تصاویر محو شدن گنبد و تخریب بنای تاریخی بقعه سیدفتح الله ورامین | تخلف اوقاف در احداث شبستان محرز شد

رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ورامین گفت: تخلف ساخت و ساز در بقعه سیدفتح الله محرز است و این امر باعث محو شدن گنبد تاریخی این بقعه از نظرها شده است.

چمدان - مقبره سید فتح‌الله مربوط به سدهٔ ۹ هجری قمری است و در ورامین، شمال خیابان ۱۵ خرداد واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۱ شهریور ۱۳۸۲ با شمارهٔ ثبت ۹۸۹۳ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بنای سید فتح الله را مربوط به دوره ایلخانی می‌دانند که از گنبدی دو پوش و کتیبه‌ای نقش برجسته با رنگ اُخرایی که یادگاری از ایلخانان در ورامین به شمار می رود برخوردار است.

صاویری از محو شدن گنبد و تخریب بخش‌هایی از بقعه سید فتح الله ورامین به دلیل احداث شبستان اداره اوقاف و امور خیریه توسط خبرگزاری ایرنا منتشر شد واکنش‌های میراث فرهنگی را به همراه داشت.

ژیلا خدادادی رئیس دفتر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان ورامین در این زمینه گفت: معاون میراث اداره کل میراث فرهنگی استان تهران با حضور در ورامین از روند اجرای پروژه احداث شبستان در این مکان بازدید کرد.

وی گفت: بر اساس مشاهدات و بررسی نقشه‌های این پروژه، تخلف در ارتفاع ساخت و ساز صورت گرفته در بقعه سیدفتح الله محرز است و این امر از سوی شیخ الاسلام معاون اداره کل میراث فرهنگی استان تهران نیز تأئید شد.

خدادادی اظهار کرد: ارتفاع شبستان و طرح‌های اجرای شده شده با نقشه ارسال شده از سوی اوقاف به میراث فرهنگی کاملا مغایر است.

کد خبر 247280

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =