اتمام فاز اول پروژه کمپینگ گردشگری خالد نبی کلاله

مدیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی شهرستان کلاله از اتمام فاز اول زیرساخت‌های گردشگری کمپینگ خالدنبی کلاله خبر داد.

به گزارش روابط‌عمومی اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی گلستان، محمدعلی سرگزی روز شنبه ۳۰ آذر ۹۸ با اعلام این خبر گفت: «میزان اعتبار این پروژه در فاز اول ۵میلیارد ریال از محل اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای ملی بود.»

او با اشاره به عملیات اجرایی فاز اول پروژه خاطرنشان کرد: «در عملیات اجرایی این فاز خاک‌برداری و تسطیح اولیه و خاک‌ریزی در سطح محوطه کمپینگ در حدود ۶هزار مترمکعب انجام شد.»

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

مدیر میراث‌فرهنگی کلاله یادآور شد: «این اداره در سنوات قبل اقدام به اجرای محوطه‌سازی مبلمان بتنی طرح چوب، احداث ۶ واحد زائرسرا به همراه تأسیسات موردنیاز، اجرای دیواره سنگی، احداث سرویس بهداشتی، روشنایی مسیر، خاک‌برداری و زیرسازی محور به طول ۶ کیلومتر، فنس‌کشی و حصارکشی گورستان خالدنبی، آب‌رسانی به گورستان، زیرسازی و اجرای بیس به طول ۳ کیلومتر، اجرای سنگ‌فرش مسیر دسترسی به گورستان به طول حدود ۸۰۰ متر و روشنایی محوطه گورستان با سیستم انرژی خورشیدی و روشنایی محوطه سایت عالم‌بابا بااعتبار حدود ۱۸میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال کرده است.»

او در پایان تصریح کرد : «اعتباری حدود ۱۵میلیارد ریال برای ادامه و تکمیل زیرساخت‌های گردشگری خالد نبی پیش‌بینی‌شده است که در صورت تخصیص نسبت به تکمیل این پروژه اقدام خواهد شد.»

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

گورستان و زیارتگاه خالد نبی در ۹۰ کیلومتری شمال شرقی شهر گنبد کاووس و در ۵۵ کیلومتری کلاله در استان گلستان قرار دارد. زیارتگاه خالد نبی را در ۶ کیلومتری روستای گچی سو و بر فراز کوه گوگجه داغ به بلندای ۷۰۰ متر از تراز دریا و درون دره پنج شیر می‎توان دید.

«زیارتگاه خالد نبی» یک سازه چهارگوش با گنبد، دو ستون فلزی، چند پنجره و درگاه آهنی تاقی است. یک گور به بلندای یک و نیم متر در این زیارتگاه قرار گرفته است. روی گور یک پارچه سفید نوار دوزی با تکه پارچه‌های رنگی دوخته و آویزان شده ‌است.

در کنار این زیارتگاه، مسجد، آب انبار که به گویش بومی «لاری» خوانده می­شود، چند اتاق و سازه‌­هایی از این دست هم به چشم می‎آید. همچنین چشمه­‌ای به نام «چشمه خضر دندان» در نزدیکی گورستان خالد نبی هست که در بهار می‌­جوشد.

گورستان و زیارتگاه خالد نبی

کد خبر 247410

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 6 =