راه‌اندازی سامانه جامع گردشگری تهران در نوروز ۹۹

رئیس ستاد گردشگری تهران برنامه‌های این ستاد و ویژه‌برنامه‌های نوروز۹۹ را  تشریح کرد و از راه‌اندازی سامانه جامع گردشگری تهران در نوروز ۹۹ خبر داد.

مهرشاد کاظمی رئیس جدید ستاد گردشگری شهرداری تهران در اولین نشست خبری خود که ظهر امروز شنبه ۵ بهمن در محل ستاد گردشگری شهرداری تهران برگزار شد درباره برنامه‌های آتی و عید نوروز سخنرانی کرد و گفت: تهران شهر ناشناخته‌ای است. از ۱۰ سال پیش در تورهای تهران‌گردی آقای مسجد جامعی توانسته‌ایم ۱۷۰۰ نقطه شهر تهران را ببینیم اما متأسفانه بسیاری از افراد از این جاذبه ها اطلاع زیادی ندارند.

وی افزود: ما برنامه‌های کوتاه مدت و بلندمدتی را داریم. می‌دانیم که اطلاعات گردشگری زیادی درباره تهران وجود دارد ولی هیچ‌وقت آنها تجمیع نشده‌اند. به‌همین دلیل سامانه جامع گردشگری تهران را راه‌اندازی کرده‌ایم که فاز اول آن عید نوروز افتتاح می‌شود. فاز بعدی نیز در تابستان افتتاح خواهد شد.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران در ادامه گفت: این یک برنامه گسترده است که اطلاعات مفصل‌تری را درباره گردشگری ارائه می‌کند. به همین‌دلیل ما، یک بانک اطلاعاتی دیگری نیز درباره گردشگری داریم که به‌صورت خلاصه جاذبه‌های تهران را برای کاربر شرح می‌دهد. این بانک اطلاعاتی گردشگری تهران در آینده به سامانه جامع ملحق خواهد شد. ما در این بانک حتی می‌خواهیم کتاب‌ها و پایان‌نامه‌هایی با موضوع گردشگری را نیز معرفی کنیم. قصد داریم در قالب تقویم گردشگری که در بانک اطلاعاتی قرار می‌گیرد، رویدادهای تهران را نیز معرفی کنیم. هم اکنون هم کتابخانه تخصصی گردشگری در ستاد ایجاد شده و علاقه مندان می‌توانند حضوری به اینجا مراجعه کرده و از آن استفاده کنند. تاکنون حدود ۲۵۰ عنوان کتاب در اختیار داریم که این آمار به ۶۰۰ جلد خواهد رسید.

کاظمی گفت: جایزه گردشگری تهران عنوان برنامه دیگر این ستاد است. سال آینده اولین دوره آن برگزار خواهد شد که به پایان‌نامه برتر، رسانه برتر، خبرنگار فعال، کتاب، شورایاری، مکان یا جاذبه، ناشر، ایده برتر، آژانس گردشگری و غیره جوایزی اهدا خواهد شد. کلاس‌های آموزشی برای شورایاری‌ها و مسئولان گردشگری مناطق هم در مرحله اول از هفته آینده شروع خواهدشد. در مراحل بعد عموم مردم می‌توانند در این‌کلاس‌ها با موضوع گردشگری شرکت کنند. با همکاری دانشگاه تهران و دانشگاه علمی کاربردی به آنها، مدرک نیز داده خواهد شد.

وی  افزود: ما قصد داریم نمایشگاه جاذبه‌های گردشگری تهران را در سال آینده و در هفته تهران برگزار کنیم. گالری‌گردی نیز یکی دیگر از برنامه‌های ما خواهد بود که جمعه‌ها با حضور هنرمندان برگزار می‌شود. همچنین، گردشگری محله را با محوریت شورایاری‌ها برگزار خواهیم کرد. ۳۵۳ محله در تهران داریم که اگر شورایاری ها به کمک ما بیایند، می‌توانند روزهای پنج‌شنبه محله خود را معرفی کنند و یا حتی با آژانس‌های گردشگری در یک همکاری به محله خود، گردشگر بیاورند.

رئیس ستاد گردشگری شهرداری تهران ادامه داد: شعار امسال ستاد گردشگری «تهران شهری برای همه است». برنامه نوروزگاهی در بازه زمانی ۱۵ تا ۲۸ اسفند و از ۲۸ اسفند تا ۱۵ فروردین ماه به صورت یکپارچه در کل شهر تهران برگزار خواهد شد که کاروان های شادی، گروه های موسیقی و تئاتر در این نوروزگاه ها به اجرای برنامه می پردازند. ما همه این برنامه ها را در قالب سامانه ۱۳۷ به همشهریان تهرانی و مسافران اطلاع خواهیم داد. همچنین یک پک نقشه تهران نیز برای آنان در نظر گرفته شده است. ما در این پک اطلاع رسانی که به تعداد ۵۰۰ هزار نسخه توزیع خواهد شد از طریق ۱۰۰ ایستگاه ثابت و متحرک به شهروندان ایرانی ضمن اطلاع درباره تخفیف مراکز خدماتی و گردشگری، آموزش هایی درباره ترافیک، محیط زیست و اماکن تاریخی ارائه خواهیم داد. در این زمینه سه بانک نیز همکاری خواهند کرد. حتی مراکز تجاری نیز می توانند در این طرح مشارکت کنند. به صورت ارائه تخفیف و مشارکت در بحث تبلیغات.

کاظمی گفت: ۱۰ دستگاه اتوبوس گردشگری برای حمل مسافران تهران و معرفی جاذبه های گردشگری در مسیرهای از پیش تعیین شده حرکت خواهند کرد و هر یک از اتوبوس ها راهنمای گردشگری، جاذبه های مسیر را توضیح خواهد داد. بیشتر مسیرهای این اتوبوس های گردشگری در مناطق۱۱ و ۱۲ است.

وی درباره ساختار سازمان گردشگری شهرداری تهران نیز که به تصویب شورای شهر رسیده، گفت: هنوز شهرداری تهران ساختار منسجمی برای گردشگری ندارد. پیش از این گردشگری در ذیل سازمان رفاه این مجموعه بود. بعد که متوجه اهمیت گردشگری شهری شدند، برای آن ستادی تشکیل دادند و فقط برای نوروز فعالیت می کردند. اکنون شورای شهر تصویب کرده امسال باید لایحه سازمان گردشگری شهرداری تا نوروز ۹۹ ارائه شود. بنابراین شورای شهر مصوب کرد که شهرداری تهران باید سازمان گردشگری داشته باشد. ما اکنون در طرح تفصیلی چیزی به نام گردشگری نداریم و این موضوع باید در سطح مهمی به آن پرداخته شود.

منبع : مهر

کد خبر 247749

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =