پیشنهاد الهی قمشه‌ای برای جشن شب یلدا

حسین الهی قمشه‌ای گفت: بهترین نوع عشق، عشق ورزیدن به هم نوع است. وقتی سختی ها به ما انسان ها روی می آورد باید به آغوش یکدیگر پناه ببریم و از محبت یکدیگر بهره مند بشویم.

 ادیب و نویسنده معاصر ایرانی در مراسم رونمایی از کتاب زن توسعه یافته، که جمعه شب به همت بنیاد سلامت ابریشم در سالن بین المللی همایش های رایزن برگزار شد، گفت: شب یلدا شب زایش نور است، به این معنی که خورشید از روز اول دیماه شروع به بالا آمدن می کند و این نشان می دهد که ما بطرف بهار و گرما و نعمت های بیشتر در حال حرکت هستیم.

وی افزود: شب یلدا در واقع از نظر نجومی یک شب معینی است که خورشید در نسبت مشخصی قرار میگیرد و در آن شب بر مدار راس الجدی عمود می شود و از فردای این شب خورشید کمی بالاتر می آید و بهترین ها نوید ها داده می شود.

این سخنران و ادیب شناخته شده با ذکر مثال هایی از قصه ها و اشعار فارسی ضمن اشاره به اینکه  زیبایی سند حقانیت همه چیز است ادامه داد: در حال حاضر بیشترین هزینه در دنیا برای زیبایی می شود چرا که همه چیز در گرو زیبایی است و باقی چیزها را هم که انسان می خواهد برای زیبایی است.

وی با بیان اینکه امشب می خواهم راجع به سلامت در ادبیات صحبت کنم، گفت: انسان ریشه در جهان زیبایی دارد و نشانه آن هم موسیقی، شعر، هنر و فرهنگ است. می خواهم امشب نسخه ای به شما بدهم، در اوضاع فعلی رمز حفظ سلامت جسم و جان، دور هم جمع شدن است.

الهی قمشه ای با بیان اینکه در دورهمی های دوستانه و خانوادگی برکات زیادی وجود دارد، اظهار نمود: می توانیم هفته ای یک روز یا دو هفته یک روز دور هم جمع بشویم و به کارهای فرهنگی بپردازیم. مثلا اول یک قطعه موسیقی روح نواز پخش کنیم، سپس یک غزل از مولانا، حافظ یا سعدی بخوانیم و بعد هم یک نفر قصه ای آموزنده روایت کند، همچنین کتاب های خوب را به یکدیگر معرفی کنیم و برای دورهمی های بعدی هم برنامه ای داشته باشیم تا همه انگیزه داشته باشند و سهم هر کس مشخص باشد.

وی در بخش دیگری از اظهاراتش توصیه کرد ما به عنوان خانواده های ایرانی می توانیم یک شبی را در هفته معین کنیم و بدور از تشریفات و تجملات پذیرایی از مهمان، دوستان و اقوام را دعوت کنیم و جنبه های فرهنگی وجودمان را ارتقا دهیم و از این شبها به طرف نور حرکت کنیم. نور میعاد نهایی همه خوبیهاست اگر نور الهی در دل انسان تابیده شود انسان دیگر دچار هیچ غمی نمی شود.

این مترجم و نویسنده سرشناس با اشاره به اینکه در خانه هایمان را به روی یکدیگر باز کنیم و نور زیبایی و دانایی را وارد زندگی هم کنیم، گفت: بهترین نوع عشق، عشق ورزیدن به هم نوع است. وقتی سختی ها به ما انسان ها روی می آورد باید به آغوش یکدیگر پناه ببریم و از محبت یکدیگر بهره مند بشویم.

الهی قمشه ای در پایان ابراز امیدواری کرد شب یلدا آغازی در تحول ارتباطات فرهنگی ایرانی ها باشد.

کد خبر 247408

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 1 =