کرونا در کیش اوج گرفت | ثبت ۳ مورد جدید ابتلا به کرونا

موارد جدید ابتلا به کرونا نشان می‌دهد شیوع این ویروس در جزیره کیش شتاب بیشتری گرفته‌است.

به گزارش ایرنا، آن‌طور که سخنگوی شورای سلامت کیش استان هرمزگان اعلام کرده؛ ۳ مورد جدید ابتلا به کرونا در کیش ثبت شده است. بر این اساس تعداد مبتلایان به کرونا در این جزیره به بیش از ۶۰ نفر افزایش‌یافته است.

این در حالی‌ است که چندی پیش، جزیره کیش در شمار مناطق سفید ابتلا به کرونا قرار داشت. بر اساس تعریف وزارت بهداشت منطقه سفید به منطقه‌ای اطلاق می‌شود که متوسط میزان بستری روزانه (به ازای هر صدهزار نفر جمعیت) حداکثر ۱ نفر باشد و حداکثر ۱۴ بستری در طول دو هفته (شامل موارد مشکوک و قطعی) داشته باشد.

با رفع محدودیت‌های پروازی و آغاز سفرها به کیش، ‌پیش‌بینی می‌شد که کرونا در مناطق سفید دوباره شیوع یابد. با این‌حال، مسئولان منطقه آزاد بر رعایت پروتکل‌های وزارت بهداشت برای مقابله با ویروس کرونا تأکید داشتند. تا جایی که در طی روزهای گذشته دو واحد صنفی به علت عدم رعایت ضوابط بهداشتی پلمپ شدند.

همچنین مدیر فنی و امور شهری معاونت عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش از افزایش گروه نظارتی مدیریت حمل‌ونقل بر رعایت ضوابط بهداشتی راننده‌های تاکسی و مینی‌بوس‌ها در سطح این منطقه خبر داده و گفته بود که «تمام راننده‌های وسایل نقلیه عمومی موظف هستند از ماسک استفاده کنند و در صورت عدم توجه به رعایت موازین بهداشتی برابر قانون خودروی متخلف توقیف می‌شود».

پیش‌ازاین نخستین جلسه کمیته ویژه نظارت بر فعالیت‌های مقابله با بیماری کووید۱۹ در سطح جزیره، سوم خردادماه برگزار شده بود.

کیش

بااین‌حال و بر اساس مشاهدات میدانی، ‌ هنوز در بسیاری از اماکن عمومی و پرتردد، ‌ فاصله اجتماعی رعایت نمی‌شود و بسیاری از کیشوندان یا مسافران خود را ملزم به استفاده از ماسک نمی‌بینند. از همین‌رو نیاز به سخت‌گیری و کنترل بیشتر بر اماکنی مانند فرودگاه یا بازارها، ‌ بیشتر از قبل احساس می‌شود.

موج دوم شیوع ویروس کرونا پس‌ازآن آغاز شد که بر اساس تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا محدودیت‌های سفر بین‌استانی برداشته شد؛ بااین‌حال مقام‌های دولتی و وزارت بهداشت از مردم خواستند تا حد امکان از انجام سفرهای غیرضروری خودداری کنند.

حالا در برخی از مناطق کم‌ خطر، ویروس کرونا جانی دوباره یافته است. تا جایی که دیروز اعلام شد ۲۷۳ نفر به شمار مبتلایان کرونا در استان هرمزگان افزوده شده و ۲ نفر نیز جان خود را ازدست‌داده‌اند.

سفرخیز بودن کیش و ورود مسافران از نقاط مختلف کشور، ‌افزایش تعداد مبتلایان به کرونا را در این جزیره، محتمل می‌کند. بر همین اساس بود که با آغاز شیوع این ویروس در کشور و ابتلای ۵۰ نفر به کرونا در اسفندماه گذشته در کیش، تمامی پروازها به این جزیره ممنوع اعلام شد.

حالا باید دید با آغاز سفرها و موج دوم شیوع ویروس کرونا، ‌در صورت افزایش تعداد مبتلایان، مسئولان منطقه آزاد چه تصمیمی برای محافظت از جزیره خواهند گرفت. نظارت و سخت‌گیری بیشتر یا قرنطینه دوباره جزیره؟

کد خبر 248882

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =