سرنوشت کتیبه تازه کشف شده ثلاث باباجانی | تخریب عمدی پاک شد ؛ وزیر به مجلس نرفت

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان کرمانشاه، از مرمت قسمت‌های تخریب‌شده نقش‌برجسته ثلاث‌باباجانی از سوی تیم مرمتی وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خبر داد.

چمدان - کتیبه ‌ای که به تازگی در ثلاث باباجانی کشف و چند روز پس از انتشار خبر کشف توسط عده‌ای تخریب شده بود، مرمت شد. پیش از این نمایندگان مجلس درصدد بودند با احضار علی اصغر مونسان به مجلس درباره این تخریب از او سوال کنند. امید قادری با اعلام خبر مرمت این کتیبه گفت: تکه‌های کتیبه تخریب‌شده ثلاث‌ باباجانی در اختیار اداره‌کل میراث‌فرهنگی استان بود که در اختیار تیم مرمتی قرار گرفت.

قادری گفت: نقش‌برجسته تازه ثلاث باباجانی یکی از مهم‌ترین یافته‌های باستان‌شناختی است که می‌تواند در خصوص شناخت اقوام ساکن در زاگرس در هزاره سوم پیش از میلاد بسیار حائز اهمیت باشد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی کرمانشاه تاکید کرد: بدون شک همه می‌دانیم که میراث‌فرهنگی متعلق به عموم مردم است و همه افراد و گروه‌های جامعه در قبال حفاظت و صیانت از آثار تاریخی، فرهنگی در این پهنه گسترده مسئول‌اند و باید برای فرهنگ سازی و آشناسازی جوامع محلی برای پی بردن به اهمیت و نقش میراث‌فرهنگی در زندگی اجتماعی، سیاسی و اقتصادی آن‌ها، آگاهی‌های لازم را به آن‌ها بدهیم.

مرمت ثلاث باباجانی در 3 روز

فتح‌الله نیازی مسئول گروه حفاظت تزئینات پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری نیز  در این مورد گفت: بخشی از قسمت‌های بالایی سر نقش‌برجسته ثلاث باباجانی به‌همراه بخشی از گردن، قسمت‌هایی از پایه نقش برجسته مورد حمله وندال‌ها قرار گرفته و تخریب شده بود و همچنین بخشی از صخره این نقش برجسته نیز بر اثر زلزله سال ۹۶ دچار آسیب شده بود که قسمت‌های آسیب دیده مورد مرمت قرار گرفت.

نیازی در ادامه گفت: با توجه به وضعیت بیابانی منطقه و صعب العبور بودن نقش برجسته، مجبور شدیم از رزین‌های اپوکسی که خاصیت زود خشک شدن دارند، استفاده کنیم.

مسوُول گروه حفاظت تزئینات پژوهشگاه میراث‌فرهنگی و گردشگری افزود: با ترکیب رزین‌های اپوکسی با مواد معدنی به رنگ نقش‌برجسته نزدیک شدیم و تلاش شد که از نظر رنگ اختلاف جزئی با رنگ اصلی نقش برجسته داشته باشد که آیندگان برای اقدامات پژوهشی دچار مشکل نشوند.

این کارشناس ارشد مرمت آثار تاریخی در ادامه بیان کرد: برای مقاومت نقاطی که دارای شکستگی عمیق بود از مفتول‌های استیلی استفاده شد و ضمن بولدگذاری با محلول اپوکسی پُر و سطح مقطع اثر پوشانده شد.

او خاطرنشان کرد: پس از خشک شدن این فرایند شروع به پرداخت سطح اثر کردیم و به سطح فرسایشی رسیدیم که یک پرده نسبت به خود اثر روشن‌تر است، چرا که خود اثر در طول عمر از یک لایه رسوب‌های گلی و انحلال‌های جوی پوشیده شده است.

این کارشناس ارشد میراث‌رهنگی همچنین با اشاره به اینکه این مرمت سه روز به طول انجامید، تصریح کرد: پس از چندین روز باید مجدد از نقش برجسته بازدید شود به همین دلیل از پوشش‌دهنده نانو سیلیکات استفاده نکردیم که بتوانیم در پایان عملیات مرمت از یک پوشش‌دهنده مناسب برای سطح کل اثر استفاده کنیم.

بیشتر بخوانید: مرمت فوری کتیبه ثلاث باباجانی | مخربان کتیبه شناسایی شدند

                    مجلس مونسان را خواست | تخریب نقش برجسته ثلاث باباجانی عامل سوال از وزیر می‌شود

                   نقش برجسته تازه کشف شده ثلاث باباجانی تخریب شد | شاهکار میراث کرمانشاه ؛ اعلام خبر کشف با وجود اطلاع از تخریب!

کد خبر 247285

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 5 =