۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۹ - ۱۷:۳۴
کشف آثار تاریخی در صندوق امانات

کشف آثار باستانی از صندوق امانات یک کشور اروپایی، گلایه از کمبود بودجه وزارت میراث فرهنگی و کشف کتیبه ساسانی در نقش رستم از جمله خبرهای حوزه میراث فرهنگی و گردشگری در این هفته بود.

اوایل هفته حرمت الله رفیعی رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافری و گردشگری در یک برنامه تلویزیونی از در اختیار ایرلاین‌ها بودن ۴۰۰ میلیارد تومان پول بلیت مردم و عدم استرداد آنها در پی کنسلی پروازهای داخلی و خارجی با شیوع ویروس کرونا، از سوی شرکت‌های هواپیمایی خبر داد و گفت: بر اساس مطالعات صورت گرفته ۴۰۰ میلیارد تومان پول مردم در اختیار ایرلاین‌ها است و بخش زیادی از این مبلغ هم در اختیار هتل‌های داخلی و خارجی قرار دارد و مردم نمی‌توانند پول‌هایشان را پس بگیرند و از سوی دیگر هم دفاتر هواپیمایی توان پرداخت این مبالغ را ندارند.

به گفته رفیعی، حدود ۴ ماه است که پول‌هایی از مسافران برای فروش بلیت دریافت شده و با وجود آنکه در حساب ایرلاین‌های خارجی مبالغ سنگینی وجود دارد، اما به نظر می‌رسد آنان قصد بازگرداندن این پول‌ها را ندارند و آن‌ها در این مدت با پول مردم بازی و کاسبی کرده‌اند و مردم مبالغ سنگینی را برای انجام سفر، ماه‌ها پیش پرداخت کرده بودند، اما به دلیل شرایط کرونا بسیاری از این سفرها لغو شده است و این ایرلاین‌های خارجی قصد بازگرداندن این مبالغ را ندارند.

اغلب ایرلاین‌های داخلی، تسویه کرده اند

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی هم در این زمینه اعلام کرد: شرکت‌های هواپیمایی داخلی با وجود آنکه با کمبود نقدینگی مواجه بودند تلاش کردند، نسبت به پرداخت پول بلیت مسافر اقدام کنند. در این راستا اغلب شرکت‌های هواپیمایی داخلی نسبت به استرداد پول بلیت پروازها به آژانس‌ها اقدام کردند.

‌در این هفته پس از اینکه دفاتر خدمات مسافرتی از شرکت‌های هواپیمایی بابت اینکه خسارت مسافران را نمی‌پردازند، شکایت‌های زیادی کردند؛ ایرلاین یک کشور در جنوب دریای عمان از تسویه کامل و استرداد وجوه خرید بلیت مسافران ایرانی تا ۱۲ فروردین امسال خبر داد و اعلام کرد که همه وجوه بلیت پروازهای کنسل شده مسافران ایرانی تا ۳۱ مارس (۱۲ فروردین) تسویه شده است.

به گفته دفتر نمایندگی عمان ایر در ایران، هزینه بلیت پروازهای کنسل شده در تاریخ‌های بعد از ۳۱ مارس نیز در حال بررسی است و طی روزهای آینده انجام خواهد شد.‌

بودجه میراث کافی نیست

در این هفته علی‌اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی در دیدار با مجمع نمایندگان منتخب مردم استان مازندران در مجلس یازدهم گفت: وام‌های ارزی چندمیلیون دلاری و وام‌های ریالی چندهزار میلیارد ریالی به صنعت داده می‌شود. درحالی‌که در حوزه گردشگری شغل‌های کوچک داریم و تمامی آن‌ها پایدار هستند مانند بوم‌گردی‌ها به طوری‌که در ابتدای دولت دوازدهم ۴۰۰ واحد بوم‌گردی داشتیم، اما اکنون به بیش از ۲ هزار واحد افزایش پیدا کرده و کمترین حمایت توسط دولت در این‌بخش انجام شده است، وام‌های این‌بخش بین ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است.

مونسان گفت: در ابتدای سال ۹۶ حدود ۷۰۰ میلیارد تومان کل بودجه این‌وزارتخانه بود و اکنون به بیش از ۱,۴۰۰ میلیارد تومان رسیده است، اما این‌عدد کافی نیست.

او همچنین در مصاحبه‌ای نیز با اشاره به تلاش برای جلوگیری از حذف ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم گفته است: اشخاص حقیقی بابت تولید فرش دستباف و صنایع‌دستی تا ۲ میلیارد ریال از پرداخت مالیات معاف هستند.

وزیر میراث فرهنگی گفت: سال گذشته دغدغه‌هایی برای هنرمندان صنایع‌دستی در خصوص احتمال حذف ماده ۱۴۲ قانون مالیات‌های مستقیم پیش آمد که این موضوع به‌صورت جدی در دستور کار این وزارتخانه قرار گرفت و تلاش‌ها برای جلوگیری از حذف این ماده انجام شد.‌

ارائه طرح سفر هوشمند از سوی ایران

طرح سفر هوشمند از سوی ایران به وبینار UNWTO ارائه شد که در آن، هریک از کشورها درباره راهکارها و تغییر رفتار گردشگران در دوران پساکرونا سخنرانی کردند.

به‌تازگی وبینار منطقه آسیا اقیانوسیه توسط سازمان جهانی UNWTO با محوریت مدیریت صنعت گردشگری در شرایط کرونا و پساکرونا برگزار شد. ازجمله مطالب مهم مطرح‌شده در این نشست مجازی، شناخت دوباره رفتارهایی که در گردشگران پدید آمده، آموزش کارکنان و دست‌اندرکاران برای ایجاد اطمینان در مخاطب و تعریف محصولات خاص بود. هرکدام از نمایندگان کشورها درباره تجربیات خود با بحران سخنرانی کردند. تاکید بسیاری از کشورها بر این بود که باید در حوزه امنیت حمل‌ونقل مانند هواپیما و قطار و مقاصد و راه‌های ارتباطی کار شود.

همچنین نمایندگان کشورها اعلام کردند سفرها به‌گونه دیگر انجام خواهد شد؛ شاید به این دلیل که کرونا تمام نخواهد شد و همیشه همراه مردم است. از طرفی به تعداد گردشگران جوان و نوجوان به‌دلیل اینکه در معرض ابتلای کمتری هستند، افزوده می‌شود. پس باید مدل تقاضا و عرضه سفرها برای این افراد نیز تغییر کند و کشورها به فکر بازارهای جدید باشند.

کارشناسان و نمایندگان در وبینار مذکور گفتند که باید روی مقاصد جدید بیشتر تمرکز کرد. شاید از این پس، مردم به‌سمت طبیعت‌گردی بیشتر از ماندن در فضاهای سربسته رو بیاورند و تا سال ۲۰۲۰ مکان‌های سربسته نیز کمتر مورد بازدید قرار گیرد. بنابراین از آنجا که عرضه و تقاضا تغییر خواهد کرد، می‌توان روی بازارها و مقاصد جدید هم تمرکز کرد.‌

کتیبه دوره ساسانی در نقش رستم کشف شد

از سال‌ها قبل موضوعاتی پیرامون ثبت جهانی نقش رستم از سوی میراث فرهنگی مطرح و قرار شد پرونده ثبت جهانی این مجموعه به پرونده ثبت جهانی تخت جمشید الحاق شود و در حالی که کارشناسان میراث فرهنگی در حال تکمیل این پرونده برای ثبت جهانی هستند موفق شدند کتیبه تاریخی را در این منطقه کشف کنند. بر اساس اعلام کارشناسان این کتیبه مربوط به دوره ساسانی است و به دلیل اینکه کاملاً محو شده تاکنون امکان خوانش این کتیبه وجود نداشته است.‌

آثار کشف شده ایرانی در صندوق امانات یک کشور اروپایی

این هفته خبر رسید که براساس اعلام اینترپل یک‌کشور اروپایی، یکی از بانک‌های آن کشور قصد بازسازی بانک و بازگشایی صندوق امانات داخل بانک را داشته و به صاحبان صندوق‌های امانات نیز اطلاع داده که قصد بازگشایی صندوق‌ها را دارند. در این جریان متوجه شده‌اند صاحب یکی از صندوق‌ها، تعدادی اشیا عتیقه را از جنس طلا و نقره در صندوقش نگهداری کرده است. با توجه به اهمیت موضوع، با بررسی‌های کارشناسی توسط کارشناسان مجرب میراث فرهنگی، مشخص شد اشیا متعلق به دوران هخامنشی، اشکانی و ساسانی؛ و صاحب صندوق هم یک‌شهروند ایرانی است.

از آنجا که هیچ اطلاعات دیگری از این ماجرا منتشر نشده بود خبرنگار مهر گفتگویی را با ابراهیم شقاقی مدیرکل حقوقی وزارت میراث فرهنگی انجام داد او هم در توضیح این مطلب گفت: به تازگی از سوی پلیس اینترپل یا پلیس بین‌الملل گزارشی به ما داده نشده است اما حدوداً سال گذشته بود که خبر رسید یک‌ایرانی در صندوق امانات بانکی کشور اتریش، تعدادی آثار تاریخی پنهان کرده است. این فرد خاطی دستگیر شد و پرونده‌اش نیز اکنون در مرحله دادسرا قرار دارد. مالک صندوق مذکور با قرار وثیقه میلیاردی آزاد است.

کد خبر 248685

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =