درخواست سفیر ازبکستان از ایران برای دریافت نسخه کپی قرآن بایسنقری

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران با سفیر ازبکستان در ایران دیدار کرد.

چمدان- علی‌اصغر مونسان، وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی در دیدار با بهادر عبدالله‌اف سفیر ازبکستان در ایران، با تاکید بر افزایش همکاری کشورهای منطقه در حوزه گردشگری، افزود: کشورهای منطقه دارای فرهنگ و پیشینه تاریخی مشترک هستند و این علاقه‌مندی بین ملت‌ها برای شناخت بیشتر از یکدیگر وجود دارد.

او با اشاره به اینکه برای شناخت بیشتر ملت‌های منطقه از همدیگر لازم است که اقدامات بیشتری انجام شود، افزود: کشورهای منطقه 400میلیون نفر جمعیت دارند و این یک بازار بسیار خوب اقتصادی و گردشگری محسوب می‌شود که باید مورد استفاده قرار گیرد.

مونسان اظهار کرد: باید شرایط لازم برای نزدیکی ملت‌ها و دولت‌های منطقه بیش از پیش فراهم شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اضافه کرد: کارشناسان ایرانی، تجارب بسیار خوبی در زمینه کاوش و مرمت آثار تاریخی دارند و ما آمادگی داریم این تجربیات را به کارشناسان کشور ازبکستان منتقل کنیم.

مونسان با بیان اینکه در هر سه بخش میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اراده و علاقه‌مندی برای افزایش همکاری‌ها با ازبکستان وجود دارد، گفت: نمایشگاه گردشگری ایران بهمن ماه امسال با حضور فعالان این حوزه از کشورهای مختلف برگزار خواهد شد؛ شرکت‌ها و فعالان گردشگری ازبکستان هم می‌توانند با حضور در این نمایشگاه، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های خود را در معرض دید علاقه‌مندان قرار دهند.

او اظهار کرد: برای افزایش همکاری‌ها در حوزه گردشگری، برگزاری نشست‌های رو در رو بین شرکت‌های فعال گردشگری ایران و ازبکستان امری ضروری است که این مهم می‌تواند در حاشیه برگزاری نمایشگاه گردشگری تهران انجام شود.

وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی همچنین به اقدامات و برنامه‌های منطقه‌ای و فرامنطقه‌ای در حوزه میراث‌فرهنگی اشاره کرد و افزود: برگزاری نمایشگاه‌های موزه‌ای مشترک با کشورهای مختلف در دستور کار این وزارتخانه قرار دارد و با توجه به غنای فرهنگی موزه‌های ایران، آمادگی داریم نمایشگاه موزه‌ای مشترک ایران و ازبکستان را هم در دستور کار قرار دهیم.

مونسان در ادامه با اشاره به تجهیزات و امکانات پزشکی و درمانی ایران، گفت: ایران جزو مجهزترین کشورها در حوزه درمان و گردشگری سلامت است و با توجه به مزایایی از جمله ارزان بودن، کیفیت بالا، فاصله نزدیک و وجود کادر درمانی مجرب، گردشگران سلامت ازبکستان می‌توانند ایران به عنوان مقصد سفر خود انتخاب کنند.

مردم ازبکستان علاقه فراوانی به ایران دارند

بهادر عبدالله‌اف سفیر ازبکستان در ایران نیز با ابراز خرسندی از پیشنهادهای وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کشورمان، گفت: امیدواریم در چارچوب کمیسیون مشترک اقتصادی بین دو کشور، تفاهم‌نامه همکاری ایران و ازبکستان در حوزه گردشگری، میراث‌فرهنگی و صنایع‌دستی هم به امضا برسد.

او تاکید کرد: برای مرمت آثار تاریخی ازبکستان ما علاقه‌مند به استفاده از تجربیات کارشناسان ایرانی هستیم، اما در این حوزه باید تفاهم‌نامه‌ای مستقل به امضای مسئولان دو کشور برسد.

عبدالله‌اف افزود: مردم ازبکستان علاقه فراوانی به ایران و مردم این کشور دارند و به مفاخر این کشور افتخار می‌کنند.

سفیر ازبکستان در ایران همچنین در این دیدار از وزیر میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی ایران درخواست کرد، یک نسخه کپی از قرآن بایسنقری برای نمایش در مرکز تمدن اسلامی ازبکستان در اختیار این کشور قرار گیرد، که این درخواست مورد موافقت دکتر مونسان قرار گرفت. قرآن بایسنقری بزرگترین قرآن خطی جهان است.

کد خبر 247294

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 5 =