آبشار کبودوال گلستان | زیبایی محسور کننده تنها آبشار خزه‌ای ایران

آبشار کبودوال یکی از جاذبه‌های گردشگری استان گلستان است که به دلیل قرار گرفتن در طبیعت جنگلی، زیبایی محسورکننده‌ای دارد و هر ساله در فصول مختلفی از سال میزبان گردشگران ایرانی و خارجی است.

استان گلستان در کنار تاریخچه فرهنگی غنی،  به سرزمین آبشاران و چشمه‌سارها معروف است و با وجود این همه جاذبه‌های طبیعی و تفریحی مانند آبشار، تالاب‌ و گل‌فشان‌ به عنوان نگین گردشگری منطقه، مقصد مناسبی برای گردشگران است.

وجود رشته کوه‌های البرز که خود سرچشمه رودهای فراوانی است، آبشارهای کوچک و بزرگ بسیاری به وجود آورده که‌ از نواحی مختلف سرازیر شده و جلوه‌های زییایی را ایجاد کرده‌است.

بیش از ۶۰ آبشار کوچک و بزرگ از جمله آبشار شیرآباد، لوه، کبودوال، گلستان، باران‌کوه، زیارت، دوآب و شادان(۷ طبقه) در جای‌جای این استان به مناطق زیبای گردشگری تبدیل شده‌اند.

کبودوال تنها آبشار خزه‌ای ایران واقع در ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهر علی‌آباد کتول از توابع استان گلستان و در دل جنگل و دامنهٔ کوه هارون قرار دارد. آب این رودخانه از چشمه‌های جنوبی سرچشمه می‌گیرد.  

می‌توان از این آبشار به عنوان بزرگ‌ترین آبشار خزه‌ای ایران نام برد؛ آبشاری با ارتفاع ۶ متر که آبی سرد و قابل شرب دارد. آبشار کبودوال به لطف قرار گرفتنش در ارتفاع کم از سطح دریا و نزدیک‌بودنش به شهر، آب و هوایی بسیار معتدل دارد.

آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در امتداد رودخانه‌ی کبودوال خودنمایی می‌کنند.  زیر هر آبشار حوضچه‌های جالبی به‌وجود آمده که برخی جوانان منطقه از آن برای شنا و آبتنی استفاده می­‌کنند. آب زلال و شفاف و زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین راه تسکین و آرامش انسان است.

از پارک جنگلی تا محل آبشار اصلی کبودوال حدود ۲۰ دقیقه پیاده‌روی در مسیری بسیار زیبا دارد و حدود ۳۲۰ پله سنگی و ۱۷۰ متر ارتفاع تا سرچشمه آبشار سر راه گردشگران است که برای افرادی با بیماری‌های قلبی و تنفسی توصیه نمی‌شود.

آبشار کبودوال با توجه به ویژگی‌های خاص خود مانند خزه‌ای بودن، کیفیت آب، غنای ویژه گیاهان بومی و جانوری در سال ۱۳۹۴ به عنوان میراث طبیعی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

منبع: همشهری

کد خبر 248908

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =