قدیمی‌ترین کشتی تاریخ بشریت دست‌ نخورده پیدا شد | کشتی داستان «ادیسه» هومر کشف شد؟

باستان‌شناسان در اعماق دریای سیاه یک کشتی غرق شده پیدا کرده‌اند که گمان می‌رود قدیمیترین کشتی تاریخ بشریت است.

چمدان - تخمین زده می‌شود که عمر این کشتی بیش از ۲۴۰۰ سال باشد و مهمترین ویژگی آن این است که این کشتی دست نخورده باقی مانده است. به گفته پژوهشگران این کشتی در عمق ۲ کیلومتری پیدا شده است؛ نبودن اکسیژن در اعماق دریا باعث شده که این کشتی و وسایل آن بخوبی حفظ شده و فرسوده نشود.

این کشتی که ۲۳ متر طول دارد، متعلق به یونان باستان است و در داخل آن تمام اشیاء از جمله دکل، سکان و نیمکت‌های قایقران‌ها حتی نقاشی‌های آن دست نخورده باقی مانده است.

پروفسور جان آدامز، پژوهشگر ارشد پروژه باستان‌شناسی دریای سیاه می‌گوید: این یک کشتی دست نخورده است که از جهان باستان باقی مانده است. هرگز باور نمی‌کردیم بتوانیم به چنین چیزی دست پیدا کنیم. این کشف درک ما را از کشتی سازی و دریانوردی در دنیای باستان را تغییر داده است.

گمان می‌رود که این کشتی، یک کشتی تجاری و از همان نوعی باشد که در داستان ادیسه اثر هومر به آن اشاره شده است و قهرمان داستان سفر بلند دریایی خود را با آن کشتی به پایان می‌رساند.

گروه تحقیق اعلام کرده‌اند که قصد دارند این کشتی را در همان محل کشف آن، دست نخورده باقی بگذارند و تنها یک قطعه کوچک را برای انجام تحقیقات بیشتر به دانشگاه ساوت‌همپتون بریتانیا ببرند.

براساس گزارش یورونیوز، قرار است جزئیات بیشتر درباره این کشف، آخر این هفته در جریان کنفرانس دریای سیاه در لندن منتشر شود.

کد خبر 247153

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =