کرونا؛ فرصتی برای پاکسازی جنگل‌ ابر

شیوع کرونا و ممنوعیت ورود گردشگران به سایت‌های تاریخی و گردشگری و از جمله سایت گردشگری منحصربه فرد جنگل‌ ابر فرصتی فراهم کرده که این جنگل زیبا از زباله‌ها پاکسازی شود.

محمدرضا اسلامی دهیار روستای ابر در گفت‌وگو با ایسنا،از برنامه‌ریزی برای ایجاد یک فضای سبز سه هکتاری در روستای ابر در شهرستان شاهرود خبر داد.

این زمین سه هکتاری تحویل دهیاری شده و روز گذشته و در اولین گام در یک هکتار از آن درختکاری انجام شد.

وی با بیان اینکه فاز دوم این طرح در سال آتی اجرایی می‌شود افزود: این فضای سبز سه هکتاری در اراضی همجوار روستای ابر قرار دارد و زمین آن از سوی منابع طبیعی به دهیاری واگذار شده است.

دهیار روستای ابر از کشت گونه‌های سازگار با منطقه در این اراضی خبر داد و خاطرنشان کرد: اورس، افرا، سرو، ون و...از جمله گونه‌هایی است که در این فاز کشت شده است.

وی با اشاره به حجم بالای بازدید گردشگران از جنگل ابر تصریح کرد: این فضای سبز و جنگل‌کاری در آینده می‌تواند مورد استفاده گردشگران این روستای هدف گردشگری نیز قرار گیرد.

اسلامی از جنگل ابر به عنوان یکی از مهمترین سایت های گردشگری استان نام برد و افزود: دهیاری برای حفاظت از این سرمایه ارزشمند همه توان خود را به کار می‌گیرد.

وی از جمع آوری روزانه زباله‌های جنگل ابر خبر داد و اضافه کرد: در حال حاضر به دلیل شیوع کروناویروس و به دنبال ابلاغیه استانداری و علوم پزشکی از ورود گردشگر به محدوده جنگل و همچنین اقامت گردشگران در روستای ابر جلوگیری می‌شود.

جنگل ابر در حوالی روستایی به همین نام در بسطام شاهرود واقع شده و به باور کارشناسان این جنگل زیبا، آخرین بازمانده جنگل های باستانی جهان است و علاوه بر این ویژگی، اکوتون بودن آن و وجود تله گاه ابرهای متراکم و امکان شکل گیری اقیانوسی از ابر در آن اسبب شده این جنگل مورد توجه بسیاری از دوستداران طبیعت قرار بگیرد چرا که این ویژگی‌ها به صورت همزمان در هیچ جنگل دیگری در دنیا وجود ندارد و همین سبب اهمیت خاص این جنگل منحصر به فرد شده است.

کد خبر 248229

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =