واکنش میراث قزوین به آگهی فروش یک خانه تاریخی با امکان تخریب

مدیرکل میراث‌فرهنگی قزوین گفت: تخریب یک خانه تاریخی غیرممکن است و به طور یقین هیچ یک از مراجع صدور پروانه نمی‌توانند چنین مجوزی را صادر کنند.

چمدان - علیرضا خزائلی در پی انتشار آگهی در یکی از سایت‌های فروش آنلاین تحت عنوان فروش خانه قاجاری در بافت تاریخی قزوین با امکان تخریب و ساخت، گفت: رونق خرید و فروش خانه‌های تاریخی با حفظ کالبد و احیای آن‌ها با کاربری مناسب، مطلوب است اما اجازه تخریب آن‌ها به هر بهانه‌ای مذموم و غیرقانونی است.

او افزود: همکاران ما در حوزه معاونت میراث‌فرهنگی استان، بر اساس عکس‌های منتشرشده در حال شناسایی این خانه هستند و امور حقوقی این اداره‌کل نیز منتشرکننده آگهی را مورد پیگرد قرار می‌دهد.

خزائلی تصریح کرد: موضوع خرید و فروش خانه‌های تاریخی از وظایف اصلی این اداره کل نیست اما به عنوان متولی مرمت و احیای بناها و آثار تاریخی ارزشمند برای ترغیب مالکان به مرمت، مشوق‌هایی مانند استفاده از بند د تبصره 10 قانون بودجه ٩٨، قراردادهای مشارکتی را با تقبل ٥٠ درصد از هزینه‌های مرمت توسط اداره کل و سایر بسته‌های حمایتی در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید: فروش و تخریب تاریخ در سایت‌های اینترنتی | از خانه‌ای قاجاری با امکان تخریب تا اشیاء منسبت به دوره صفوی

گفتنی است که پیش از این آگهی‌ای از فروش یک خانه قاجاری در قزوین منتشر شده بود که مالک مدعی بود خریدار امکان تخریب خانه با تراکم سه طبقه دارد. 

کد خبر 247265

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۲:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۹/۱۱
    0 0
    به قول سرخ پوستان پول پرستی ادامه دارد تا جایی که دیگر چیزی برای خوردن برای انسان باقی نمی ماند جز پول.