۱۰ نمونه از عجیب‌ترین و غیر معمول‌ترین وسایل حمل و نقل در جهان

​​​​​​​در صنعت گردشگری، حمل‌ و نقل همیشه از اهمیت بالایی برخوردار بوده است و مؤلفه‌هایی مانند هزینه و سرعتِ رسیدن به مقصد اجزای اصلی تشکیل‌ دهنده این بخش از صنعت گردشگری بوده‌اند. ولی در برخی از کشورها سرعت و مدرن بودن وسایل حمل‌ و نقل آن‌قدرها هم مهم نیست. درواقع در برخی از کشورها وسایلی عجیب برای حمل‌ و نقل استفاده می‌شود که جزئی از فرهنگ آن مناطق است و اگر واقعاً قصد دارید در سفر با فرهنگ کشور مقصد آشنا شوید، به شما توصیه می‌کنیم حتماً از وسایل حمل‌ونقل بومی آن منطقه استفاده کنید.

۱. توک توک

توک توک (Tuk Tuk) جزء وسایل حمل‌ و نقل رایج و عجیب در کشورهایی مانند: تایلند، هند، نپال، کامبوج، پاکستان و اندونزی است. توک توک ها معمولاً در اندازه‌ها و شکل‌های مختلفی ساخته‌ شده‌اند و بعضی از آن‌ها نیز مهندسی ساز نیستند و درواقع به‌نوعی دست‌ساز افراد محلی هستند. با این‌حال معمولاً به‌خوبی از پس‌کار خود برمی‌آیند و مسافران را جابجا می‌کنند.

 

۲. ریشکا

Rickshaw

Rickshaw

ریشکا (Rickshaw) نوعی تاکسی دوچرخ است که منشأ شکل‌گیری آن از آسیا است. امروزه این نوع از حمل‌ و نقل در بسیاری از کشورها وجود دارد و معمولاً بسیار مورد توجه گردشگران قرار می‌گیرد؛ مثلاً در بانکوک این وسیله به‌عنوان یکی از محبوب‌ترین وسایل حمل‌ونقل شناخته می‌شود.

 

۳. تاکسی الاغ

اگر به می‌هاس (Mijas) اسپانیا رفتید و حال‌ و حوصله پیاده‌روی نداشتید، تاکسی الاغ (Burro-Taxi) می‌تواند گزینه جالبی برای گشت‌وگذار باشد. این تاکسی عجیب که از دهه ۶۰ میلادی ابداع‌ شده است، ایده‌اش این‌گونه شکل گرفت که کارگران هنگام بازگشت از سر کار با گردشگرانی مواجه می‌شدند که از آن‌ها درخواست می‌کردند با الاغشان عکس بگیرند. کارگران کم‌کم به این نتیجه رسیدند که پولی که از گردشگران کسب می‌کنند از حقوق خودشان بیشتر است، بنابراین تاکسی‌های الاغ شکل گرفتند.

 

۴. تاکسی آبی

water-Taxi

این ایده کاملاً کاربردی است و با استقبال خوبی همراه بوده است. یک قایق یا یک کشتی کوچک به تاکسی تبدیل‌ شده است. از تاکسی آبی در حمل‌ونقل شهرهایی مانند؛ ونکوور، سیدنی و شیکاگو استفاده می‌شود. در این شهرها عبور از آب به‌اندازه عبور از اتوبان‌ها و خیابان‌های سطح شهر اهمیت دارد.

 

۵. سفر وارونه (قطار معلق)

 train suspension

حتماً تعجب می‌کنید که چطور می‌شود وارونه سفر کرد؟! با خود می‌گویید اگر بشود وارونه سفر کرد، ارزش امتحان کردن را دارد. در آلمان قطارهایی وجود دارد که از سقف آویزان هستند و به‌جای اینکه از کف بر روی ریل حرکت کنند از سقف به ریل متصل هستند. به آن‌ها راه‌آهن‌های معلق نیز میگویند. البته این سبک از حمل‌ونقل ریلی خیلی نامعمول است و بیشتر برای بازدید از مناظر و عسکبرداری کاربرد دارد، درواقع بیشتر پارکی تفریحی محسوب می‌شود.

 

۶. شترسواری

شاید در برخی از کشورها سوارشدن بر شتر به‌جای سوار شدن به تاکسی کاری بسیار عجیب به نظر برسد، اما در کشورهایی مانند هند یا کشورهای آفریقایی خیلی هم عجیب نیست. البته شاید شترسواری خیلی هم راحت نباشد، اما احتمالاً لذت‌بخش است.

 

۷. اُکس تاکسی (تاکسی گاو نر)

اگر می‌خواهید سوار اُکس تاکسی یا همان تاکسی گاو نر شوید باید به سیشل (Seychelles) بروید. در جزیره لادیگوِ (La Digue) از گاو نر به‌ عنوان تاکسی استفاده می‌شود. این حیوان باشکوه باعث می‌شود بتوانید در جزیره راحت‌تر گردش کنید.

 

۸. کوکو تاکسی

هاوانا پایتخت کوبا به دلیل محدودیت‌هایی که داشته است، احتمالاً یکی از جذاب‌ترین مقاصد گردشگری است. جالب است بدانید این شهر نیز تاکسی مخصوص خود را دارد که به کوکو تاکسی (coco taxi) مشهور است. درواقع این تاکسی نام خود را از شکل اتاقکش گرفته است که خیلی شبیه به نارگیل است. البته این را باید در نظر گرفت که هزینه سوارشدن بر کوکو تاکسی به تعداد افرادی که سوار می‌شوند بستگی ندارد، بلکه به مسافتی که می‌پیماید بستگی دارد.

 

۹. فیل‌سواری

فیل حیوانی بسیار باشکوه است که در فرهنگ تایلند برای آن اهمیت بسیار زیادی قائل هستند. درواقع فیل نمادی از سنت و ثروت در تایلند محسوب می‌شود. در مناطقی مانند پوکت گشت‌وگذار با فیل بسیار رایج و محبوب است. گردشگران می‌توانند با کمک یک راهنما، سوار بر فیل شوند و از مناظر و چشم‌اندازهای فوق‌العاده لذت ببرند.

 

۱۰. چیوا اکسپرس

در اکوادور اتوبوسی وجود دارد که مانند قطار بر روی ریل حرکت می‌کند. این وسیله نقلیه عجیب‌ و غریب کوه را به دریا متصل می‌کند و الآن فقط کاربرد گردشگری دارد.

آیا شما وسایل حمل‌ونقل عجیب‌وغریب دیگری را می‌شناسید؟

 منبع: لست سکند

کد خبر 247428

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =