من ویروس نیستم! | ترس از همه گردشگران چینی بی‌مورد است

رفتارهای یک سویه ناشی از ترس ویروس کرونا با گردشگران چینی در موزه و اماکن گردشگری موجب دلخوری چینی‌ها و راهنمایان آنها شده است.

ویروس کرونا برای گردشگری کشور چین یک معضل شد چه در بحث ورود گردشگر به این کشور و چه در حوزه خروج گردشگرانی که همیشه کشورها، خواهان جذب آنها بودند به خصوص در ایام جشن سال نوی چینی اما حالا دیگر همه از آنها می‌ترسند. حتی اگر از نزدیکی شهر ووهان چین هم رد نشده باشند بازهم هر گردشگر چینی در هر جایی به نظر عوام مردم حامل ویروس کروناست تا جایی که اکنون به خیلی از مردم چین برخورده و موجب ناراحتی آنها شده است. بسیاری از این افراد هشتگ «من ویروس نیستم» را برای نشان دادن اعتراض خود به مردم جهان ایجاد کرده‌اند.

در ایران نیز گاهی با گردشگرانی که تا همین چند وقت پیش برای جذب آنها عزمی جزم شده بود و برای سال نوی آنها برنامه‌ریزی‌ها صورت گرفته بود، برخوردهای فردی متعددی می‌شود. برخوردهایی که ناراحتی آنها و نارضایتی برخی از راهنمایان ایرانی آنها را در پی دارد.

گردشگران چینی کرونا

ترس از همه گردشگران چینی بی‌مورد است

در این زمینه احمد راستین یکی از راهنمایان گردشگری درباره رفتارهایی که با گردشگران چینی می‌شود، این طور توضیح می‌دهد: همراه با گردشگران چینی که مدتها قبل به ایران آمده‌اند به مراکز گردشگری و یا موزه‌ها می‌رویم اما با برخورد نامناسب مسئولان آن اماکن مواجه می‌شویم به عنوان مثال وقتی به موزه می‌رویم کارکنان موزه و راهنمایان نزدیک گردشگران نمی‌شوند و یا از ما می‌خواهند که مدت بازدید را کوتاه کنیم گاهی با وسواس به آنها نگاه‌های توهین آمیز می‌کنند انگار که هر کجا آنها می‌روند را باید ضدعفونی کنند چون حامل ویروس کشنده هستند. بعضاً دیده شده که راهنمایان موزه‌ها از راه دور با ماسک و دستکش برای گروه چینی توضیح می‌دهند. این رفتارها بسیاری از گردشگران چینی را ناراحت می‌کند. آنها می‌گویند اگر ویروس داشتیم دولت ایران ویزای ورود به ما نمی‌داد. درست هم می‌گویند ما نباید آنها را با این رفتارها دلخور کرده و باعث شویم بار آخری باشد که به ایران می‌آیند.

او می‌گوید: در یکی از موزه‌ها کاغذ چسبانده و نوشته‌اند که گردشگران چینی باید با ماسک و دستکش وارد شوند. یک بار دیدم گروه دانش آموزی را بیرون موزه نگه داشتند تا بازدید چینی‌ها تمام شود شاید چینی‌ها متوجه زبان ما نشوند ولی حتماً می‌فهمند این رفتارها برای چیست.

یکی از کارکنان موزه‌های تهران می‌گوید: ما از چینی‌ها می‌ترسیم. آمار مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا بیشتر می‌شود و این نگرانی هم در ما وجود دارد. به خصوص پس از آنکه گفته شد یک مورد مشکوک در ایران شناسایی شده است. ضمن اینکه ما هر چند روز شاهد حضور تور گردشگران چینی هستیم. فضای موزه‌ها بسته است و ما هم تا جایی که امکان دارد از آنها فاصله می‌گیریم. بسیاری از آنها در فرهنگ شأن است که آب دهان و بینی خود را درون سطل می‌ریزند ما تنفر از این رفتار را به آنها نشان می‌دهیم چون از ترس شیوع ویروس می‌ترسیم.

برخی از راهنمایان گردشگری یکی از دلخوری‌ها خود را هنگام ورود به موزه‌ها اعلام می‌کنند و می‌گویند که فضای بسته موزه‌ها موجب می‌شود تا راهنمایان و کارکنان موزه‌ها با گردشگران تور ما برخورد خوبی نداشته باشند. در این باره، شهربانو جهان آرایی مدیر موزه آبگینه توضیح می‌دهد: ما تمام تلاش خود را می‌کنیم تا موجب ناراحتی گردشگران چینی نشویم. ممکن است یک نفر چنین رفتاری داشته باشد اما نباید به حساب همه گذاشت.

به تازگی شایع شده بود که یکی دو نفر از افراد یگان حفاظت این موزه و کارمند آن مشکوک به بیماری شده که آنها را به بیمارستان انتقال داده‌اند. مدیر موزه آبگینه آن را تکذیب می‌کند و می‌گوید: کسی از کارکنان موزه دچار بیماری مشکوکی نشده است. تنها یک نفر به دلیل بیماری که همیشه با آن درگیر بود؛ چند روزی مرخصی گرفته است.

گردشگران چینی کرونا

گردشگران چینی پس از غربالگری اجازه گردش دارند

محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های کشور نیز از کارکنان موزه‌های کشور می‌خواهد که رفتارهای معمولی خود را با گردشگران چینی داشته باشند او در این باره می‌گوید: ویروس کرونا مسئله‌ای شده که همه دنیا با آن درگیر هستند. دولت چین هم خروج مردم را از کشورش مدیریت می‌کند. تعدادی از افراد قبل از شیوع این ویروس به ایران آمده‌اند و افراد جدید هم تحت آزمایش غربالگری قرار می‌گیرند بعد وارد کشور می‌شوند.

وی در ادامه می‌گوید: ما تابع قوانین دولت هستیم دولت تمام مرزهای ورودی کشور را کنترل می‌کند. تا الان هم موردی در ایران گزارش نشده است. اگر در جایی یک نفر، برخوردی دارد، این رفتار فردی است و نباید به حساب همه گذاشت. ما باید جلوی این رفتارها را بگیریم. باید بدانیم که هم اکنون افرادی که در شهر ووهان زندگی می‌کنند هم اجازه خروج از این شهر را ندارند بنابراین همه چینی‌ها مبتلا به ویروس نیستند.

ما نمی‌توانیم ترس ا از بین ببریم ولی باید این موضوع را بدانیم که اگر گردشگری دچار مشکل باشد دولت ایران به او ویزا نمی‌دهد بنابراین افرادی که به ایران آمده‌اند حتماً هیچ ویروسی نداشته‌اند. به شخصه معتقدم تا زمانی که دولت اعلام عمومی نکرده ما هم نباید رفتاری خارج از عرف با این گردشگران داشته باشیم.

کارگر می‌گوید: به هیچ عنوان حق نداریم برخورد نامناسبی با گردشگران در محوطه‌های موزه‌ها و اماکن گردشگری داشته باشیم. این گردشگران از دولت ایران مجوز ورود به کشور را گرفته‌اند ما هم جزئی از دولت هستیم نمی‌توان گفت دولت به آنها ویزا داده که در ایران بگردند ولی ما مخالف آن هستیم. ما باید با گردشگران چینی مانند همه گردشگران کشورهای دیگر رفتار کنیم. این موضوع باید توسط مدیران موزه‌ها نیز مدیریت شود.

گردشگران چینی کرونا

کد خبر 247885

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 3 =