آلوده‌ترین جای هواپیما کجاست؟ | راه‌های مبارزه با ویروس آنفلوانزا در سفرهای هوایی

اگر در فصل سرما و شیوع آنفلوآنزا ناچار به مسافرت هوایی هستید، دو نکته را هرگز فراموش نکنید: نشستن کنار پنجره و بلند نشدن از روی صندلی در طول پرواز.

چمدان - فوربس نوشت: برای سال‌ها باور عمومی این بود که مسافران دو ردیف کناری یک مسافر سرماخورده بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا هستند اما پژوهش‌های تازه به ویژه مطالعه سال ۲۰۱۸ دانشمندان دانشگاه اموری روی بیش از ۱۵۰۰ مسافر ۱۰ پرواز بین‌قاره‌ای در آمریکا نشان داد محدوده عفونی در هواپیما بسیار کوچک‌تر از آن است که پیش‌تر تصور می‌شد.

از آنجا که ذره‌های آب ناشی از عطسه و سرفه فرد بیمار چندان دور نمی‌روند، بسیاری از مسافران یک پرواز از قرار گرفتن کنار همسفر خود تنها سه درصد امکان بیمار شدن دارند. البته اگر شما تنها سه قدم با فرد سرماخورده و مبتلا به آنفلوانزا فاصله داشته باشید، این درصد ناگهان به ۸۰ درصد جهش می‌کند. این سه قدم فاصله یعنی درست صندلی‌های چپ و راست فرد بیمار یا صندلی‌های جلو و پشت او.

از این نظر، صندلی کنار پنجره می‌تواند امن‌ترین مکان برای جلوگیری از ابتلا به بیماری و بسیار بهتر از صندلی‌های کنار راهرو باشد. پژوهش دانشگاه اموری نشان می‌دهد هر مسافر نشسته در صندلی کنار راهرو در هر پرواز میانگین دست‌کم ۶۴ برخورد را تجربه می‌کند. این آمار برای مسافر صندلی وسطی ۵۸ برخورد و برای مسافران کنار پنجره فقط ۱۲ برخورد در هر پرواز است؛ ۸۱ درصد کمتر از تعداد برخوردهای مسافران کنار راهرو.

نکته آخر اینکه در ساک دستی خود حتما مایع ضدعفونی‌کننده دست و دستمال‌های ضدباکتری همراه داشته باشید و از آن استفاده کنید. سال‌ها پیش یک میکروب‌شناس چهار پرواز را در پنج فرودگاه آمریکا مطالعه کرد تا از میزان آلودگی مکان‌های مختلف هواپیما آگاه شود. نتیجه شگفت‌انگیز بود؛ آلوده‌ترین بخش هر هواپیما میز غذاخوری و تعداد باکتری‌های موجود روی آن ۱۰ برابر باکتری‌های روی دکمه تخلیه آب سرویس فرنگی است!

پس بلادرنگ پس از نشستن روی صندلی خودتان در هواپیما، مایع ضدعفونی‌کننده و دستمال ضدباکتری را بیرون بیاورید و میز غذاخوری را حسابی تمیز کنید. کمربند ایمنی و خروجی تهویه هوا هم دیگر مکان‌های آلوده صندلی شماست. پیش از استفاده از دستشویی هواپیما هم همه چیز را با دستمال و مایع ضدعفونی‌کننده تمیز کنید.

چند توصیه برای کاهش خطر ابتلا به آنفلوانزا

واکسن زدن بهترین راه برای جلوگیری از مبتلا شدن به ویروس آنفلوانزا در این روزهاست اما شستن دست‌ها را با آب و صابون فراموش نکنید. اگر آب و صابون در دسترس نیست، مایع‌های الکل‌پایه هم می‌تواند مناسب باشد.

از دست کشیدن به چشم‌ها، دهان و بینی خود بپرهیزید. میکروب و باکتری با این کارها زودتر و آسان‌تر منتقل می‌شوند.

مکان‌ها و اشیایی را که ممکن است به ویروس آلوده شده باشند، حسابی تمیز و ضدعفونی کنید.

کد خبر 247240

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 11 =