دهکده جهان نما | بهشت ییلاقی ایران زمین

دهکده جهان نما روستای بکر و ییلاقی کردکوی گلستان است. برای آگاهی از جاذبه های گردشگری و تفریحی این روستا، این مقاله را بخوانید تا از همین حالا برای سفر به جهان نما لحظه شماری کنید.

اگر به سمت شمال کشور سفر کنید، به بخشی از قدرت خداوند در خلق زیبایی‌های جهان پی خواهید برد. در انبوهجنگل‌های گلستان، منطقه‌ای تحت عنوان دهکده جهان نما وجود دارد که گویی تمام آسمان و زمین در اختیار افرادی است که به آن پا می‌گذارند. تا چه اندازه با این منطقه خارق‌العاده آشنایی دارید؟

معرفی استان گلستان

بهتر است قبل از شروع بحث اصلی، در ابتدا به معرفی استان گلستان بپردازیم. استان گلستان را باید یکی از شگفت‌انگیزترین مناطق کشور دانست که بی‌شک در خلق زیبایی‌های بی‌نظیر ایران‌زمین سهم عمده‌ای دارد. شاید با شنیدن اسم گلستان، رنگ سبز در ذهنتان تداعی شود؛ البته بد نیست بدانید لقب شهر گرگان «طلای سفید» است. علت این نام‌گذاری به‌دلیل وجود مزارع پرشمار پنبه در اینجاست که شبیه به گلوله‌های برفی دیده می‌شوند.

 این استان با مرکزیت شهر گرگان، گنجینه‌ای از طبیعت سرسبز است که شمال کشورمان را به‌زیبایی زینت می‌دهد. یک شهر با مناظر خارق‌العاده از جنگل، کوه، چمنزار، دشت، بیابان، شوره‌زار، دریا، خلیج، رودخانه و تالاب. اقلیم گوناگون و متنوع گرگان، دلبری فریبنده برای دوستداران طبیعت است. در اینجا همه چیز ناب و کم‌نظیر است. ازاین‌رو نوشتن درباره گلستان و شهر گرگانتمامی ندارد. اگر شما هم شیفته سیاحت در این شهر هستید، با خرید بلیط هواپیما گرگان خود را به دامن طبیعت این شهر بسپارید. ما هم در این مطلب تصمیم گرفته‌ایم از بین هزاران جاذبه گردشگری گلستان، سراغ «دهکده جهان نما» برویم تا این بهشت زمینی را بیشتر بشناسیم. همراه ما در ره بال آسمان باشید.

معرفی بهشت شمالی ایران

سلفی‌گرفتن در نمای زیبای دهکده جهان نما

تعریف شما از بهشت چیست؟ با فرارسیدن فصل تابستان و گرم‌شدن هوا، هیچ‌چیز بهتر از سفر به یک منطقه ییلاقی و خوش‌آب‌وهوا نیست. باید گفت در ایران، مناطق سرسبز با هوایی دل‌چسب زیاد است و کافی است نزدیک‌ترین آن را انتخاب و رهسپار آن شوید. اگر به سمت شمال ایران حرکت می‌کنید به سمت استان گلستان بروید و مطمئن باشید که در اینجا خاطرات به‌یادماندنی منتظر شماست.

برای لذت‌بردن و خاطره‌سازیبی‌نظیر به طرف دهکده جهان نما بروید. این ناحیه به بهشت زمینی شمال ایران معروف است. زیبایی و خاص‌بودن آن در قامت چندین کلمه نمی‌گنجد و باید حتماً در آن پا بگذارید تا اینهمه شگفتی را با چشم خود ببینید و باور کنید.

معرفی دهکده جهان نما

به سمت استان گلستان که حرکت کنید جز جنگل‌هایانبوه و مناظر دیدنی چشم‌نواز، چیز دیگری نمی‌بینید. مناطق ییلاقی فراوانی در این خطه به چشم می‌خورد که با کلبه‌های کوچک و بزرگ آمیخته شده است. درست در همین حوالی و در شرق شهرستان کردکوی به منطقه دهکده جهان نما خواهید رسید که بی‌شک با دیدن آن متحیر خواهید شد.

دهکده جهان نما یک منطقه محافظت‌شده با مساحت تقریبی ۳۸ هزار هکتار از دامن رشته‌کوه‌های البرز بیرون زده است. این منطقه در ارتفاعی بین ۶۰۰ تا ۳۰۸۶ متری از سطح دریا قرار دارد؛ ازاین‌رو چشم‌اندازبی‌نظیری را در اختیار رهگذران قرار می‌دهد.

جهان نما در میان جنگل‌های دامنه کوه­های شمال ایران هنوز هم سالم و دست‌نخورده باقی مانده است و در میان جنگل‌های بااصالت و قدیمی هیرکانی قرار دارد که از نظر اکوسیستم طبیعی بسیار حائز اهمیت است.

دیدنی‌های دهکده جهان نما

مسافرانی که به دهکده جهان نما سفر می‌کنند، می‌دانند که یک طبیعت بکر و خارق‌العاده در انتظارشان است که حسابی آن‌ها را سر ذوق بیاورد؛ اما جدا از جاذبه‌های طبیعی، این منطقه دارای قدمتی تاریخی است که می‌توانید در اوقات فراغت خود از دیدنشان لذت ببرید. در ادامه به معرفی برخی از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این منطقه می‌پردازیم.

جاذبه‌های طبیعی دهکده جهان نما

نمای زیبا از غروب آفتاب در دهکده جهان نما

  1. چشمه

کوهستانی‌بودن این منطقه به ایجاد چشمه کمک شایانی کرده است. ازجمله چشمه‌های این ناحیه می‌توان بهچهارسرا، مازوکش، تول بنه، پیرزن چشمه، سوته، سرخ چشمه، آبگرم زیارت، نخود چشمه و شربت چشمه اشاره کرد.

  1. رودخانه

در کنار چشمه‌های طبیعی، رودخانه‌های زلالی در منطقه جهان نما جاری است. مغزی، سفیدرود، ترکت و جهرباغ ازجمله رودخانه‌های این ناحیه هستند.

  1. کوه

بسیاری از افراد، دهکده جهان نما را مکان مناسبی برای کوهنوردی و صعود به ارتفاعات می‌دانند. سرسبزی و مناظر خیره‌کننده آن کوهنوردان را وسوسه می‌کند که کمپ خود را در این ناحیه برپا کنند. کوه‌های شاه‌پسند، تلنبار، زبله، دوکالی، کالت، چلستان و لنده کوه در این منطقه قرار دارند.

به‌طور کلی اگر بخواهیم طبیعت جهان نما را توصیف کنیم، باید بگوییم بوی چوب خیس و نیز بوی جنگل و آسمان بی‌کران آبی شاید رمانتیک‌ترین جملاتی باشد که در وصف زیبایی‌های طبیعی دهکده جهان نما به گوش می‌رسد. بر فراز مرتفع‌ترین قسمت‌های روستا که بایستید می‌توانید منظره فراخی را مشاهده کنید که حتی شامل کردکوی، گرگان و بندر ترکمن هم می‌شود.

جاذبه‌های تاریخی دهکده جهان نما

این منطقه نیز دارای تاریخ و پیشینه‌ای کهن است؛ به همین دلیل بناها و آثار تاریخی متعددی در آن به چشم می‌خورد. دهکده ییلاقی درازنو، جاده شاه عباسی، میل رادکان، جلینگ بلینگ، امامزاده روشن‌آباد، گورستان کمر سرک و شهر باستانی تمیشه ازجمله مکان‌های تاریخی جهان نما هستند.

برای بازدید از جاذبه‌های تاریخی این شهر به سایت ره بال آسمان بروید تا از مناسب‌ترین قیمت بلیط هواپیما و بلیط اتوبوس گرگان اطلاع حاصل کنید.

آب‌وهوای دهکده جهان نما

دهکده جهان نما به‌علت مرتفع‌بودن، فقط برای ییلاق و فصل گرم سال مناسب است. آب‌وهوای این منطقه همیشه خنک است و حتی در گرمای سوزان تابستان، باید در این منطقه لباس گرم بپوشید. هوا هر چه به سمت خنکی برود، این منطقه غیرقابل سکونت می‌شود که علت آن‌هم سرما و برف شدید است.

بهترین زمان سفر به دهکده جهان نما

راه رسیدن به دهکده جهان نما

اگر قصد سفر به جهان نما را دارید، فقط در بهار و تابستان اقدام کنید. اردیبهشت تا مرداد زمان طلایی برای سفر به این منطقه است. با اتمام شهریور ماه، هوا رو به سردی می‌رود و عملاً رفتن و ماندن در جهان نما را غیرممکن می‌شود.

تفریحاتی که می‌توانید در دهکده جهان نما انجام دهید

عمده‌ترین تفریحاتی که هر گردشگر می‌تواند در دهکده جهان نما انجام دهد، به طبیعت ختم می‌شود. طبیعت فراخ این منطقه، انتخاب دیگری برای شما باقی نمی‌گذارد کهاز آن جمله می‌توان به کوهنوردی، ورزش‌های هوایی و جنگل نوردی اشاره کرد.

  1. کوهنوردی

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، در این منطقه کوه‌های فراوانی وجود دارد که کوهنوردان بسیاری را به سمت خود جذب می‌کند تا از ارتفاعات آن صعود کنند؛ اما نکته‌ای که باید به آن توجه کرد، این است که حتماً با یک راهنما به این مناطق بروید؛ زیرا جنگل‌های تودرتو ممکن است شما را به خطر بیندازد. همچنین به‌دلیل بکربودن منطقه، وسایل رفاهی، بهداشتی و آب آشامیدنی وجود ندارد. پس قبل از شروع تجهیزات لازم را با خود ببرید.

  1. ورزش‌های هوایی

ارتفاعات جهان نما، فرصتی عالی برای انجام ورزش‌های هوایی همچون پاراگلایدر، چتربازی وکایت‌سواری است. پس اگر اهل هیجان هستید، بر فراز این بهشت زمینی پرواز کنید.

  1. جنگل‌گردی

وجود جنگل‌هایانبوه این منطقه‌ موقعیت خاصی را در اختیار طبیعت‌دوستان قرار می‌دهد تا در دامن طبیعت و درختان هیرکانی گشت‌وگذار کنند. همچنین وجود گل‌های وحشی بنفش و آبی بساط تفرج شما را کامل می‌کنند.

مراکز اقامتی دهکده جهان نما

سفر گروهی به دهکده جهان نما

با چه وسیله‌ای قصد سفر به این منطقه را دارید؟ گردشگران بسیاری حتی با خرید بلیط لحظه آخری گرگان نیز خود را به این شهرمی‌رسانند و از آنجا به سمت جهان نما می‌روند؛ اما تنها وسیله رفتن مهم نیست؛ بلکه مکانی برای اقامت در این منطقه، در درجه اول اهمیت قرار می‌گیرد.

با ورود گردشگران به این منطقه، اقامتگاه‌های بوم‌گردی متعددی شکل گرفته که دارای امکانات کامل رفاهی است. مسافران می‌توانند قبل از شروع سفر، اقدام به رزرو مکان مدنظر خود کنند.

وسایل لازم برای سفر به دهکده جهان نما

بکربودن این منطقه باعث شده که خبری از امکانات رفاهی زندگی شهری در اینجا نباشد. نه برق، نه تلفن، نه اینترنت و نه مغازه‌ای برای خرید. در دهکده جهان نما کاملاً باید مطابق با قانون طبیعت رفتار کنید. در این حالت بهتر است قبل از سفر:

۱. مواد غذایی کنسروی، نان و خوراکی همراه داشته باشید؛

۲. برای گرم‌کردن غذا می‌توانید از چوب و آتش استفاده کنید و یا پیک‌نیک با خود ببرید؛

۳. آب آشامیدنی به مقدار کافی همراه خود ببرید؛

۴. پتو و لباس‌های گرم را فراموش نکنید؛

۵. از همراه‌داشتن نقشه راه اطمینان حاصل کنید.

شماره تماس ره بال آسمان: ۰۵۱۳۷۱۷۰

آدرس سایت: rahbal.com

کد خبر 249275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 9 =