هنوز موقع سفر نیست | در مهمانی‌ هم باید فاصله یک و نیم متر را رعایت کرد

فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: هنوز موقع سفر نیست و باید همه دستورالعمل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی را رعایت کرد.

دکتر مسعود مردانی با بیان این که ساخت واکسن بیماری کرونا حداقل ۸، ۹ ماه دیگر زمان می‌برد گفت: پیک دوم و سوم بیماری واقعیتی است که وجود دارد و جمعیتی که فاصله گذاری اجتماعی را رعایت نکنند و دست هایشان را مرتب نشویند و آنتی بادی نداشته باشند هر لحظه و هر جا در معرض ابتلا به بیماری کرونا هستند.

این متخصص با بیان این که گرمای هوا تاثیری روی ویروس کرونا ندارد گفت:مشاهده می‌شود که به رغم گرم شدن هوا در خوزستان، اهواز و آبادان ... سیر بیماری کرونا صعودی است و تنها راه جلوگیری از ابتلا رعایت تمام دستورالعمل‌های بهداشتی به ویژه شستشوی مرتب دست هاست برای این که کرونا بچه و پیر و پولدار و فقیر و زن و مرد نمی شناسد.

مردانی گفت: مهمانی‌های بیش از ۱۰ نفر زیر یک سقف تجمع محسوب می‌شود و خطر ابتلا را بالا می‌برد و در این مهمانی‌های کوچک هم باید فاصله یک و نیم متر و موارد بهداشتی را کاملا رعایت کرد.

او گفت: قرقره آب نمک و سرکه ممکن است آلام را کمی برطرف کند، اما هیچ تاثیری روی ویروس ندارد همچنین خوردن زنجبیل و لیمو ترش و سیر و این‌ها هم تاثیری روی ویروس کرونا ندارند.

دکتر مردانی افزود: اگر یکی از اعضای خانواده‌ای علائم بیماری دارد یا مبتلا تشخیص داده شده حتما باید جدا از بقیه در قرنطینه خانگی قرار بگیرد و یکی از افراد خانواده با زدن ماسک و محافظ صورت از او مراقبت کند.

فوق تخصص بیماری‌های عفونی با اشاره به این که تعداد بسیاری از پزشکان و پرستاران به بیماری مبتلا شده اند و آنتی بادی در بدنشان تولید شده گفت: این‌ها یا دیگر مبتلا نمی‌شوند و یا اگر هم مبتلا شوند فرم خفیف آن را می‌گیرند.

او در خصوص پادگان‌ها هم گفت: در پادگان‌ها هم باید فاصله گذاری اجتماعی و دستورالعمل‌های بهداشتی و شستشوی دست‌ها کاملا و دقیق‌تر و بهتر رعایت شود.

دکتر مردانی گفت: بیماری کرونا بین انسان و حیوان مشترک است، اما تاکنون ابتلای گربه‌ها از طریق انسان گزارش شده، اما ابتلای انسان از طریق سگ و گربه گزارش نشده است.

او با بیان این که مواد خوراکی و آشامیدنی راه شایع ابتلا به کرونا نیست افزود:کرونا از طریق دست‌های آلوده که به جاهای آلوده خورده و با تماس به چشم و دهان و بینی منتقل می‌شود و همچنین از طریق عطسه‌ها و سرفه‌های افراد ناقل یا مبتلا.

این متخصص عفونی در خصوص فرق آنفلوآنزا و کرونا گفت: آنفلوانزا یکدفعه و به صورت ناگهانی بروز می‌کند و یکدفعه تب بالای ۳۹ و ۴۰ درجه در فرد ظاهر می‌شود همراه با بدن درد، اما کرونا شروع ناگهانی ندارد و تب آن هم حداکثر ۳۸ درجه و به ندرت ۳۹ درجه است و اغلب مبتلایان کرونا با افراد کرونایی به نوعی تماس داشته اند و علامت کرونا تب ۳۸ درجه، سرفه‌های خشک و تنگی نفس و کاهش حس چشایی و بویایی و عدم توانایی در راه رفتن است.

دکتر مردانی گفت: قدم زدن در پارک ها و پیاده روی به شرط این که محل پیاده روی شلوغ نباشد و رعایت موارد بهداشتی به ویژه شستن و ضد عفونی بلافاصله دستها در صورت تماس با محیط و صندلی و ... مانعی ندارد.

منبع: صدا و سیما
کد خبر 248734

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =