فرونشست زمین در میدان تاریخی نقش جهان اصفهان دیده شد

استاد گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان گفت: بر اساس اطلس موجود و مربوط، فرونشست زمین در نقاطی از کلانشهر اصفهان از جمله میدان تاریخی نقش جهان دیده می‌شود.

چمدان - فرونشست زمین (land subsidence) از مسائلی است که در اثر برداشت بی‌رویه آب‌های زیرزمینی اتفاق می‌افتد. چندی پیش مدیر سازمان نقشه برداری از خطر فرونشست چند فرودگاه و بنای تاریخی مهم کشور خبر داد و گفت: فرودگاه سمنان با نرخ سالانه ۱۰سانتی‌متر در حال نشست است. دور تا دور دریاچه ارومیه فرونشست رخ داده است. اگر به گزارش ما ساله ۸۰ نگاه کنید اصفهان فرونشست آن چنانی نداشت، متاسفانه اکنون به دلیل برداشت زیاد آب‌های زمینی اصفهان با نرخ ۱۷ سانتی‌متر فرونشست می‌کند. این وضعیت در حال رسیدن به مناطق تاریخی مثل سی و سه پل، میدان امام و … هم است.

وی اضافه کرد: میزان فرونشست در مردشت که جنوب تخت‌جمشید است در برخی نقاط به حدود ۴۰ سانتی‌متر می‌رسد. البته نقاط کمی چنین وضعیتی دارند اما در رابطه با نرخ فرونشست بالای ۳۰ سانتی‌متر مناطق زیادی در مردشت چنین وضعیتی دارند. خود شهر مردشت و حتی خود شهر شیراز هم درگیر این ماجرا هستند. نرخ فرونشست در شهر شیراز حدود ۱ یا ۲ سانتی‌متر است اما وقتی مناطق شهری درگیر می‌شوند باید منتظر وقوع حوادث خطرناکی در آن باشیم. شاید حفره‌هایی که در دشت‌ها ایجاد می‌شود خطری نداشته باشد اما در مناطق شهری این موضوع می‌تواند خطرناک باشد به این دلیل که مردم می‌توانند در معرض خطر باشند.

علی یوسفی استاد گروه مهندسی آب دانشگاه صنعتی اصفهان حالا چند ماه پس از این اظهارات فرونشست در میدان تاریخی نقش جهان را تایید کرده است. علی یوسفی در نشست دوم دهمین همایش نکوداشت اصفهان با موضوع بهبود حکمرانی آب در حوزه زاینده‌رود در سالن اجتماعات کتابخانه مرکزی گفته است: بر اساس اطلس موجود و مربوط، فرونشست زمین در نقاطی از کلانشهر اصفهان از جمله میدان تاریخی نقش جهان دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه در جوار دانشگاه صنعتی و دشت مهیار به ترتیب ۶ و ۱۲.۵ متر فرونشست زمین داشتیم اضافه کرده است: منطقه تحت تاثیر فرونشست زمین شامل محدوده مشترک شهرستان‌های خمینی‌شهر، شاهین‌شهر، برخوار،فلاورجان، اصفهان، لنجان و نجف آباد با وسعت تقریبی هزار و 800 کیلومتر مربع است و دارای بیشترین نرخ فرونشست تا ۱۲.۵ سانتی متر در سال بود که شامل ۲۰۳روستا و مراکز جمعیتی مهم می‌شود.

وی اضافه کرد: خطوط انتقال نیرو به طول حدود ۵۰۰ کیلوتر وخط راه آهن اصفهان- یزد به طول ۷۰ کیلومتر در این محدوده قرار دارد همچنین فرودگاه شهیدبهشتی اصفهان در محدوده فرونشست قرار دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید: 

تخت‌جمشید، میدان امام و سی‌وسه‌پل در خطر فرونشست زمین | دور تا دور دریاچه ارومیه فرونشست رخ داده است

خطر بزرگ در کمین مسافران قطار تهران - مشهد | فرونشست زمین به نزدیکی خط آهن تهران - مشهد رسید | تصاویر آن را ببینید

فرونشست‌ زمین ؛ خطری که شهرهای تاریخی ایران را تهدید می‌کند | خطر تخریب سی‌وسه پل ؛ برج تاریخی تهران در خطرناک‌ترین نقطه فرونشست‌

کاروانسرای صفوی مهیار درمعرض خطر فرونشست | فرونشست شدید در محوطه جلوی تخت جمشید؛ درخت‌ها از خاک درآمده‌اند

کعبه زرتشت در معرض نابودی | آثار فرونشست بر کعبه زرتشت را ببینید

 
 
 

کد خبر 247228

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 9 =