​​​​​​​خانه معین التجار شوشتر در آستانه ویرانی

مرمت خانه معین التجار به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر دارالمؤمنین شوشتر چند سالی است زیر بار بی‌توجهی و نبود اعتبار قد خم کرده و به وقتی دیگر موکول می شود.

تاریخ کهن ایران از کوچه پس کوچه‌های قدیمی با بناها و معماری‌های زیبای ایرانی گره خورده که با گذشت سال‌ها تنها تعدادی از آنها به همان شکل اول باقی مانده است.

هم اکنون در فصل زمستان بارندگی‌ها به تخریب این آثار ارزشمند می‌انجامد، این آثار تاریخی برای ماندگاری بیشتر و حفظ برای آیندگان، نیازمند توجه مسئولان و متولیان هستند که یکی از آنها خانه معین التجار شهرستان شوشتر واقع در خوزستان است.

معین التجار از بازرگانان مشهور شوشتر بود که به برخی به دلیل اصالت بوشهری به معین التجار بوشهری نیز یاد می‌کردند.

خانه معین التجار در شوشتر به صورت تک ایوانی و دوره ساز در دو طبقه ساخته شده که در و پنجره‌های چوبی و چند مورد ارسی داشته که تاکنون بخشی از آنها سالم مانده است.

این خانه در سال‌های گذشته تخریب و به سه قسمت مجزا تقسیم شده که در حال حاضر بخش اصلی آن اختصاص به مدرسه غیرانتفاعی دارد؛ روبروی این بنا نیز طویل‌ترین ساباط شوشتر واقع شده است.

۲ میلیارد اعتبار لازم است

رئیس میراث جهانی شوشتر  اظهار کرد: خانواده معین التجار باید برای مرمت و بازسازی این خانه همکاری لازم را داشته باشند تا بتوانیم در این راه آنها را همراهی کنیم.

وی افزود: این خانه حدود چهار سالی است که خالی از سکنه شده و امسال اعتباری حدود ۲۰۰ میلیون تومان از محل اعتبارات عمرانی میراث برای رفع خطر اضطراری آن تخصیص داده شده است.

علی محمد چهارمحالی در خصوص مرمت کامل این خانه بیان کرد: خانه معین التجار به اعتباری حدود دو میلیارد تومان برای مرمت کامل نیاز دارد.

لزوم تعیین یک مالک

یکی از مالکان خانه معین التجار نیز  بیان کرد: خانه معین التجار ۶۰ مالک دارد که مالک هر قسمت از خانه باید مشخص شود ولی متأسفانه تاکنون چنین امری صورت نگرفته است.

وی ادامه داد: در ۶ سال گذشته چندین بار ضمن سفر به شوشتر و همراه با دیگر مالکان مذاکراتی با مسئولان اداره ثبت احوال برای تعیین مالک معین التجار داشته‌ایم ولی آنها اعلام کردند که باید کارشناسی شود و تاکنون چنین کاری صورت نگرفته است.

معین زاده عنوان کرد شهرداری خواستار پرداخت هزینه نوسازی ۴۰ سال است ولی وقتی مالک هر قسمت مشخص نیست چگونه من به تنهایی این هزینه را پرداخت کنم؟

وی افزود: مرمت خانه معین التجار به دلیل مشخص نبودن مالک آن مسکوت مانده و متأسفانه این خانه در آینده‌ای نه چندان دور تخریب می‌شود.

مالک خانه معین التجار گفت: از سه پلاک معین التجار یک مورد ۹۰ درصد تخریب، یک مورد ۷۰ درصد و یک مورد دیگر نیز کاملاً مخروبه شده است.

وی در پایان یادآور شد: تاکنون دو هزار و ۳۷۰ متر از مساحت کل پلاک‌های ملک باقی مانده است.

پیگیری برای جذب اعتبار

از سوی دیگر کارشناس میراث فرهنگی گفت: خانه معین التجار یک ملک ورثه‌ای است و وراث باید در مورد آن به اجماع نظر رسیده و به دنبال فروش و یا تغییر کاربری این اثر باشند.

وی عنوان کرد: وزارت میراث فرهنگی اعتباری به منظور مرمت استحفاظی ملک تخصیص داده که باید ابلاغ شود.

علیرضا چهارمحالی در پایان گفت: با مسئولان استانی پیگیر جذب اعتبار به منظور حفظ و نگهداری این ملک و سایر بناهای ارزشمند سطح شهرستان هستیم.

قدمت خانه معین التجار مربوط به دوره قاجار است و در شوشتر این اثر در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۸۱ با شماره ثبت ۷۲۵۱ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منبع : مهر

کد خبر 247686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 11 =