مواجه کرده‌ است. 
 
وی تشریح کرد: در برخی از کشورهای پیشرو در صنعت گردشگری، مدیریت بحران و اقدامات به موقع باعث شده‌ است در حال حاضر شرایط بهتری نسبت به سایر کشورها داشته‌ باشند به تدریج بتوانند گردشگری داخلی خود را آغاز کنند. 
 
حسینی تصریح کرد: به نظر من بعد از کرونا، احتمالاً شاهد نوع جدیدی از گردشگری خواهیم‌بود؛ به طوری که بعضی از ملزومات سفر تغییر خواهند کرد و مدارکی که برای سفر باید به همراه داشته‌ باشیم، تنها پاسپورت(گذرنامه)، ویزا و بلیت نخواهد بود و موارد دیگری به ملزومات سفر اضافه خواهد شد. بنابراین در این میان هر کشوری که خودش را با این تغییرات بهتر منطبق کند، نتیجه بهتری نیز دریافت خواهد کرد. به طور کلی هر مکانیزمی که امنیت خاطر گردشگر را فراهم کند، به تبع تأثیر مستقیم در جذب گردشگر دارد. 

سهم گردشگری در تولید ناخالص ملی ناچیز است

وی اضافه کرد: به نظر من یکی از اولویت‌بندی‌هایی که دولت باید در سطح سیاست‌گذاری‌های کلان کشور مورد بازبینی قرار دهد، جایگاه واقعی صنعت گردشگری کشور است. سهم صنعت گردشگری کشور ما در تولید ناخالص ملی و به نسبت پتانسیل‌های گردشگری موجود، بسیار ناچیز است. اگر این بازبینی به درستی انجام شود و این صنعت در اولویت‌های بالاتری قرار گیرد، به تبع در شرایط بحرانی نیز با کیفیت و کمیت بیش‌تری به آن پرداخته‌ می‌شود. زیرا اهمیت و جایگاه این صنعت و تأثیرگذاری آن بر اقتصاد کشور به درستی تعریف شده و ملموس خواهد شد.
 
این راهنمای تورهای گردشگری تشریح کرد: با وجود اینکه شیوع ویروس کرونا تجربه تلخ و سختی برای صنعت گردشگری کشور بوده‌ است، به نظر من باعث شده‌ تلنگری به دولت‌ها و بخش خصوصی وارد شود و به نوعی محک زده شوند که تا چه اندازه در مواجهه با بحران‌ها آمادگی داشته و تا چه میزان می‌توانند تبعات منفی بروز این بحران‌ها را کاهش دهند. در نهایت همه دنیا منتظر هستیم تا خیلی زود واکسن کرونا تولید و توزیع و بیماری مهار شود.
 
حسینی اظهار کرد: اما احتمالا این آخرین بحرانی نیست که ما تجربه می‌کنیم و ممکن است در آینده بحرانی از این جنس بر صنعت گردشگری تأثیرگذار باشد. در چنین شرایطی کشورهایی که از بحران و تجربه تلخ کرونا بهترین درس را گرفته‌اند و به عنوان محک به آن نگاه کرده‌اند، قطعا در آینده آمادگی بهتری نسبت به گذشته خواهند داشت؛ به طوری که تمهیداتی پیش‌بینی کرده و خسارت‌های ناشی از بحران را به حداقل می‌رسانند. 

کد خبر 249373

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =