مسجد جامع تاریخی عقدا تخریب شد؟

رییس اداره میراث فرهنگی،‌گردشگری و صنایع دستی اردکان در پاسخ به برخی مطالب منتشر شده در شبکه های مجازی در خصوص تخریب در مسجد جامع عقدا گفت: در بازدید از این بنای تاریخی هیچگونه تخریبی در ساختار آن مشاهده نشد.

محسن میرجانی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: مسجد جامع تاریخی عقدا از شاخص‌ترین بناهای تاریخی و مذهبی شهرستان اردکان است که واقع شدن آن در بستر یک بافت کاربردی فشرده و اصالت مکانی آن، ارزش‌های تاریخی و فرهنگی این بنا را دوچندان کرده است .

وی اضافه کرد: مدتی است که برخی از اهالی عقدا از جمله هیات امنای این مسجد درصدد توسعه فیزیکی فضای این اثر تاریخی بدون درنظر گرفتن ارزش‌های تاریخی معماری آن هستند.

این مسوول با بیان اینکه با در نظر داشتن این موضوع یگان حفاظت میراث فرهنگی اردکان با رصد دقیق و بازدیدهای مکرر میدانی ضمن تکذیب هر گونه تخریب در اندام و ساختار معماری مسجد تصریح کرد: دیوار یک خانه مسکونی که هم پیوند با مسجد است توسط افراد ناشناس تخریب شده که دست به دست شدن فیلم این تخریب به مثابه تخریب خود اثر تلقی شده است که این موضوع نیز با فوریت در دستور واحد حقوقی اداره میراث فرهنگی شهرستان اردکان قرار گرفته و با تکمیل مستندات شکایت و پیگیری‌های قانونی به انجام خواهد رسید.

میرجانی یادآور شد: حفظ بافت‌های تاریخی، منازل و اماکن تاریخی منوط به همراهی آحاد جامعه است و بافت تاریخی عقدا با اقدامات مؤثر بخش خصوصی و  ایجاد چند بوم گردی و همچنین اقدامات فرهنگی حفاظتی اداره میراث فرهنگی اردکان، شهرداری و بخشداری عقدا تبدیل به یک مسیر و مقصد گردشگری برای توریست‌های داخلی و خارجی شده است.

به تازگی تصویر زیر در شبکه‌های مجازی منتشر شده است و درباره آن نوشته‌اند: " اخیراً عده ای ناشناس با هماهنگی مسئولین شهر عقدا واقع در شهر جهانی یزد اقدام به تخریب مسجد جامع با قدمت بیش از هزار سال کرده اند."

مسجد عقدا

مسجد جامع عقدا مربوط به دوره قاجار، قرن ۹ هجری قمری است که در تاریخ هشت اسفند ۱۳۷۷ با شماره  ۲۲۷۸ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و دارای ارزش‌های معماری است.

مرکز شهرستان اردکان در ۶۰ کیلومتری شمال غربی شهر یزد قرار دارد.

کد خبر 248099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 3 =