ضربه شدید کرونا به صنعت گردشگری ترکیه | کرونا، ۷۰ درصد درآمد گردشگری ترکیه را کم کرد

صنعت گردشگری ترکیه تحت تاثیر کرونا، زیانی جدی را تجربه کرده است. بر اساس براوردهای صورت گرفته، در سال ۲۰۲۰ و همزمان با شیوع ویروس کرونا، در سال جاری میلادی تعداد کل گردشگران وارد شده به این کشور حدود پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر بوده است که این عدد در قیاس با مدت مشابه سال گذشته کاهشی بیش از ۱۹ میلیون نفری را نشان می‌دهد.

مردم سالاری نوشت: در ماه آوریل سال جاری میلادی و همزمان با اوج گیری کرونا در ترکیه، کل تعداد گردشگران وارد شده به این کشور حدودا ۲۴ هزار نفر بوده که البته در ماه‌های بعدی جبران شده و در ماه جولای به ۹۳۳ هزار نفر رسیده است.  

در مقایسه میان آمار این ماه و ماه می سال ۲۰۱۹ که در آن بیش از شش میلیون و ۶۰۰ هزار گردشگر وارد ترکیه شده بودند، کاهشی ۸۶ درصدی به ثبت رسیده است.

براوردها نشان می‌دهد که در هفت ماهه ابتدایی سال جاری میلادی، آلمانی با ثبت ۶۲۰ هزار سفر، اصلی‌ترین گروه‌هایی بوده‌اند که به ترکیه سفر کرده‌اند و پس از آن بلغارستان با ۴۵۳ هزار نفر، گرجستان با ۳۴۸ هزار نفر، روسیه با ۳۳۳ هزار نفر و اوکراین با ۲۶۵ هزار نفر در رده‌های بعدی قرار دارند. بر اساس براوردهای صورت گرفته، ایرانی‌ها با انجام بیش از ۲۴۰ هزار سفر به ترکیه، در رتبه ششم کشورهای مبدا گردشگر خارجی برای ترکیه قرار گرفته‌اند. به این ترتیب این عدد در مقایسه با مدت مشابه سال قبل کاهشی ۷۸ درصدی و در مقایسه با مدت مشابه سال ۲۰۱۸، کاهشی ۸۲ درصدی را نشان می‌دهد.

 البته با این وجود سهم ایران در سال ۲۰۲۰، از کل گردشگران خارجی ترکیه، حدودا ۴.۵ درصد بوده که که نسبت به سال قبل تغییر خاصی را نشان نمی‌دهد.

ترکیه پیش بینی کرده که کل تعداد گردشگران خارجی این کشور تا پایان سال جاری میلادی به ۱۵ میلیون نفر و درآمد حاصل از آن به ۱۱ میلیارد دلار برسد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۹، ۴۵ میلیون گردشگر از ترکیه بازدید کرده و درآمدی ۳۵ میلیارد دلاری را نصیب این کشور کرده بودند که به این ترتیب تحت تاثیر کرونا تعداد گردشگران خارجی در ترکیه ۶۷ درصد و درآمد حاصل از آن ۶۹ درصد کاهش خواهد یافت.

کد خبر 249305

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =