رئیس جمهور اوکراین خواستار تحقیقات ایران درباره سقوط هواپیما شد

رئیس جمهور اوکراین پس از آنکه ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است، خواستار تحقیقات کامل ایران درباره سقوط این هواپیما شد.

رسانه های خارجی به نقل از بیانیه روز شنبه ولودیمیر زلنسکی نوشتند که انتظار می رود مسئولان سرنگونی هواپیما، مجازات شده و به طور رسمی از طریق کانال های دیپلماتیک عذرخواهی کنند و غرامت پرداخت شود.

رئیس جمهوری اوکراین همچنین اعلام کرد که انتظار دارد کارشناسان این کشور دسترسی کامل به مراحل تحقیقات داشته باشند.

زلنسکی از مقامات ایران خواستار انتقال اجساد قربانیان این سانحه به اوکراین شده است. این هواپیما ۱۷۶ سرنشین داشت که ۱۱ نفر از آنها تبعه اوکراین بوده اند.

وادیم پریستایکو وزیر امور خارجه اوکراین نیز ساعاتی قبل از اعلام خطای انسانی از سوی ایران گفته بود اگر ثابت شود ایران در سرنگونی این هواپیمای اوکراینی نقش داشته از این کشور غرامت خواهیم گرفت.

بر اساس گزارش تارنمای آژانس اطلاعاتی یونیَن، وزیر امور خارجه اوکراین گفته بود هنوز برای اظهارنظر در این زمینه زود است اما اگر ثابت شود ایران در این سقوط نقش داشته خواستار پیگرد و دریافت غرامت خواهیم شد.

 ساعاتی پیش ستاد کل نیروهای مسلح ایران تایید کرد که بر اثر بروز خطای انسانی و غیرعمد، هواپیمای خطوط هوایی اوکراین مورد اصابت قرار گرفته است.

این ستاد اطمینان خاطر داد با پیگیری انجام شده اصلاحات اساسی در فرآیندهای عملیاتی در سطح نیروهای مسلح، امکان تکرار این گونه خطاها را غیرممکن ساخته و بلافاصله مقصر آن را به سازمان قضایی نیروهای مسلح معرفی کند تا با خطاهای صورت گرفته برخورد قانونی صورت گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی هم در بیانیه ای تصریح کرد که  «این حادثه دردناک موضوعی نیست که به سادگی بتوان از کنار آن گذشت. می‌بایست تحقیقات تکمیلی برای شناسایی کلیه علل و عوامل این فاجعه ادامه یافته و مسببین این اشتباه نابخشودنی مورد پیگرد قانونی قرار گرفته و نتایج به استحضار ملت شریف ایران و خانواده‌های قربانیان برسد».

کد خبر 247574

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =