آتشفشان های فعال در سراسر جهان که می توانند در هر لحظه فوران کنند

گردشگران با وجود خطرات زیاد همچنان برای دیدن مناظر باورنکردنی، به آتشفشان های پرخطر هجوم می برند. خطرات بازدید از آتشفشان‌های فعال را بر همگان نشان داد. پرتاب خاکستر، جاری شدن گدازه و گازهای سمی و گرم می تواند شرایط بسیار بدی را ایجاد کند. با این وجود، گردشگران همچنان برای دیدن منظره های باورنکردنی، به این نقاط پرخطر هجوم می برند.  

چمدان -  برای کسانی که به دنبال کشف این شگفتی های طبیعی هستند، در سرتاسر جهان آتشفشان های فعالی وجود دارند که می توان از نزدیک از آنها دیدن کرد.

ایجافجالاجوکول، ایسلند

فوران ایجافجالاجوکول در سال ۲۰۱۰ هواپیماها را از آسمان بالای آن دور نگه داشت، اما اکنون بازدیدکنندگان را به سمت دیدن قدرت این آتشفشان فرا می خواند. این آتشفشان که در زیر یخچالی به همین نام قرار دارد. از زمان فوران این آتشفشان در سال ۲۰۱۰، ایسلند به یک مقصد محبوب تبدیل شده اند. کاتلا دیگر آتشفان ایسلند، اگرچه کمتر از همسایه خود مشهور است، اما دانشمندان معتقدند که آتشفشان کتلاامکان دارد هر روز فوران کند.  این آتشفشان معمولاً هر ۴۰ تا ۷۰ سال یکبار فوران می کند، اما از سال ۱۹۱۸ فوران بزرگی نداشته است.

ایجافجالاجوکول، ایسلند

کوه مراپی، اندونزی

اندونزی ۱۲۷ آتشفشان فعال در سراسر جزایر خود دارد که مراپی فعال ترین آنهاست.

مراپی هر ۵ تا ۱۰ سال یکبار فوران می کند. این آتشفشان در نزدیکی شهر پرجمعیت یوگیاکارتا است و برای زندگی روزمره شهروندان ضروری است. گدازه و خاکستر آن باعث شده است که زمین حاصلخیز شود و خود آتشفشان نیز در تاریخ سلاطین و پادشاهان آن مکان دارای اهمیت بوده است.

کوه مراپی، اندونزی

ارتا آل، اتیوپی

ارتا آل در دشت های داناکیل واقع شده است که دارای دمایی بیشتر از ۱۲۲ درجه فارنهایت است.   گرچه بسیار بلند و تحسین برانگیز نیست، ارتا آل یکی از معدود آتشفشانهای جهان است که دارای یک دریاچه گدازه است. همچنین یکی از گرمترین مناطق جهان به حساب می آید. به دلیل قرار داشتن در نزدیکی مرز اریتره، بهترین راه برای دیدن آتشفشان از طریق یک تور با راهنما است، زیرا آتشفشان در منطقه ای نسبتاً دور افتاده قرار دارد.

ارتا آل، اتیوپی

کوه استرامبولی، ایتالیا

آتشفشان زیبا استرامبولی در جزایر آئولیان در غروب آفتاب بسیار فریبنده و بی نظیر است. یکی از مشهورترین و فعالترین آتشفشانهای جهان را کوه استرومبولی، در یکی از جزایر آئولیان در ساحل ایتالیا تشکیل می دهد.   تنها راه بازدید آن طی مسافتی با قایق و سپس پیاده روی در جزیره است.   کوه استرومبولی در ماه ژوئیه گذشته فوران کرد و باعث کشته شدن یک کوه نورد شد.

کوه استرامبولی، ایتالیا

کیلائوا هاوایی

کیلائوا جمعیت گردشگران را به سمت جزیره زیبای هاوایی می کشاند. کیلائوا فعال ترین آتشفشان جهان در هاوایی است، جایی که آتشفشان ها جزئی از زندگی و فرهنگ افراد محلی هستند. در نزدیکی آن جنگل های سرسبز هاوائی قرار دارند.   این آتشفشان در جزیره بزرگ واقع شده است.

کیلائوا هاوایی

پاکایا گواتمالا

پاکایا یکی از سه آتشفشان فعال در کشور کوچک گواتمالا است. کسانی که به دنبال بک بازدید راحت هستند می توانند از اتاق هتل خود در شهر گواتمالا از منظره پاکایا لذت ببرند.   همچنین بازدید کنندگان می توانند با کمی بیش از یک ساعت با خودرو خود را به پاکایا برسانند. پاکایا تنها آتشفشان فعال در منطقه نیست. آتشفشان فوگو (که سال گذشته فوران کرد) و سانتیاگیتو همه فعال هستند. گواتمالا ۳۴ آتشفشان دیگر دارد که یا خفته هستند یا منقرض شده اند.

پاکایا گواتمالا

کوه اتنا، ایتالیا

کوه اتنا نه تنها به دلیل قرار گرفتن در یکی از مناطق دیدنی در ایتالیا (واقع در جزیره سیسیل) شناخته شده است، بلکه اتنا همچنین فعال ترین آتشفشان در اروپا و یکی از فعالترین آتشفشان های ۲۰۰۰ سال گذشته است. پیاده روی تنها راه برای لذت بردن از منظره آتشفشان نیست. در زمستان جهاگردان می تواند در دامنه های اتنا اسکی کند.

کوه اتنا، ایتالیا

ساکوراجیما، ژاپن

آتشفشان ساکوراجیما را می توانید در فاصله نزدیکی از کاگوشیما مشاهده کنید. کمتر از ۶۰۰۰۰۰ نفر در جزیره کیوشو در ژاپن زندگی می کنند. این آتشفشان کمتر از ۵ مایل با شهر کاگوشیما فاصله دارد، ساکوراجیما تقریباً هر روز فوران می کند با این وجود بازدید از منطقه آن بسیار آسان است و کشتی ها هر ۱۵ دقیقه یک بار از شهر به مقصد این آتشفشان خارج می شوند. گدازه این آتشفشان، برداشت محصولات جالبی از جمله بزرگترین تربچه دنیا و کوچکترین پرتقال قابل لایه برداری را ممکن کرده است.

ساکوراجیما، ژاپن

کوه یاسور، واناتو

واناتو جزیره ای است که کمتر کسی از آن خبر دارد، اما مردم آنجا، از خوشبخت ترین مردم جهان محسوب می شوند. کوه یاسور هنگامی که توسط کاپیتان کوک در سال ۱۷۷۴ مشاهده شد مشهور شد.

کوه یاسور، واناتو

آتشفشان جالیسکو، مکزیک

آتشفشان جالیسکو یکی از خطرناک ترین آتشفشان ها برای بازدید محسوب می شود. در دهه ۱۹۹۰ فعالیت کمی داشت اما در سال ۱۹۱۳ انفجار بزرگی داشت که بخشی از دهانه آنرا را منفجر کرد. شهر گوزمان نزدیکترین شهر به این آتشفشان است، اما شهر عجیب و غریب کولیما یک توقفگاه بسیار خوب در راه این آتشفشان محسوب می شود

آتشفشان جالیسکو، مکزیک

وسوویوس، ایتالیا

وسوویوس گرچه از نظر فنی خفته است اما به دلیل جمعیت حدود ۲ میلیون نفری که در اثر فوران تحت تأثیر قرار می گیرند، یکی از خطرناک ترین آتشفشانهای جهان به حساب می آید. وسوویوس که احتمالاً مشهورترین آتشفشان جهان است، در حال حاضر خفته به حساب می آید، اما این بدان معنی نیست که در آینده فوران نخواهد شد.

وسوویوس، ایتالیا

جزیره وایت، نیوزیلند

جزیره وایت (با نام محلی ویاکاری) به تازگی فوران کرده است. کشته شدن چند گردشگر و زخمی شدن تعدادی دیگر باعث وحشت گردشگران منطقه شد. این آتشفشان معمولاً یک جاذبه گردشگری محبوب است. همچنین در فرهنگ نیوزلند از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در فرهنگ عامه مائوری نقش مهمی دارد. برای دسترسی به جزیره، باید قایق سواری کنید و سپس می توانید با پیاده روی خود را به آتشفشان برسانید.

جزیره وایت، نیوزیلند

منبع : www.newsweek.com

کد خبر 248423

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =