خطر از میدان مشق تا برج آزادی ؛ آلودگی هوا بناهای تاریخی را هم به خطر انداخت | آئینه‌کاری‌ها و گچ‌بری‌های داخلی هم تخریب می‌شوند

یک استاد مرمت نسبت به خطرات آلودگی هوا بر آثار تاریخی هشدار داد.

چمدان - مهدی معمارزاده استاد مرمت بناهای تاریخی و کارشناس میراث فرهنگی استان تهران در گفت‌وگو با خبرنگار چمدان در مورد تاثیر آلودگی هوا بر بناهای تاریخی تهران گفت: بیشتر بناهای ما از برج آزادی که معاصر است تا میدان مشق و هر اثر تاریخی دیگر که بر روی آنها و منافذشان دود می‌نشیند و سپس این آلودگی به خاطر رطوبت جذب مصالح بناها می‌شود، در معرض خطر قرار دارند.

وی ادامه داد: زمانی که مواد آلاینده روی آثار می‌نشیند و سپس با بارش باران به اثر نفوذ می‌کند، ضمن آسیب زدن به ظاهر بنا به مصالح آن هم صدمه وارد می‌کند.

معمارزاده در پاسخ به اینکه چه بناهایی با چه مصالحی بیشتر در معرض خطر هستند؟ توضیح داد: این مساله به میزان تخلخل و نفوذپذیری مصالح بستگی دارد، قاعدتا جذب آب از سطح سنگ کمتر است اما گچ و آجر سنتی بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

این مرمتگر آثار و بناهای تاریخی در پاسخ به اینکه آیا کاشی‌های رنگی و نقاشی روی کاشی‌ها هم در معرض خطر هستند؟ گفت: کاشی‌ها به دلیل داشتن لعاب کمتر آسیب می‌بینند اما وقتی آلودگی از محل بندها وارد ملات می‌شود، صدمه اصلی به ظاهر اثر و سپس در درازمدت با ایجاد فعل و انفعالات بر روی مصالح وارد می‌شود.

او در مورد راه حل این مشکل اظهار کرد: نکته مهم و قابل توجه این است که برای تمیز کردن آثار پس از این آلودگی‌ها باید از پارالوئید یا رزین‌هایی استفاده شود که امکان تنفس از مصالح را نگیرد، در غیر این صورت، استفاده از مواد نامناسب آثار بسیار بدی روی بناها خواهد داشت.

معمارزاده افزود: مثلا پلکان تخت جمشید پس از بیرون آمدن از زیر خاک در دوره پهلوی اول با رزین نامناسب پوشیده شد که مانع از دفع رطوبت در آن بود، همین مساله سبب شد که میزان خوردگی در این پلکان در طول ۱۰ تا ۲۰ سال به اندازه خوردگی ۲۰۰۰ سال در دیگر آثار باشد.

این مرمت‌گر تاکید کرد: تزئینات داخلی بناها از جمله آئینه کاری‌ها و گچ‌بری‌ها هم بسیار در معرض خطر قرار دارند، حتی اشیاء منقول مانند پرده و مبلمان بناهای تاریخی هم در معرض صدمه هستند بنابراین باید اقداماتی برای جلوگیری از ورود دوده به بناهای تاریخی و نشستن آنها بر روی اشیاء این خانه موزه‌ها صورت بگیرد.

+ در این زمینه بیشتر بخوانید: بزرگترین بناهای تاریخی جهان چطور تمیز می‌شوند؟ | شستشوی پیچیده معبد آکروپلیس

کد خبر 247243

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 5 =