پیامدهای کرونا برای گردشگری ایران

ایران تحت تحریم‌های شدید آمریکا به سر می‌برد، اقتصاد با فشار شدیدی مواجه است و به درآمد حاصل از گردشگری نیاز دارد. با این حال، شیوع ویروس کرونا ضربه شدیدی بر این صنعت وارد ساخته است.

 ایران تحت تحریم‌های شدید آمریکا به سر می‌برد، اقتصاد با فشار شدیدی مواجه است و به درآمد حاصل از گردشگری نیاز دارد. با این حال، شیوع ویروس کرونا ضربه شدیدی بر این صنعت وارد ساخته است.

 شبکه خبری "الجزیره" در گزارشی با اشاره به پیامدهای کرونا برای صنعت گردشگری ایران می‌نویسد: "سعید" برگزارکننده تور خصوصی در تهران است. این فعال ۳۷ ساله حوزه گردشگری می‌گوید: "پس از هفت سال برگزاری تور، من باید به دنبال شغل تازه‌ای باشم".

این شبکه می‌افزاید: گردشگری یکی از معدود حوزه‌های اقتصاد ایران بود که پس از تحریم‌های ترامپ علیه آن کشور پس از خروج امریکا از برجام سقوط شدیدی نداشت. با این حال، اکنون با پاندمی کرونا در ایران این صنعت دچار بحران شده است.

بیش از هزار نفر در ایران بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده‌اند و بیش از بیست هزار نفر مبتلا به آن ویروس شده‌اند. صنعت گردشگری سه درصد از اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهد. کرونا باعث لغو مراسم و جشن‌های نوروزی در ایران شد، زمانی که باید اوج رونق گردشگری در آن کشور باشد.

دولت دستور داده آژانس‌های مسافرتی تمام تورها و بلیت‌های صادر شده را لغو و مبلغ را به مشتریان مسترد نمایند. بسیاری از شرکت‌های مرتبط با صنعت گردشگری و سایت‌های رزرو هتل مجبور به تعدیل نیرو شده‌اند. "علی فنائیان"، مدیر عامل "الی گشت" به "الجزیره" می‌گوید به دلیل شرایط ایجاد شده آن شرکت گردشگری و مسافرتی مجبور به تعدیل ۸۰ درصدی نیروهایش شده است چرا که صنعت گردشگری در ایران در عمل با بن بست مواجه شده است. این در حالی است که هدف دولت روحانی جذب ۲۰ میلیون گردشگر سالانه تا سال ۲۰۲۵ میلادی بود تا کمبودهای ناشی از تحریم امریکا جبران شود. البته در ماه‌های پیش از کرونا این استراتژی نتیجه‌بخش‌ بود و بیش از ۸ میلیون گردشگر به ایران سفر کردند. سعید می‌گوید: "همه چیز تا نیمه نخست سال خوب بود و تقاضا برای گردشگری بالا بود، افزایش قیمت سوخت، اما باعث افزایش هزینه‌ها شد".

"الجزیره" می‌افزاید: "با این حال، علاوه بر افزایش قیمت سوخت، ترور ژنرال سلیمانی و ساقط شدن هواپیمای اوکراینی پیش از کرونا به صنعت گردشگری ایران ضربه زد. بسیاری از گردشگران خارجی برنامه سفرشان به ایران را لغو کردند. مقام‌های ایرانی نیز می‌گویند مشخص نیست چه زمانی وضعیت به حالت عادی باز می‌گردد"

منبع: روزنو
کد خبر 248312

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۹/۰۱/۰۴
    1 0
    نه گردشگری ما رونقی داشته و نه تحریمها انقدر شدید است که مردم در نکبت زندگی کنند.