فروش و تخریب تاریخ در سایت‌های اینترنتی | از خانه‌ای قاجاری با امکان تخریب تا اشیاء منسبت به دوره صفوی

یکی از خانه‌های تاریخی متعلق به دوره قاجاریه در قزوین با شرایطی خاص یعنی امکان تخریب و ساخت بنای نو در سایت دیوار برای فروش معرفی شده است.

چمدان - سایت‌های خرید و فروش آنلاین بازار عجیبی است که همه چیز در آنها پیدا می‌شود. قرار گرفتن دسته بندی عتیقه‌جات در این سایت‌ها راه را برای عتیقه‌بازها و معامله‌گران اشیای تاریخی باز کرده است تا بازاری نمایان و پنهان برای خود به راه اندازند. آثاری که موزه‌ای توصیف شده یکی از آگهی‌های پر تعداد در این سایت‌هاست. در بیشتر این آگهی‌ها آثاری که قدمت قاجاری و صفوی برای آنها ادعا شده است به چشم می‌خورد. دخل صفوی نقش‌دار، کتاب خطی، مجوز قدیمی خرید و فروش عتیقه و ... تنها نمونه‌ای از این آگهی‌های پرتعداد در سایت دیوار است.

فروش اشیاء قدیمی که صاحبان اثر ادعا می‌کنند مربوط به دوران صفوی یا قاجاری است

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: بازار امن عتیقه و اشیاء تاریخی در فضای مجازی ؛ از نسخ خطی تا کاسه‌های صفوی | مجوز خرید و فروش عتیقه هم به فروش می‌رسد!

این سایت‌های خرید و فروش علاوه بر اشیاء تاریخی و موزه‌ای، گاهی بناهای تاریخی را نیز برای فروش آگهی می‌کنند. یکی از این موارد بنای تاریخی قاجاری در قزوین است که صاحب آن برای فروشش اقدام کرده و حتی امکان تخریب آن را به عنوان یک مزیت در آگهی ذکر کرده است.

ایرنا نوشته است: یکی از خانه‌های تاریخی متعلق به دوره قاجاریه در قزوین با شرایطی خاص یعنی امکان تخریب و ساخت بنای نو در سایت دیوار برای فروش معرفی شده است.

در شرایط فروش این خانه تاریخی واقع در خیابان منتظری که بخشی از تزیینات آن مطابق تصویرهای بارگذاری شده از جمله درب‌های قدیمی و ارسی‌های قدیمی آن سالم به نظر می‌رسد آمده است: اگر مشتریان فضای سنتی (تاریخی) این خانه را پسند نکنند امکان ساخت و ساز با تراکم ۳ طبقه را خواهند داشت.

در تصاویر بارگذاری شده در آگهی مربوط به این خانه به نظر می‌رسد به دلیل بی‌توجهی در نگهداری مناسب، بخش‌هایی از این خانه تاریخی دچار آسیب و تخریب شده و نیازمند مرمت است.

شرایط فروش یک خانه تاریخی در قزوین: اگر مشتریان فضای سنتی (تاریخی) این خانه را پسند نکنند امکان ساخت و ساز با تراکم ۳ طبقه را خواهند داشت

علیرضا خزائلی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قزوین در این زمینه گفت: موضوع فروش این خانه و توضیحات مربوط به آن توسط این اداره کل مورد پیگیری قرار می‌گیرد. خرید و فروش خانه‌های تاریخی حتی ثبت شده در فهرست آثار ملی آزاد و  بلامانع است و مشکلی به لحاظ قانونی ندارد. موضوعی که اهمیت دارد جلوگیری از تخریب این گونه بناهاست و هر فردی که اقدام به این کار کند مطابق قانون با آن برخورد می‌شود.

تصویر خانه تاریخی به فروش گذاشته شده در سایت دیوار
تصویر خانه تاریخی به فروش گذاشته شده در سایت دیوار

کد خبر 247252

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =