معافیت از تحریم جنرال‌الکتریک برای حضور در تحقیقات مربوط به هواپیمای اوکراینی

سخنگوی شرکت معظم جهانی «جنرال‌الکتریک» آمریکا به خبرگزاری رویترز گفته این شرکت معافیت‌های لازم از تحریم‌ها را برای حضور در تحقیقات مربوط به هواپیمای اوکراینی، دریافت کرده است.

چندی پیش استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور، از نهادهای اصلی اجراکننده تحریم‌ها علیه ایران، گفته بود معافیت‌ها از تحریم صادر خواهند شد.

جنرال‌الکتریک به همراه شرکت فرانسوی «سفران»، سازنده موتور هواپیما هستند. پروژه مشترک این دو شرکت با نام «سی‌اف‌ام» سازنده موتورهای نسل جدید بوئینگ ۷۳۷ -هواپیمایی که سرنگون شد- و برخی دیگر هواپیماها از جمله ایرباس ۳۲۰ است.

بنا بر تحریم‌های واشینگتن علیه ایران، دفتر کنترل دارایی‌های خزانه‌داری آمریکا، «اوفاک»، باید به بازرسان آمریکایی اجازه تحقیق در مورد سقوط بوئینگ هواپیمایی اوکراین را بدهد، در عین حال که سفر احتمالی آن‌ها به ایران نیز منوط به اجازه این نهاد است.

اما طی روزهای گذشته اظهارات مختلف و گاه متناقضی در مورد روند تحقیقات بیان شده‌است.

حسن رضایی‌فر، مدیر کل بررسی سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، در حالی‌که اعلام کرده بود تهران فناوری لازم برای پیاده کردن اطلاعات جعبه سیاه هواپیما را ندارد، اما در عین حال در ۲۸ دی اظهار کرد برنامه‌ای برای ارسال آن به کشور دوم هم ندارد.

از سوی دیگر جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا، از ایران خواسته تا اجازه دهد جعبه سیاه هواپیما برای بررسی به فرانسه فرستاده شود.

ترودو گفته مسئله این نیست که کارشناسان به ایران بروند یا متخصصان در آن‌جا باشند یا نه، مسئله این است که پیاده‌سازی اطلاعات نیازمند فناوری‌هایی‌ست که در ایران موجود نیست.

پیش‌تر در جریان دیدار فرانسوا فیلیپ شامپانی، وزیر خارجه کانادا، با محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، شامپانی خواسته بود ایران هرچه سریع‌تر جعبه‌های سیاه را به فرانسه یا اوکراین تحویل دهد.

با این حال مقام‌های کشورمان به موضع‌گیری‌های مقام‌های کانادایی و دیگر کشورهای پی‌گیر در این زمینه نیز معترض شده‌اند. به‌طوری که سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی گفته «برخی کشورها که اتباع‌شان در این سانحه از دست رفتند، حرف‌هایی را می‌زنند، ولی صاحب عزای اصلی ما هستیم».

کد خبر 247723

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 5 =