مصائب تالاب | پساب شهر اراک، لذت تماشای پرندگان مهاجر و پرنده نگری را از گردشگران می‌گیرد؟

یکی از مهمترین چالش های تالاب میقان ورود پساب شهر اراک که عموما غیراستاندارد است به داخل تالاب است و متاسفانه در اوقات بارش، پساب شهری با روان آب های شهری مخلوط شده و به سمت تالاب حرکت می کند.

رضا میرزایی در نشست تخصصی بررسی وضعیت زیست محیطی تالاب میقان اراک که با حضور لاهیجان زاده معاون محیط زیست دریایی و تالابی سازمان حفاظت محیط زیست کشور، طهماسبی مشاور رییس سازمان و دبیر ستاد ملی مبارزه با پدیده گرد و غبار، جلالوندی مدیرکل دفتر ارزیابی و باقرزاده مدیرکل دفتر اکوسیستم تالابی سازمان محیط زیست برگزار شد، با بیان اینکه تالاب میقان با ۱۲ هکتار مساحت در هفت کیلومتری شمال اراک واقع شده است، افزود: تالاب میقان در سال جاری به کمک بارش های بهاره ۱۱۰ میلیون مترمکعب آبگیری شد. این تالاب در فصول کم آبی یکی از اصلی ترین کانون های تولید ریزگرد بود که با اقدامات مناسب محیط زیست و منابع طبیعی و کاشت قره داغ ریزگردها تحت کنترل درآمدند.

وی با اشاره به استقرار شرکت معدنی املاح ایران در تالاب و ظرفیت های گردشگری این منطقه از جمله پرنده نگری که مورد درخواست مردم و پرنده نگرهاست، گفت: البته هنوز ایمن سازی برج پرنده نگری به صورت کامل انجام نشده است. یکی از مهمترین چالش های تالاب میقان ورود پساب شهر اراک که عموما غیراستاندارد است به داخل تالاب است و متاسفانه در اوقات بارش، پساب شهری با روان آب های شهری مخلوط شده و به سمت تالاب حرکت می کند.

میرزایی با اشاره به ضرورت تامین حقابه پایدار تالاب بیان کرد: ۱۲۰۰ لیتر در ثانیه پساب شهری وارد تالاب می شود، از طرفی به دلیل ورود آب شیرین به بخش جنوبی تالاب نیزارها در این منطقه رشد زیادی داشته اند و در واقع دو اکوسیستم متفاوت در منطقه ایجاد شده است. این نیارها در اول دی ماه ۹۶ دچار حریق شدند.

وی یکی دیگر از چالش های این منطقه را حشرات زیان آور دانست که لازم است اعتبارات لازم برای شناسایی و مطالعه در این راستا تامین شود، گفت: در سال ۹۷ دایک حفاظتی در تالاب احداث شد که اگر این دایک در سیلاب بهار امسال نبود فاضلاب وارد ۳ یا ۴ روستای مجاور تالاب می شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی با اشاره به فعالیت شرکت معدنی املاح ایران در تالاب که در فصول مهاجرت پرندگان محدودیت فعالیت برای آن اعمال می شود، افزود: فعالیت این معدن باعث انباشت باطله ها برای ۱۷ سال شده بود. سالانه ۷۰۰ هزار تن برداشت توسط این شرکت انجام می شد که ۹۰ درصد آن باطله بود و توپوگرافی منطقه را بهم زده بود. با نمونه برداری انجام شده در سال ۹۶ مشخص شد که بازگشت باطله ها به سطح تالاب مانعی ندارد و از ۵ میلیون تن دپو باطله تاکنون ۲.۵ میلیون تن بازگشت داده شد و از امسال نیز بازگشت آن به واسطه خط انتقال، به صورت پمپاژ انجام می شود.

میرزایی اضافه کرد: تلاش می شود که تالاب میقان به کنواسیون رامسر بپیوندد و ۱۳ بهمن ماه ۹۹ نیز میزبان این کنوانسیون در اراک باشیم.

تالاب میقان کجاست؟

خودتان را برای تجربه مهیج پرنده‌نگری آماده کنید؛ بار و بندیل ببیندید، می‌خواهیم به ۱۵ کیلومتری اراک برویم تا از تماشای انبوه پرندگانی که بر فراز تالاب به رقص درآمده‌اند لذت ببریم.

تالاب میقان

تجربه مهیج پرنده‌نگری در تالاب میقان.

تالاب میقان چرا خاص است؟

تالاب میقان، با وسعت ۲۵ هزار هکتار، یکی از بزرگ‌ترین تالاب‌های ایران است که پرندگان مهاجر کم‌یابی را به سمت خود کشانده و امکان پرنده‌نگری را برای گردشگران فراهم کرده است.

تالاب میقان

پرنده نگری یکی از شاخه‌های جذاب گردشگری است.

در تالاب میقان چه می‌بینیم؟

فصل سرما که از راه برسد، تالاب میقان سفید پوش می‌شود اما نه از برف. این‌بار، فلس‌های نمک هستند که زمین را سفید پوش می‌کنند، اطراف این تالاب را آبی زلال و گیاهان شوری‌پسند تشکیل می‌دهد که از آن چشم‌اندازی بی‌نظیر می‌سازد. آوای فوجی مرغابی و فلامینگو که با درناها به زمین می‌آیند شما را متحیر می‌کند. جالب است بدانید که رفت و آمد حدود ۱۰ هزار درنا در این منطقه،باعث شد که ۱۵ آبان را روز درنا بنامند. بعد از کسب یک تجربه متفاوت از تماشای جمع انبوه و زیبای پرندگان راهی موزه چهار فصل اراک شوید. حمام چهار فصل، با ۱۶۰۰ متر مربع مساحت، بزرگ‌ترین حمام ایران است. چهار قسمت حمام، کاشی‌ها بر اساس چهار فصل سال طراحی شده‌اند که دلیلی برای انتخاب اسم آن به حساب می‌آید. امروزه بخش بزرگی از آن به عنوان موزه مردم‌شناسی و باستان‌شناسی استفاده می‎‌شود.

تالاب میقان

کی به تالاب میقان برویم؟

بهترین زمان سفر به این منطقه، زمستان است. با آمدن سرما، اندک اندک سر و کله پرندگان مهاجر پیدا می‌شود. در این موقع از سال، آفتاب سوزان چشمانتان را آزار نمی‌دهد و می‌توانید از تماشای پرندگان لذت ببرید.

تالاب میقان

در سفر به تالاب میقان با خود چی ببریم؟

کوله سبکی بردارید: عینک آفتابی، دوربین عکاسی، کرم ضد آفتاب و وسایل شخصی را در آن بگنجانید. کفش راحتی را فراموش نکنید. اگر بتوانید یک دوربین دو چشمی و  کتاب جیبی راهنمای پرندگان نیز همراه داشته باشید، لذت بیشتری از تماشای پرندگان می‌برید. همین‌ وسایل، برای سفر یکروزه شما کافی خواهد بود. برای پوشش هم حتما لباس‌هایی با رنگ خنثی یا به رنگ طبیعت مانند سبز، قهوه‌ای، کرم و... به تن کنید؛ زیرا پوشیدن لباس‌هایی با رنگ‌های تند باعث ترساندن و فراری دادن پرندگان می‌شود. در انتها خاطرتان باشد برای اینکه شانس بیشتری برای تماشای پرنده‌های مهاجر دوست‌داشتنی داشته باشید سکوت را رعایت کنید، زیرا سر و صدای ما باعث می‌شود احساس خطر کنند و فاصله بگیرند.

تالاب میقان

کد خبر 247445

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =