مجسمه ۲ هزار ساله هراکلس در ترکیه چطور از واژگونی نجات یافت؟

یک مجسمه هراکلِس با قدمت ۲ هزار و ۶۰ سال که در تراس غربی کوه نمروت ترکیه در خطر واژگونی قرار داشت، سرانجام پس از یک ماموریت دو روزه از سوی مسئولان مربوطه نجات پیدا کرد.

اسکان نیوز نوشت: ‌این مجسمه به دلیل زمین لرزه‌های مقطعی در منطقه و تکان‌های مستمر در زیر زمین، خم شده بود و هر لحظه این احتمال قوی‌تر می‌شد که کاملا بیفتد و از بین برود.  اما گروهی از امدادگران و حافظان میراث فرهنگی در ترکیه بلافاصله دست به کار شدند و در مدت زمان دو روز با استفاده از طناب‌های ابریشمی موفق شدند این مجسمه را از واژگونی نجات دهند.

به گفته مقامات مسئول ماموریت نجات، مجسمه با طناب‌های ابریشمی به حدود ۳۰ سانتی متر گره خورده و سپس صاف شده و پس از آن مواد ُپر کننده در زیر آن قرار داده شده است.

تیم‌های مسئول در اداره موزه آدیامان مدت‌ها بود که منتظر دریافت مجوز مرمت این نوع مجسمه‌ها در منطقه بودند که متاسفانه صدور این مجوز به طول انجامید و مسئولان مجبور شدند پیش از صدور مجوز به طور موقت آن را صاف نگاه دارند تا پس از دریافت مجوزهای لازم بتوانند به مرمت آن مجسمه و ایجاد فضایی مستحکم و مقاوم برای آن بپردازند.

کوه نمروت ترکیه

نکته جالب توجه این‌جاست که در زیر این مجسمه هم یک گردنبند و یک نشان غرفه تلفن مربوط به دهه ۱۹۸۰ پیدا شد که توجه بسیاری از ماموران و فعالان حوزه میراث فرهنگی جهان را نیز به سوی خود جلب کرد.

کوه نمرود (نمروت) به ارتفاع ۲ هزار و ۱۳۴ متر واقع در جنوب شرقی ترکیه، دارای چندین مجسمه عظیم در اطراف خود است که علاوه بر آن یک مقبره مربوط به یک قرن پیش از میلاد نیز در این کوه جای گرفته است.

این کوه که در پادشاهی باستان کاماگن قرار دارد، از سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی یونسکو جای گرفته است.

فیلمی ببینید درباره کوه نمروت ترکیه:

کد خبر 249340

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =