آیا حجاب اجباری گردشگران خارجی، قانونی است؟ | اجبار حجاب گردشگران و میهمانان خارجی براساس قانون است نه شرع

عضو هیأت علمی دانشگاه امام صادق (ع) درباره حجاب اجباری گردشگران خارجی گفت: ما قانونی داریم به نام حجاب، شما که مسلمان هستید باید رعایت کنید چون هم قانون است و هم در شرع آمده، اگر هم غیرمسلمان هستید به عنوان قانون شهروندی ایران رعایت می‌کنید، نه شرع.

فارس نوشت: علی غلامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع)، در برنامه «بدون توقف» که ۲۳ شهریورماه از شبکه سه سیما پخش شد، در خصوص دلائل الزام حجاب برای گردشگران خارجی تصریح کرد: در جمهوری اسلامی قانونی است به عنوان حجاب، این قانون را شما که مسلمان هستید باید رعایت کنید چون هم قانون‌تان است و هم در شرع آمده، اگر هم غیرمسلمان هستید به عنوان قانون شهروندی ایران رعایت می‌کنید، نه شرع.

این استاد حقوق در پاسخ به این سؤال که «چرا با افرادی که در خارج حجاب خود را برداشتند پس از بازگشت برخورد می‌شود» گفت: یک وقت کسی شهروند عادی است یک اقتضائاتی دارد و ما قانونی برای برخورد نداریم و این اتفاق نمی‌افتد، ولی یک وقت کسی دارای شخصیت حقوقی است و جایگاهی دارد او اقتضائات دیگری دارد، من می‌گویم در ایران حجاب را به عنوان یک قانون رعایت می‌کنم اما در آمریکا که قانون نیست رعایت نمی‌کنم.

چرا افراد غیرمسلمان و میهمانان خارجی را مجبور به حجاب می‌کنیم؟

غلامی همچنین در پاسخ به این سؤال که «چرا افراد غیرمسلمان و میهمانان خارجی را مجبور به حجاب می‌کنیم؟» اظهار کرد: اولین نکته این است که همه این‌ها در ادیان و آئین‌های خودشان هم حجاب هست ولی به آن عمل نمی‌کنند، ما اما اینجا می‌گوئیم به دستورات دین خودت عمل کن، چیزی به آنها تحمیل نکردیم.

اما حالت دوم این است که این فرد تابع هیچ دینی نیست، یک فرد لائیک می‌آید می‌گوئیم قانون اینجا این است که باید حجاب داشته باشی؟ آیا این با آنچه او به عنوان لائیسیته قبول دارد ضدیت دارد؟ یعنی در لائیسیته گفتند اگر چیزی سرت کنی ضد قوانین ماست؟

آنچه ما از یک خانم لائیک در این خصوص می‌خواهیم با اعتقاد او غیریت دارد نه ضدیت، اما مثلاً شما اگر می‌خواهید در دانشگاه سوربن درس بخوانید می‌گویند حجابت را بردار این با دین شما ضدیت دارد، پس ما به آنها چیزی می‌گوئیم که با اعتقاد آنها غیریت دارد و آنها از ما چیزی می‌خواهند که با اعتقاد ما ضدیت دارد.

موضوع حجاب گردشگران و میهمانان خارجی براساس قانون است نه شرع

 ما از روز اول در قانون اساسی‌مان این قوانین را آوردیم اما طرف مقابل ما دقیقاً بر اساس مبانی‌اش نمی‌تواند این کار را بکند، چون قانون اساسی فرانسه می‌گوید که فرانسه نسبت به مذهب بی‌طرف است. در جمهوری اسلامی قانونی است به عنوان حجاب قانونی این حجاب قانونی را شما که مسلمان هستید باید رعایت کنید چون هم قانون‌تان است و هم در شرع آمده، اگر هم غیرمسلمان هستید به عنوان قانون شهروندی ایران رعایت می‌کنید، نه شرع.

رئیس دانشکده معارف دانشگاه امام صادق (ع) در پاسخ به این سؤال که «این در دین آمده یا رهاورد جمهوری اسلامی است که اقلیت‌ها را در فشار قرار دهیم» عنوان کرد: وقتی افرادی در ذیل حکومت اسلامی زندگی می‌کنند که ادیان‌شان غیر از اسلام است چون در پذیرش دین تحمیلی نداریم، می‌شوند اهل کتاب ساکن در جمهوری اسلامی و یکی از کارهایی که حق ندارند انجام دهند تظاهر به منکر است، آنها که غیرمسلمان هستند در خلوت خودشان اعمال‌شان را انجام می‌دهند و ما نه تنها کاری نداریم بلکه در قانون ما آمده احکام‌شان را متناسب با دین خودشان انجام دهند ولی حق تظاهر به منکر ندارند. در واقع برای غیرمسلمان‌ها حجاب قانون است اما واقعی‌اش این است که بر اساس دین خودشان است، برای گردشگران هم همین‌طور.

وقتی با رفتارهای تند حاشیه ایجاد کنید، ذهنیت افراد خراب می‌شود و درست کردن آن سخت است

این استاد دانشگاه در پایان در خصوص برخورد افراد تندرو در خصوص نهی از منکر یادآور شد: یک گروهی آمدند این برخوردها را انجام دادند که درست نبود، وقتی شما با رفتارهای تند حاشیه ایجاد کردید، ذهنیت افراد خراب می‌شود و درست کردن آن کار سختی است، چون تصویر اولین برخورد آدم‌ها با یکدیگر خیلی مهم است، ولی انصافاً همه برخوردها این طور نیست و گروه‌های بسیاری هم هستند که با لبخند و اهدای بسته و گل اقدام به نهی از منکر می‌کنند.

کد خبر 249350

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =