کاهش شدید صدور گرین کارت آمریکا برای ایرانی‌ها | از ۷ هزار گرین کارت به کمتر از ۲ هزار کارت در سال

معاونت علمی ریاست جمهوری اعلام کرد صدور گرین کارت آمریکا برای اتباع ایرانی در بازه زمانی سال ۲۰۱۹-۲۰۱۷ میلادی به شدت کاهش یافته و به کمتر از ۲ هزار کارت در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

رئیس جمهور آمریکا طرح محدودیت سفر برای اتباع کشورهای قرقیزستان، میانمار، اریتره، نیجریه، سودان و تانزانیا را به امضا رساند. با این دستور، محدودیت‌های جدید مسافرتی به کشور آمریکا منجر به تعلیق صدور ویزا و اقامت دائم برای اتباع این کشورها شده است.

از سال گذشته میلادی نیز با دستور ترامپ محدودیت مسافرت برای اتباع ۷ کشور دیگر از جمله ایران، ونزوئلا، کره شمالی، لیبی، سوریه، سومالی و یمن به اجرا گذاشته شده است.

اثر فرمان محدودیت مسافرتی ترامپ (Trump Travel Ban) بر گرین کارت ایرانیان تاثیر چشمگیری داشته است به طوری که صدور گرین کارت برای اتباع ایرانی در بازه زمانی سال ۲۰۱۹-۲۰۱۷ میلادی بشدت کاهش یافته و از تعداد ۷ هزار گرین کارت صادر شده در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۲ هزار کارت در سال ۲۰۱۹ رسیده است.

طی ماه‌های اخیر با شدت یافتن تنش‌های سیاسی میان ایران و آمریکا صدور ویزای آمریکا برای دانشجویان و محققان ایرانی بشدت کاهش یافته است. این محدودیت حتی برای افرادی که پیشتر دارای ویزای معتبر بوده‌اند هم ایجاد شده و در هنگام ورود به خاک این کشور مشکلات جدی را برایشان فراهم کرده است.

بر این اساس «دپارتمان فدرال ایالات متحده آمریکا» اطلاعات مهاجرتی اتباع ۵ کشور ایران، لیبی، سومالی، سوریه و یمن مورد بررسی قرار گرفته است که براین اساس صدور گرین کارت برای اتباع ایرانی در بازه زمانی سال ۲۰۱۹-۲۰۱۷ میلادی بشدت کاهش یافته و تعداد ۷ هزار گرین کارت صادر شده در سال ۲۰۱۷ به کمتر از ۲ هزار کارت در سال ۲۰۱۹ رسیده همچنین این تعداد برای اتباع سوریه‌ای از حدود ۳ هزار کارت صادر شده به زیر ۱۵۰۰ کارت رسیده است.

نمودار میزان گرین کارت‌های صادر شده
 

چاد ولف وزیر موقت امنیت داخلی آمریکا در این باره گفته است: کشورهایی که در طرح جدید گنجانده شده‌اند در تأمین نظر آمریکا درباره اتخاذ تدابیر امنیتی و به اشتراک‌گذاری اطلاعات ناموفق عمل کرده‌اند به همین جهت این مسئله موجب اعمال محدودیت‌های جدید شده است.

این مقام آمریکایی همچنین گفته است کشور بلاروس در ماه‌های اخیر اقداماتی را برای برطرف کردن نگرانی‌های امنیتی آمریکا انجام داده، به همین دلیل محدودیت‌های ویزا برای اتباع این کشور اعمال نخواهد شد.

منبع: مهر

کد خبر 247870

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 10 =