بیمارستان مسیح کرمانشاه دومین بیمارستان تاریخی ایران در آتش سوخت | میراث فرهنگی کرمانشاه: احتمالا حادثه عمدی بود

بیمارستان مسیح کرمانشاه، به دلایلی از فهرست آثار ملی ایران خارج شده و مالک آن درصدد تغییر کاربری آن بود که با مخالفت کمیسیون ماده پنج این امر محقق نشد؛ حالا این بنای تاریخی شب گذشته در آتش سوخت!

به گزارش خبرگزاری فارس از کرمانشاه، بیمارستان مسیح (دکتر مرادیان) یکی از آثار ثبت شده مربوط به اواخر دوره قاجار در سه‌راه شریعتی شهر کرمانشاه واقع شده‌ که دومین بیمارستان قدیمی ایران محسوب می‌شود.

این اثر در تاریخ ۱۰ خرداد ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۱۴۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید که به دلایلی، با رای دیوان عدالت اداری از این فهرست خارج و مالک آن در صدد تغییر کاربری آن برآمد که با پیگیری مسؤولان استانی و با رایزنی‌های گسترده‌ای که با وزارت بهداشت و میراث فرهنگی صورت گرفت، بالاخره با مخالفت کمیسیون ماده پنج این امر محقق نشد.

آتش‌سوزی بیمارستان مسیح (دکتر مرادیان)

متاسفانه شب گذشته، در شب چهارشنبه‌سوری این ساختمان آتش گرفت و بخشی از آن تخریب شد، که به گفته مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، با نگاهی به پیشینه این ساختمان (اختلاف مالک و میراث در راستای تغییر کاربری) شبه عمدی بودن این اقدام‌ تقویت می‌شود.

امید قادری در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در کرمانشاه، ادامه داد: عده‌ای با استفاده از فرصت چهارشنبه‌سوری احتمالا دست به آتش زدن این بیمارستان تاریخی زده‌اند.  

وی با بیان اینکه هیچگاه اجازه تغییر کاربری این بنای تاریحی را نمی‌دهیم، افزود: از طریق مجاری قانونی ان‌شاءالله عاملان این فاجعه را دستگیر کرده و به صورت جدی پیگیر این موضوع خواهیم شد

کد خبر 248292

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =