بازگشایی مسجد ایاصوفیه اقدامی شجاعانه بود | انگلیس برای اسلام زدایی عبادتگاه مسلمانان را به موزه تبدیل کرد

دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی در بیانیه‌ای بازگشایی مسجد ایاصوفیه را اقدامی شجاعانه و بازگشت میراث اسلامی به دنیای اسلام و نشانه خردمندی و مقابله با سلطه فرهنگی غرب دانست و از تمامی مسلمان جهان خواست تا از این اقدام هوشمندانه حمایت و پشتیبانی کنند.

در متن این بیانیه آمده است: جنگ‌های صلیبی مصادف با دوره‌ای از تاریخ بود که برابر اعتراف اندیشمندانی همچون گوستاولوبون فرانسوی، شرق مهد تمدن و مصادف با عصر شکوفایی تمدن اسلامی بوده است و به دلیل بی‌فرهنگی و عدم بهره‌مندی صلیبیان از مظاهر تمدن، جنگ‌های صلیبی برای مسلمانان سراسر زیانبار بود.

در ادامه این بیانیه آمده است: بارور بودن درخت فرهنگ و تمدن در میان ملل اسلامی موجب گشت که اروپائیان با دستی پر از دانش و پیشرفت به خانه باز گردند، اما در مقابل شاید مهم‌ترین پیامد جنگ‌های صلیبی، تسلط قدرت نرم بر جوامع اسلامی از سوی آنان بود و جنایت‌های فراوان آنان در تسخیر مسجد الاقصی و تخریب مساجد و آتش زدن آثار تمدن اسلامی و تاراج ثروت‌های ملل مسلمان و نیز قتل عام ده‌ها هزار نفر از مسلمانان در تاریخی طولانی درحدود یکصد و هشتاد سال و در هشت دوره تهاجم به سرزمین‌های اسلامی، بخشی از این ننگ تاریخی بر پیشانی صلیبیان بوده است.

دبیرخانه مجمع جهانی بیداری اسلامی یادآور شد: علی رغم این جنایات و تخریب زیرساخت‌های گسترده جهان اسلام که توسط غرب در جنگ‌های صلیبی صورت گرفت، اسلام در این جنگ‌ها نه تنها اقدام به تخریب آثار تمدنی غرب نکرد، بلکه با حفظ کلیساها  و تبدیل آنان به عبادتگاه‌های اسلامی، به تعامل فرهنگی و استمرار تمدن بشری  کمک شایانی نمود.

در این بیانیه تاکید شده است: کلیسای ایاصوفیه با قدمتی ۱۵۰۰ ساله  از آثار به جا مانده در دوره امپراتوری بیزانس و یکی از نمادهای معماری دوره روم شرقی است که پس از تحولات آغازین عصر رنسانس و فتح قسطنطنیه (استانبول فعلی) به دست سلطان محمد فاتح در سال ۱۴۵۲ میلادی با حفظ احترام به حقوق تمامی مسیحیان جهان مردم روم شرقی که به تدریج اسلام در میان آنان گسترش یافته بود به طور رسمی به مکتب حیات بخش اسلام گرویدند و کلیسای ایاصوفیه را به مسجد و عبادت گاه مسلمانان تبدیل کردند.

در ادامه این بیانیه آمده است: پنج قرن متمادی مسجد ایاصوفیه یکی از میراث مهم فرهنگی جهان اسلام بود، اما استعمار پیر انگلیس که ضربات سهمگین از مسلمانان در این پنج قرن خورده بود، برای اسلام زدایی، تسلط بر سرنوشت مسلمان‌ها و فراموشی تمامی نتایج پیروزی‌های و عصر شکوفایی تمدن اسلام و حذف نمادهای اسلامی، عبادتگاه مسلمانان و محل عبادت بندگان مخلص خدا را به موزه تبدیل کرد.

مجمع جهانی بیداری اسلامی خاطرنشان کرد: برابر قوانین و سنت الهی که "هُوَ الَّذِی أَرْسَلَ رَسُولَهُ بِالْهُدَیٰ وَدِینِ الْحَقِّ لِیُظْهِرَهُ عَلَی الدِّینِ کُلِّهِ وَلَوْ کَرِهَ الْمُشْرِکُونَ "، دشمنان درصدد خاموشی نور الهی بودند که با رشد اسلام گرایی و بیداری اسلامی در موج دوم و سوم و آگاهی و بصیرت افزایی به دامان مسلمانان بازگشت.

این مجمع در این بیانیه یادآور شد: در ایام مبارک دهه اول ذی الحجه الحرام که حاجیان به دنبال احیای فطرت خویش هستند، دولت ترکیه و به ویژه شخص رئیس جمهور این کشور اسلامی، در  اقدامی شجاعانه و در خور تحسین به دنبال بازگشت به خویشتن خویش، احیای هویت اسلام و بازگردان میراث اسلامی به دنیای اسلام برآمد.

مجمع جهانی بیداری اسلامی در این بیانیه، این اقدام هوشمندانه که نشانه خردمندی و مقابله با سلطه فرهنگی غرب، احیای هویت مسلمانان، حفظ کرامت و میراث فرهنگی و... و. است را ارج نهاده و از تمامی مسلمانان جهان خواست از این اقدام حمایت و پشتیبانی کنند.

کد خبر 249169

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =