پیشنهاد تفاهم مدیریت شهری با وزارت راه برای ادامه فعالیت خانه وارطان

سخنگوی شورای اسلامی شهر تهران پیشنهاد داد زمینه تداوم فعالیت خانه وارطان در قالب تفاهم نامه میان مدیریت شهری و وزارت راه و شهرسازی ایجاد شود.

علی اعطا در جریان صد و هشتاد و چهارمین جلسه علنی شورای شهر تهران با بیان اینکه در سال ٩۴ تفاهم نامه تحت عنوان تاسیس خانه گفتمان معماری و شهر بین وزارت راه و شهرسازی و تشکل های ١٢ گانه معماری و شهرسازی شکل گرفت، اظهار کرد: به دنبال رسیدن به اهدافی همچون توسعه عرصه های عمومی شهری به منظور اطلاع رسانی به شهروندان، آموزش، گفتمان سازی، منافع عمومی و ارتقا کیفیت زندگی و افزایش زیست پذیری؛ خانه وارطان فعالیت خود را آغاز کرد.

وی با بیان اینکه با فعال شدن خانه وارطان، این مجموعه مورد استقبال قرار گرفت، گفت: خانه وارطان ثبت ملی شده است اثر معمار برجسته وارطان هوانسیان است که در تملک دولت و وزارت راه و شهر سازی قرار گرفته و از سال ٩۴ فعالیت در آن آغاز شده است. اما متاسفانه در روزهای پایانی هفته گذشته اخباری در فضای رسانه ای مبنی بر توقف فعالیت خانه گفتمان شهر و معماری (خانه وارطان) منتشر شد.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر تهران اضافه کرد: انتشار این خبر، نگرانی هایی را در جامعه تخصصی معماری و شهرسازی ایجاد کرده است، چرا که شکل گیری خانه گفتمان شهر و معماری در تابستان ۱۳۹۴، این بنای ارزشمند را به عرصه گفت و گوی مسئولان، متخصصان و شهروندان تبدیل کرده و مورد استقبال متخصصان و نهادهای مدنی قرار گرفته بود.

اعطا تاکید کرد: در همین راستا ضمن ابراز نگرانی از احتمال تداوم توقف فعالیت خانه گفتمان شهر و معماری به عنوان عرصه گفت و گوی شهروندان و متخصصین معماری و شهرسازی و نیز مسئولان و سیاستگذاران این حوزه، به عنوان نماینده مردم در شورای اسلامی شهر تهران درخواست دارم با توجه به اولویت های کمیسیون معماری و شهرسازی شورا، شهردار تهران ضمن مذاکره با وزیر راه و شهرسازی، زمینه تداوم فعالیت در خانه وارطان در قالب موزه معماری و خانه معماران و شهرسازان، در چارچوب همکاری میان مدیریت شهری و وزارت راه و شهرسازی فراهم کنند.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه توجه به این نکته ضروری است که ذیل تفاهم‌نامه مورد نظر که به امضای وزارت راه و شهرسازی و تشکل‌های دوازده گانه رسیده است علاوه بر امضای تشکل‌های ۱۲ گانه و وزیر وقت راه و شهرسازی امضای آقایان حناچی و مظاهریان به عنوان معاونین وقتی وزارتخانه به چشم می‌خورد که در حال حاضر در مدیریت شهری حضور دارند.

رییس کمیته معماری و طرح های شهری شورای شهر افزود: حالا که به هر دلیل وزارت راه و شهرسازی با ادامه فعالیت این مجموعه موافق نیست، مناسب است شهردار از فرصت حسن ارتباط با این وزارتخانه بهره کافی برده و ضمن توافق با وزیر راه و شهرسازی زمینه تداوم فعالیت این مجموعه را در قالب موزه معماری و خانه معماران و شهرسازان فراهم کند.

منبع : مهر

کد خبر 247417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =