درخواست رئیس جمهوری اوکراین از ایران: جعبه‌های سیاه هواپیمای اوکراینی را تحویل دهید

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین روز دوشنبه در دیدار با محمد اسلامی، وزیر راه ایران از او خواست تا جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده اوکراینی به کشورش تحویل داده شود.

رئیس جمهوری اوکراین در این دیدار تاکید کرد که کشورش «توانایی فنی لازم» برای بررسی داده های جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده را دارد. بنا به اعلام دفتر رئیس جمهوری اوکراین قرار است ایران به زودی گروهی را برای آگاهی یافتن از توانایی های فنی اوکراین در این زمینه به این کشور اعزام کند.

در بخش دیگری از بیانیه دفتر ولودیمیر زلنسکی آمده است که کی یف و تهران بر سر انتقال کلیه قطعات هواپیمای سرنگون شده به اوکراین به توافق دست یافته اند. مقامات ایران و اوکراین در جریان سفر محمد اسلامی به کی یف همچنین در مورد پرداخت غرامت به بازماندگان حادثه سرنگونی هواپیمای اوکراینی نیز گفتگو کردند.

وادیم پریستایکو، وزیر خارجه اوکراین گفته که محمد اسلامی برای ابلاغ «عذرخواهی رسمی» ایران بابت سرنگونی این هواپیما به کی یف سفر کرده است. وی همچنین تاکید کرده است که اوکراین بر دریافت جعبه های سیاه هواپیمای خطوط هوایی این کشور اصرار دارد. به گفته وزیر خارجه اوکراین، ایران تنها با این اقدام می تواند ثابت کند که به دنبال یک «تحقیق بی طرفانه» است.

به گفته وادیم پریستایکو از آنجا که جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده متعلق به خطوط هوایی اوکراین است جزء اموال کشورش محسوب می شود.

مقامات اوکراین در حالی بر انتقال جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده به این کشور تاکید می کنند که حسن رضایی فر، مدیرکل دفتر بررسی سوانح سازمان هواپیمایی روز یکشنبه اعلام کرد که تهران فعلا برنامه ای برای تحویل جعبه های سیاه هواپیمای سرنگون شده به اوکراین ندارد.

منبع : یورو نیوز

کد خبر 247689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =