وضعیت گردشگری در سال ۹۹ چگونه خواهد بود؟ | کاهش ورود گردشگران خارجی و سفرهای داخلی و خارجی

یک متخصص حوزه گردشگری با اشاره به اینکه وضعیت گردشگری در سال ۹۹ بدتر از سال های گذشته است، افزایش قیمت ارز را وابسته به افزایش سفرهای داخلی ندانست.

رحیم یعقوب‌زاده، با اشاره به پیش بینی‌اش برای سال ۹۹ گفت: در خوشبینانه‌ترین حالت به دلیل اینکه دو الی سه ماه اول سال ۹۹ گردشگری در کشور در رکود بوده و پس از آن هم ماه مبارک رمضان است به نظر می‌رسد برای سال ۹۹ گردشگری ایران و جهان مطلوب نخواهد بود.

او افزود: یکی اینکه بحث کرونا دنیا را تحت تاثیر قرار داده است وقتی اقتصاد جهانی در شش ماه دوم سال ۲۰۲۰ با توجه به شرایط پیش آمده یعنی در سال ۹۹ دچار رکود ور رشد منفی است این امر در خیلی از زمینه ها اثرگذار خواهد بود.

یعقوب‌زاده اظهار کرد: در ایران سه ماه درگیر هستیم و دولت هزینه زیادی کرده است و درآمد مردم کاهش پیدا کرده چند ماه نیاز داریم تا احیا پیدا کنیم و سفرها مانند سال‌های قبل جبران نخواهد شد.

سفرها در سال ۹۹ کمتر از ۹۸ است

او افزود: بنابراین سفر سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ بنا به دلایل عنوان شده و همچنین تحریم‌ها کمتر خواهد بود. از این رو ورود گردشگران خارجی کاهش پیدا خواهد کرد و در داخل هم نیز سفرهای داخلی و خارجی کاهش پیدا می‌کند.

افزایش دلار سبب افزایش سفرهای داخلی نمی‌شود

این متخصص در حوزه گردشگری در پاسخ به این سوال که افزایش دلار مانع از سفر به خارج از کشور و افزایش سفرهای داخلی خواهد شد یا نه گفت: با قاطعیت می‌گویم که این گذاره نادرست است به غیر از کرونا در سال جاری درآمدهای هم کاهش پیدا کرده و همچنین افزایش قیمت ارز را داشتیم از این رو مردم کمتر به سفر ترکیه می‌روند اما سفر داخلی گسترش پیدا نکرده است.

یعقوب‌زاده اضافه کرد: آمارهای غیر رسمی حاکی از آن است که هزینه اقامت‌گاه و پروازهای داخلی افزایش پیدا کرده و از این رو همچنین بحث بنزین هم تاثیر گذار بوده و مردم کمتر با ماشین‌های شخصی خود به سفر می‌روند؛ به این دلیل افزایش ارز در همه زمینه‌ها اثرگذار بود و سفرهای داخلی افزایش نداشته چراکه درآمد مردم کاهش پیدا کرده بنابراین سفر در سال ۹۸ نسبت به سال ۹۷ کمتر و در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۸ نیز کاهش چشمگیری خواهد داشت.

کاهش سفرهای خارجی جایگزین سفر داخلی نشده است

او تصریح کرد: سفر خارجی کاهش پیدا کرد اما سفرها جایگزین سفر داخل نشده است. سفر خارجی و داخلی در کشور هر دو کاهش پیدا کرد اقتصاد و درآمد و قدرت خرید مستقیماً به گردشگری وابسته است و روی آن اثر می‌گذارد از این رو درآمدها کاهش و هزینه‌ها افزایش پیدا کرده و این امر در سفر مردم اثرگذار است.

منبع: برنا

کد خبر 248360

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =