اجاره ویلا و اقامتگاه شروع شد | کاهش چشمگیر در اجاره‌ بهای اقامتگاه‌های مسافری پس از کرونا

بر اساس خبر اعلام شده ستاد ملی مقابله با کرونا از روز گذشته ترددهای بین استانی در سراسر کشور آزاد شده است.

بر این اساس با رفع ممنوعیت‌ها در تردد بین استان‌ها امکان مسافرت نیز فراهم می‌شود. همزمان با بحث پایان ممنوعیت رفت و آمد و سفر بین استانی بازار اجاره ویلا برای مسافران شروع به کار کرده و سایت‌ها و استارت‌آپ‌های فعال در این حوزه نیز به عرصه اقامتگاه‌ها از جمله ویلاها پرداخته‌اند. سه استارت‌آپ بزرگ و فعال در بازار اقامتگاه‌های توریستی از جمعه کار خود را آغاز کردند به طوری که برای تحقیق میدانی با آنها تماس گرفت اعلام کردند از یکم اردیبهشت ویلاها رزرو شده است. با تحقیقاتی که در سایت‌ها و استارت‌آپ‌ها انجام داده‌ایم مشخص شد تعداد ویلاها و هتل آپارتمان‌ها نسبت به سایر اقامتگاه‌ها بیشتر است.

براساس اطلاعات موجود در سایت‌ها و استارت‌آپ‌ها که مربوط به فایل‌ها است و با پرس و جوهایی که انجام داده‌ایم صاحبان ویلاها دست کم در اردیبهشت‌ماه حداکثر ۲۰ درصد افزایش قیمت خواهند داشت. برخی از این صاحبان ویلاها اعلام کردند اگر با اتمام کرونا با رونق مواجه شوند و تقاضا برای اجاره باشد سعی می‌کنیم اجاره را کاهش دهیم. در حال حاضر قیمت ویلاها در شهرهای شمالی نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل کاهش داشته است که این کاهش حدودا ۴۰ درصدی قیمت ویلاها نشان دهنده کاهش سفر در این ایام است. البته با وجود اینکه این طرح می‌تواند جریان درآمد و اقتصاد شاغلان این بخش را کاهش دهد اما قلابی برای جذب مشتری بیشتر نیز است.

 این نوع بناها به منبع درآمد مناسبی برای برخی از ساکنان بومی تبدیل شده است. سالانه در زمان‌ پیک سفرها در کشور که شامل تعطیلات نوروز و تابستان می‌شود با اجاره این نوع از اقامتگاه‌ها کسب درآمد می‌کنند. با شیوع ویروس کرونا در جهان و ورود این ویروس به ایران از اواسط بهمن ماه جریان سفر در ایران متوقف شد و در همین راستا برخی بر اساس دستور مقامات مربوطه و برخی دیگر به صورت خودخواسته برای جلوگیری از شیوع بیشتر ویروس کرونا در کشور و همچنین حفظ سلامت بومیان منطقه از ارائه ویلا به مسافران خودداری کردند. در نتیجه منبع درآمد این سکنه از بین رفته وسفره خانوار آنها کوچک‌تر از قبل شده است و همزمان با کاهش درآمد این افراد نه‌تنها موجب از بین رفتن صنعت توریسم و سفر می‌شود بلکه مشکلات معیشتی نیز گریبان‌گیر این خانواده‌ها می‌شود. با استراتژی دولت برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا و تعطیل کردن مراکز تفریحی و گردشگری برای فعالان این حوزه‌ها مشکلات اقتصادی جبران‌ناپذیری ایجاد شد. در این میان صاحبان ویلاها نیز در حال حاضر زیان‌ده شده‌اند زیرا هزینه‌های ثابت مربوط به ویلاها را پرداخت می‌کنند اما درآمدی ندارند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد با وجود اینکه صاحبان این نوع از اقامتگاه‌ها در دوران کرونا درآمدی نداشته‌اند اما اغلب آنان اعلام کرده‌اند که پس از اتمام کرونا قصد افزایش قیمت متعارف دارند. بر اساس اعلام صاحبان این نوع از کسب و کار هزینه اجاره ویلا نیز مانند سایر بخش‌ها حدود ۲۰ درصد افزایش خواهد یافت. این افزایش هزینه در واقع به منظور ایجاد شرایط مالی مناسب برای ارائه خدمات باکیفیت و مطابق با روز است. علاوه‌بر آن برخی صاحبان ویلاها عنوان کردند: در صورت افزایش میزان مسافران و برای جذب بیشتر گردشگران نه تنها افزایش قیمت نداریم بلکه ممکن است نسبت به سال گذشته کاهش قیمت نیز داشته باشیم تا هم مشتریان بیشتری را جذب کنیم و هم با توجه به شرایط حاکم در جامعه و نیاز هموطنان به سفر رفتن شرایط اقتصادی آنها را نیز در نظر بگیریم تا بتوانند به مسافرت بروند. در این میان نیز برخی از عرضه‌کنندگان این نوع از اقامتگاه‌ها که در واقع سودجویان این حوزه محسوب می‌شوند  اعلام کردند: هرچه میزان مشتری و تقاضا در بازار بالا باشد به همان اندازه افزایش قیمت خواهیم داشت تا با این کار ضرر و زیان مالی به‌وجود آمده در مدت زمان کرونا جبران شود. از سوی دیگر برخی دیگر از صاحبان ویلاهای استیجاری  عنوان کردند قصد دارند ویلاهای خود را با همان نرخ سال ۹۸ به مشتریان خود عرضه کنند تا با این روش رضایتمندی مشتریان را افزایش داده و موجب جذب بیشتر آنها شوند. از سوی دیگر این دسته از صاحبان اقامتگاه‌های ویلایی بر این باورند که تمامی گردشگران داخلی از نظر اقتصادی در شرایط چندان مطلوبی قرار ندارند و برای اینکه سفر را از سبد خانواده خود حذف نکنند آنها را درک کرده و ویلاها را با قیمت سال گذشته در اختیارشان خواهند گذاشت.

ویلاها که نوعی اقامتگاه‌های غیررسمی به‌شمار می‌روند در حال حاضر در شهرهای توریست‌پذیر کشور همچون شیراز، مشهد، اصفهان و شهرهای شمالی تعداد قابل‌توجهی دارند. از ابتدای شیوع ویروس کرونا در ایران تا کنون نه تنها صاحبان این نوع از اقامتگاه‌ها، حتی سایت‌ها و نرم‌افزارهایی که ویلاها را عرضه می‌کردند نیز از اجاره این اقامتگاه‌ها خودداری کرده‌اند. اما با توجه به اینکه چند روز قبل از شروع اردیبهشت۹۹ خبر از مجاز شدن ورود و خروج‌های بین استانی شد سایت‌های عرضه ویلا به مسافران فعالیت خود را از سر گرفتند و طبق اعلام صاحبان ویلاها سیل عظیمی از گردشگران با آنها تماس گرفته و ویلاها را از یکم اردیبهشت رزرو کرده‌اند؛ بنابراین با وجود اینکه این کار موجب درآمدزایی برای صاحبان ویلاها می‌شود اما سوال اصلی اینجاست که مگر کرونا و قرنطینه به اتمام رسیده است؟ 

صاحبان ویلاها در استان فارس عنوان کردند: تا پایان کرونا ویلاها را نمی‌توانیم اجاره دهیم زیرا استانداری فارس اجازه بازگشایی نمی‌دهد تا با این کار موجب عدم‌پذیرش مسافران شده و شیوع ویروس کرونا را متوقف کنند. عرضه‌کنندگان و مالکان این ویلاها در شرایطی این گونه اعلام می‌کنند که خبر ندارند فایل‌های قدیمی آنها با همان نرخ‌های قبل در سایت‌ها و استارت‌آپ‌ها به نمایش گذاشته شده است. صاحبان برخی از ویلاهای اجاره‌ای در شهرهای توریستی به خصوص شهرهای شمالی غیربومی هستند که ویلاهای خود را به افرادی به صورت سالانه اجاره داده‌اند و این افراد نیز این ویلاها را روزانه به گردشگران در فصول مختلف سال اجاره می‌دهند. برخی از این شاغلان نیز به علت شیوع کرونا و کاهش سفر، موفق به کسب درآمد نشده‌اند اما موظف به پرداخت اجاره ماهانه این ویلا هستند.

با وجود اینکه در حال حاضر استارت‌آپ‌ها مجددا راه‌اندازی و فعال شده‌اند و ممنوعیت سفر بین استانی لغو شده است اما چه بهتر که این فعالان گردشگری تا زمانی که موج کرونا کاهش پیدا کند و این شرایط به اتمام برسد ویلاهای خود را اجاره ندهند و از سوی دیگر گردشگران نیز باید از سفر کردن اجتناب کنند تا شیوع بیشتر کرونا رخ ندهد.

در همین راستا مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان لرستان نیز در حضور وزیر گردشگری در خصوص رونق گردشگری در دوران پساکرونا پیشنهاد دو روزه شدن تعطیلات را عنوان کرد و گفت: تعطیلی اماکن گردشگری با توجه به شیوع ویروس کرونا خسارات زیادی را به حوزه گردشگری وارد کرده که اگر پس از شکست قطعی ویروس کرونا یک روز متصل به جمعه هر هفته (پنج‌شنبه یا شنبه) تا پایان سال ۹۹ تعطیل شود با این افزایش تعطیلات ما شاهد رونق گردشگری و در نتیجه افزایش درآمد فعالان این صنعت در کشور خواهیم بود. با توجه به اینکه درآمد یک‌ماهه فروردین برای فعالان حوزه گردشگری بسیار پراهمیت است بنابراین برای جایگزین کردن این درآمد از دست رفته دولت باید با افزایش تعطیلات مداوم در طول سال موجب افزایش سفرهای داخلی شود که در نهایت به افزایش میزان درآمد فعالان این حوزه منجر خواهد شد.

Untitled-1

کد خبر 248593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =