گردشگری مجازی؛ پلی برای رسیدن به موفقیت در صنعت گردشگری

در روزهای اخیر و با توجه به شیوع ویروس کرونا در ایران و تعطیلی تمامی تاسیسات گردشگری، «گردشگری مجازی» بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

شیوع ویروس کرونا و به دنبال آن، خانه نشینی عموم مردم برای دوری از عواقب انتقال این ویروس باعث شد بسیاری از کسب و کارها متحمل آسیب‌های اقتصادی زیادی شوند. یکی از مهمترین حوزه‌هایی که در روزهای اخیر، ضررهای بسیاری را به خود دیده حوزه گردشگری بود که شیوع کرونا در ایران از همان روزهای ابتدایی تمامی مراکز، اقامتگاه‌ها و تاسیسات گردشگری را به تعطیلی کشاند.

اهمیت موضوع گردشگری در کشور مسئولان این حوزه را بر آن داشت تا با طرح و بررسی برنامه‌هایی بتوانند ضمن جلوگیری از آسیب بیش از حد به پایه‌های گردشگری، مردم را با ظرفیت‌های بالای این حوزه آشنا سازند. بدین ترتیب گردشگری مجازی که سال‌ها مورد بحث و بررسی بود اکنون بیش از پیش در نظام گردشگری کشور نقش ایفا می‌کند. مردم می‌توانند از داخل خانه‌های خود به جای جای ایران سفر کرده و با فرهنگ و آداب و رسوم اقوام مختلف کشور آشنا شوند.

شهروندان نیز از اینکه می‌توانند با میراث فرهنگی، تاریخی و گردشگری کشور از داخل خانه‌های خود آشنا شوند راضی به نظر می‌رسند. یکی از شهروندان اصفهانی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم گفت: در این نوع از گردشگری می‌توانیم بدون نگرانی از آسیب‌های محیطی به گردش بپردازیم و این امر می‌تواند آمادگی ما را در هنگام بازدید حضوری بالا ببرد.

یکی دیگر از شهروندان گفت: با وجود اینکه سفرهای مجازی به اندازه گردشگری حقیقی لذت بخش و خاطره انگیز نیست اما در این روزها که همه ما به ناچار خانه نشین شده‌ایم، تفریحی شاد و مطلوب به حساب می‌آید. در آینده نیز می‌توانیم قبل از سفر، بازدیدی مجازی از آن منطقه داشته باشیم تا بتوانیم برنامه ریزی مناسبی را برای گردش انجام دهیم.

البته گردشگری مجازی در ایران باید بیش از آنچه اکنون هست پیشرفت کند و زیرساخت‌های کشور همچنان نیازمند تقویت است. اگر مدیران و مسئولان این امر بتوانند گردشگری مجازی را به نحو مطلوب رواج دهند حتی موجب جذب گردشگران خارجی بیشتری نیز می‌شود، به مانند بسیاری از کشورها که با راه اندازی گردشگری مجازی و معرفی میراث خود به جهانیان، موفق به جذب گردشگران بسیاری از سراسر جهان شده‌اند.

گردشگری مجازی اقدامی موثر در جهت تحقق شعار در خانه بمانیم است

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: گردشگری مجازی اقدامی موثر در جهت تحقق شعار در خانه بمانیم است.

فریدون اللهیاری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اصفهان اظهار داشت: گردشگری مجازی تصمیمی در حمایت از سیاست‌های ستاد ملی کرونا بود. برای تحقق شعار در خانه بمانیم و همچنین تشویق جامعه به خانه نشینی در این ایام، تصمیم به راه‌اندازی گردشگری مجازی گرفته شد تا مردم بتوانند نشاط و شادابی خود را حفظ کنند.

وی افزود: جاذبه‌های فرهنگی و تاریخی، موزه‌ها و همچنین فیلم‌هایی که از رویدادهای فرهنگی و گردشگری به جا مانده بود از جمله مواردی هستند که در گردشگری مجازی در اختیار هموطنان قرار گرفته است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت: با توجه به آسیب‌های ناشی از شیوع ویروس کرونا به تاسیسات گردشگری کشور، گردشگری مجازی از تصمیمات درستی بود که اتخاذ شد و اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان نیز با قدرت و قوت به این موضوع رسیدگی کرد و استقبال خوبی هم از سوی مردم شاهد بودیم.

وی خاطرنشان کرد: گردشگری مجازی از سویی موجب نشاط جامعه در ایام خانه نشینی شد و از سوی دیگر، بهانه‌ای بود که دیگر هموطنانمان بتوانند با مراکز گردشگری استان آشنا شوند و پس از پاکسازی کشور از کرونا، بتوانند به طور حضوری از این مراکز بازدید کنند و لذت ببرند.

کد خبر 248516

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =