تصاویر مراسم میناس مقدس در کلیسای قاجاری تهران | ماجرای ساخت کلیسای میناس مقدس توسط مستوفی‌الممالک

مراسم روز «میناس مقدس» با حضور جمعی از هموطنان ارامنه تهران در کلیسای میناس مقدس تهران برگزار شد.

چمدان - کلیسای میناس مقدس مربوط به دوره قاجار است و ده ونک تهران واقع شده است. این بنای تاریخی در ۱۱ دی ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۴۶۸۰ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌ است.

حسن مستوفی‌الممالک تعدادی از ارمنیان استان چهارمحال و بختیاری را به تهران آورد و در ده ونک اسکان داد. او در سال ۱۲۳۵ خورشیدی (۱۸۵۶ میلادی) این کلیسا را برای ارمنیان ده ونک به هزینه خود ساخت. مستوفی‌الممالک صلیبی از برنز به کلیسا اهدا کرده‌ است. روی صلیب این عبارت حک شده‌ است: «مستوفی الممالک ونک فی شهر ذیقعده الحرام ۱۲۷۸.»

کلیسا دارای پلان مستطیلی شکل با سمت شرق به غرب است به طول ۱۷ متر و عرض ۹/۵ متر است. مصالح به کار رفته در آن آجر و خشت است. دیوارهای داخلی آن با گچ پوشانده شده‌ است.

سقف کلیسا توسط 6 ستون که قبلاً از جنس چوب بوده‌ است محافظت می‌شود. سطح بنای کلیسا از سطح حیاط دو پله پائین‌تر قرار داشته و دارای نورگیرهایی در سه سمت بنا است و سه ورودی در سمت غربی و جنوبی است که در بالای ورودی جنوبی ناقوس خانه کوچک کلیسا قرار دارد.

قبرستان اهالی روستا در تپه‌های مشرف به کلیسا بوده‌ است که در حال حاضر در محل آن ورزشگاه آرارات بنا شده‌ است.

محرابی به نام سورپ میناس در سال ۱۸۷۵ میلادی (۱۲۹۲ق) در این کلیسا بنا شد. در این کلیسا مراسم عشای ربانی و دعای نیایش نیز برگزار می‌شود.

تصاویری از مراسم میناس مقدس در این کلیسای تاریخی را ببینید.

عکس‌ها: ایرنا

کد خبر 247296

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 7 =