۱۰ راز از ۱۰ نقاشی معروف جهان | از بوسه و نقاشی برهنه تا اثری که در بیمارستان روانی کشیده شد

معروفترین نقاشی‌های دنیا هرکدام راز یا قصه‌ای در خود دارند.

چمدان - خبرگزاری CNN  بررسی کرده‌ است که در ۵ سال گذشته نام چه تابلوهای نقاشی بیشتر از دیگران در سراسر جهان در موتور جستجوگر گوگل جستجو شده‌ است و بر این اساس ۱۰ تابلوی معروف دنیا را معرفی کرده‌ است.‌

۱. مونالیزا

هنرمند: لئوناردو داوینچی

تاریخ تخمینی: ۱۵۰۳ تا ۱۵۱۹ میلادی

در کجا آن را ببینید: موزه لوور (پاریس)

اینکه مونالیزا با لبخند مرموزش در جایگاه ۱ قرار بگیرد اتفاق تعجب برانگیزی نیست، به نظر می‌آید که زن درون این نقاشی لیزاگرادینی همسر بازرگان فلورانسی فرانسسو دل گیکوندو باشد اگر چه کارشناسان هنوز در اینباره مطمئن نیستند.

این تابلو یک نوآوری در هنر به حساب می‌آید و یکی از اولین پرتره‌های ایتالیایی است.

آیا می‌دانستید که این تابلو تا پیش از قرن ۲۰ شهرت چندانی نداشته‌ است، تاریخ‌نگاران می‌گویند خارج از فضای هنری، مونالیزا به ندرت شناخته شده‌بود تا اینکه در سال ۱۹۱۱ یکی از کارمندان سابق لوور این تابلو را دزدید و به مدت ۲ سال آن را پنهان کرد؟ این دزدی به شهرت این تابلو کمک بسیاری کرد. این تابلو از سال ۱۸۰۴ در لوور نگه‌داری می‌شود.

مونالیزا

۲.شام آخر

هنرمند: لئوناردو داوینچی

تاریخ تخمینی: ۱۴۹۵ تا ۱۴۹۸ میلادی

کجا آن را ببینید: سانتا ماریا دله گرازیه (میلان ، ایتالیا)

این تابلو مذهبی تصویر عیسی مسیح (ع) را قبل از مصلوب شدن در کنار حواریون نشان می‌دهد.

این نقاشی عظیم، ۴.۶ متر (۱۵ فوت) ارتفاع و ۸.۸ متر (۲۸.۹ پا) عرض دارد.

آیا می‌دانستید که این نقاشی دو بار از جنگ جان سالم به در برده است؟ یکبار در زمان حمله ناپلئون و دیگر بار در زمان جنگ جهانی دوم.

شام آخر

 ۳.شب پرستاره

هنرمند: وینسنت ون گوگ

تاریخ: ۱۸۸۹

کجا آن را ببینید: موزه هنرهای مدرن (نیویورک، ایالات متحده آمریکا)

این نقاشی نسبتاً انتزاعی نمونه استفاده خلاقانه و جسورانه ون گوگ از برس‌های ضخیم است. آبی‌ها و زردهای شگفت‌انگیز این نقاشی و جو رویایی و تابناک آن دهه‎ها است که عاشقان هنر را به خود جلب می کند.

آیا می‌دانستید که ون گوگ هنگام نقاشی «شب پرستاره» در بیمارستان روانی سن رمی فرانسه زندگی می کرده‌ و در حال معالجه بیماری روانی بوده‌است؟ او این نقاشی را با الهام از منظره پنجره اتاقش در این بیمارستان نقاشی کرده‌ است.

شب پرستاره

۴. جیغ

هنرمند: ادوارد مونش

تاریخ: ۱۸۹۳

کجا آن را ببینید: موزه ملی اسلو (نروژ - افتتاح در سال ۲۰۲۰) و موزه مونک (اسلو - تا ماه مه ۲۰۲۰)

جیغ  یک اثر هنری واحد نیست. بر اساس اطلاعات وبلاگ موزه بریتانیا ، دو نقاشی، دو اثر با پاستل و تعداد نامشخصی چاپ از این اثر وجود دارد. نقاشی‌ها در موزه ملی اسلو و موزه مونک قرار دارند و در سال ۲۰۱۲ یکی از آثار پاستلی با قیمتی حدود ۱۲۰ میلیون دلار در حراج فروخته شده‌است.

مانند مونا لیزا، سرقت‌های سال ۱۹۹۴ و سال ۲۰۰۴ از دو نسخه نقاشی جیغ به افزایش آگاهی عمومی از این آثار هنری کمک کرده‌است. (هر دو سرانجام پیدا شدند).

آیا می‌دانستید که  چهره کاراکتر جلو نقاشی در حال جیغ کشیدن نیست بلکه سعی در جلوگیری از شنیدن صدای جیغ دلخراش طبیعت دارد. این تابلو الهام گرفته از یک تجربه واقعی است که در آن احساسات مونش هنگام قدم زدن در غروب آفتاب در اسلو غرق در رنگ داراماتیک قرمز غروب دیده می‌شود.

جیغ

۵.گرانیکا

هنرمند: پابلو پیکاسو

تاریخ: ۱۹۳۷

از کجا آن را ببینید: موزه رینا سوفیا (مادرید)

این اثر جدیدترین نقاشی در این فهرست است و بمباران هوایی شهر گرانیکا در منطقه باسک توسط آلمان در طول جنگ داخلی اسپانیا را به تصویر می‌کشد. این نقاشی سبک متمایزی نسبت به آثار پیکاسو دارد و وحشت‌ جنگ را که به بخشی اساسی در فرهنگ و تاریخ قرن بیستم تبدیل شده بود به نمایش در می‌آورد.

آیا می‌دانستید که گرانیکا در طول جنگ جهانی دوم به خاطر حفاظت به موزه هنرهای مدرن متروپولیتن نیویورک منتقل شد. پیکاسو درخواست کرد تا زمان بازگشت دموکراسی به اسپانیا، این اقامت تمدید شود. سرانجام این اثر شش سال پس از درگذشت ژنرال فرانسیسکو فرانکو، دیکتاتور اسپانیایی، در سال ۱۹۸۱ به مادرید بازگشت.

گرانیکا

۶.بوسه

هنرمند: گوستاو کلیمت

تاریخ تخمینی: ۱۹۰۷ تا ۱۹۰۸

کجا آن را مشاهده کنید: موزه آپر بلودره (وین ، اتریش)

در این تابلو تأثیر هنری بیزانس را می‌توان در تزئینات لباس‌های زوج پرشور این تابلو دید.

آیا می‌دانستید که اثر بوسه برای فروش قرار نمی‌گیرد اما همه آثار کلیمت با مبالغ هنگفت خریداری و فروخته می شوند؟ اوپرا وینفری شخصیت تلویزیونی مشهور،  در سال ۲۰۱۶ اثر هنری «پرتره آدل بلوخ بائر دوم» کلیمنت را با قیمت ۱۵۰ میلیون دلار واگذار کرد و ۶۰ میلیون دلار سود کرد.

بوسه

۷. دختری با گوشواره‌های مروارید

هنرمند: یوهانس ورمیر

تاریخ تخمینی: ۱۶۶۵

کجا آن را ببینید: Mauritshuis (لاهه ، هلند)

این اثر جذاب اغلب با «مونا لیزا» مقایسه می‌شود. علاوه بر تفاوت‌های سبک شناختی، از نظر فنی «دختری با گوشواره مروارید» یک عکس پرتره نیست، بلکه یک «ترونی» است. (یک کلمه هلندی برای نقاشی یک چهره خیالی با ویژگی‌های اغراق آمیز)

این اثر دختری را با یک سرپوش آبی و طلایی نشان می‌دهد که گوشواره‌های مروارید بزرگی دارد که تمام تمرکز بیینده را به خود جلب می‌کند.

آیا می‌دانستید که در حالی که موزه محل سکونت این اثر از سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴ در حال نوسازی بود، «دختری با گوشواره مروارید» در قالب یک تور در ایالات متحده، ایتالیا و ژاپن به نمایش درآمد و جمعیت زیادی را به خود جلب کرد و موقعیت خود را به عنوان یکی از مشهورترین آثار هنری جهان تقویت کرد.

دختری با گوشواره مروارید

۸. تولد ونوس

هنرمند: ساندرو بوتیچلی

تاریخ تخمینی: ۱۴۸۵

کجا آن را ببینید: گالری دگلی یوفیزی(فلورانس ، ایتالیا)

قدیمی‌ترین نقاشی این فهرست و در رقابت با «بوسه» در احساس؛ این اثر احتمالاً توسط یکی از اعضای خانواده ثروتمند مدیچی سفارش داده شده‌ است. این خانواده قرن‌ها بر فلورانس و مناطق اطراف آن حکومت می‌کردند.

بوتیچلی در این اثر چهره‌ای فراموش نشدنی از الهه عشق را خلق کرده که از یک صدف بزرگ بیرون می‌آید.

آیا می‌دانستید که تولد ونوس روی بوم کشیده شده در حالی که در آن زمان نقاشی روی چوب رواج داشته است و از سوی دیگر نقاشی برهنه در آن زمان نادر بوده بنابراین این کار یک اقدام بسیار جسورانه به حساب می‌آمده است.

تولد ونوس

۹.ندیمه‌ها

هنرمند: دیه‌گو ولاسکوئز

تاریخ: ۱۶۵۶

کجا آن را ببینید: موزه دلپرادو (مادرید)

مادرید تنها شهری است که در این فهرست ۲ نقاشی دارد.

این نقاشی یک پرتره گروهی از خانواده سلطنتی اسپانیایی و  همچنین یک نقاشی از خود (self-portrait ) است، ولاسکوئز خود را در سمت چپ تابلو به تصویر کشیده‌ است.

آیا می‌دانستید که «ندیمه‌ها» به دستور پادشاه فیلیپ چهارم اسپانیا که از سال ۱۶۲۱ تا ۱۶۶۵ حکومت می‌کرد،  به قصر سلطنتی آورده شد و تا سال ۱۸۱۹ در قصر سلطنتی ماند.

ندیمه‌ها

۱۰.آفرینش آدم

هنرمند: میکل آنژ

تاریخ: ۱۵۰۸ تا ۱۵۱۲

کجا آن را ببینید: کلیسای سیستین (شهر واتیکان)

معروف‌ترین اثر هنرمند مشهور میکل آنژ بخشی از سقف کلیسای سیستین را پوشش می‌دهد.

آیا می‌دانستید که سقف کلیسای سیستین، قرن‌ها در معرض دود شمع بود و پس از یک نظافت طولانی و گسترده که در سال ۱۹۸۹ به پایان رسید ناگهان مردم از دیدن رنگ‌های اثر میکل آنژ شوکه شدند؟

آفرینش آدم

کد خبر 247191

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =