بخش‌های باقیمانده از کف‌سازی‌های تاریخی چهارباغ کشف شد

سرپرست هیأت باستان‌شناسی خیابان تاریخی چهارباغ اصفهان از مشخص شدن بخش‌های باقی‌مانده از کف‌سازی تاریخی آجرفرش و سنگفرش دوره‌های صفوی و قاجار در این خیابان خبر داد.

حسن جاوری عضو هیأت علمی گروه باستان شناسی دانشگاه کاشان گفت: پس از آغاز کف‌سازی در بخش شمالی خیابان تاریخی چهارباغ و تأیید لزوم انجام کاوش باستان شناسی برای مستندسازی داده‌های باستان شناختی احتمالی کف تاریخی این خیابان پیش از مدفون‌شدن زیر لایه کف‌سازی در حال اجرا، پیشنهاد انجام یک کاوش باستان‌شناسی به پژوهشکده باستان شناسی ارائه شد باصدور مجوز پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری این برنامه با تشکیل یک هیأت شش نفره آغاز شد.

وی با بیان اینکه اعتبار این برنامه باستان‌شناسی از طرف سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری اصفهان تأمین شده، گفت: در این برنامه ۵ کارگاه برای انجام کاوش انتخاب شد که پس از یک ماه به نتایج جالبی از وضعیت کف تاریخی چهارباغ رسید. طی ۶۰ سال گذشته (دهه ۱۳۵۰ تا زمان حاضر) با عبور دادن تأسیسات شهری اعم از شاه لوله آب، چندین غلاف کابل برق، مخابرات، فیبر نوری، خاکبرداری های عمقی با عرض نسبتاً زیاد، جدول کشی لبه خیابان و زیر سازی های مربوطه با سنگ و بتن مکرراً این کف تاریخی مورد تخریب قرار گرفته و حتی بخشهایی از شواهد و مستندات تاریخی را از میان برده است. با این وجود بخشهای باقی مانده از کف سازی های تاریخی این خیابان طی روند کاوش مشخص شد.

این‌باستان‌شناس در ادامه گفت: در کارگاه شماره ۶ دو دوره کف سازی شامل کف سازی آجر فرش و کف سازی سنگفرش متعلق به دوره‌های صفوی و قاجار و دو مسیر آبراه سنگ چین عمود بر هم به دست آمد.

جاوری با اشاره به اهمیت این‌داده‌ها و نشان‌دادن دو دوره تاریخی خیابان مذکور و چگونگی نقش عبور آب یا به‌عبارت دیگر، بازی با آب به منظور مفرح کردن هرچه بیشتر این خیابان در این بخش مهم و مرکزی آن، گفت: این بخش در طرح کف‌سازی به‌صورت یک ویترین شیشه‌ای پس از اتمام کاوش برای همیشه به نمایش گذاشته خواهد شد. در کارگاه‌های دیگر همین وضعیت کف‌سازی طی دو دوره صفوی و قاجار به‌دست آمد که البته به‌شدت بر اثر عبور تأسیسات شهری دچار آسیب شده و بخش‌های اندکی از آنها باقی مانده که در امتداد کف‌سازی امروزی به تشخیص شورای فنی وزرات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور احتمالاً در قسمت‌های دیگر به‌صورت ویترین شیشه‌ای بخش‌های قابل توجه و در خور حفاظت به نمایش گذاشته خواهد شد.

وی گفت: همچنین در کارگاه شماره ۲ در منتهی الیه جنوبی خیابان چهارباغ ۵ عدد سنگ لبه خیایان با قدمت صفوی به‌دست آمد که در طرح کف‌سازی فعلی درجای خود مکان‌گذاری خواهند شد. از این کاوش تعداد قابل توجهی داده‌های باستانی اعم از قطعات سفال از دوره‌های مختلف، قطعات شکسته کاشی، قطعات فلز و آبگینه نیز تاکنون به‌دست آمده که به‌طور جداگانه تحت مطالعه قرار خواهند گرفت. این برنامه کاوش به مدت دو هفته دیگر برای تکمیل اطلاعات و مستندسازی هرچه بیشتر بقایای تاریخی این خیابان ادامه خواهد داشت.

منبع :‌مهر

کد خبر 247671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =