پرونده کاخ سرهنگ آباد باز است | پنج نفر در دادگاه تجدید نظر تبرئه شدند

متهمان پرونده آتش زدن کاخ تاریخی سرهنگ آباد تبرئه شدند اما میراث اصفهان می‌گوید همچنان پیگیر این پرونده است.

چمدان - پرونده آتش زدن عمدی کاخ تاریخی سرهنگ آباد با تبرئه شدن 5 متهم پرونده وارد فاز جدیدی شده است. سال گذشته این کاخ تاریخی در استان اصفهان دچار آتش سوزی شده بود که از ابتدای حریق اعلام شد که این آتش سوزی عمدی است. کاخ تاریخی سرهنگ آباد که مالک خصوصی دارد و پس از این آتش سوزی عمدی نیز مرمت شده اما همچنان وضعیت مناسبی ندارد. 

ناصر طاهری، معاون میراث فرهنگی استان اصفهان درباره پرونده کاخ سرهنگ‌آباد گفت: اینکه اداره‌کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اصفهان را در خصوص کاخ سرهنگ‌آباد متهم به بی‌توجهی می‌کنند درست نیست چون آن زمان ما با همه سختی‌هایی که مرمت یک بنای دور از مرکز شهر داشت، مشغول مرمت آن بودیم و برای آن هزینه کردیم اما متأسفانه آتش‌سوزی رخ داد و ما هم شکایت کردیم و کار را به قوه قضاییه و نیروی انتظامی سپردیم.

او به ایسنا گفت: ماجرا مثل این است که یک قتل اتفاق افتاده و آن‌ها می‌گویند که این افرادِ دستگیرشده متهم نیستند اما بالاخره یک جرم به وقوع پیوسته و معتقدیم که پیگیری‌ها باید تا پیدا کردن مجرم یا مجرمان اصلی ادامه پیدا کند.

معاون میراث فرهنگی ادامه داد: ما به وظیفه حفاظتی خود عمل کردیم، پیدا کردن مجرم نیز کار مراجع قضایی و انتظامی است و ما تخصصی در این زمینه نداریم. آن ها هفت نفر را دستگیر کردند و ما نیز پیگیر پرونده بودیم و شورای تأمین و فرماندار را نیز نسبت به این واقعه حساس کردیم تا اهمیت ماجرا را دریابند.

طاهری اضافه کرد: در دادگاه بدوی پنج نفر از این افراد محکوم شدند اما شاید مدارک کافی نبوده که در دادگاه تجدیدنظر تبرئه شده‌اند.

او با بیان اینکه پرونده آتش‌سوزی کاخ سرهنگ‌آباد هنوز باز است، گفت: ما نیز تا حصول یک نتیجه روشن، این پرونده را باز می‌دانیم و از مراجع قضایی می‌خواهیم که مجرم یا مجرمان اصلی را شناسایی و معرفی کنند.

در روزهای ابتدایی آبان ماه سال جاری، رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی اردستان خبر داد که در شعبه اول دادگاه تجدیدنظر اصفهان، حکم حبس صادرشده برای متهمان آتش‌سوزی کاخ سرهنگ‌آباد، نقض شده و بدون اینکه نماینده‌ای از میراث‌فرهنگی در این دادگاه حضور داشته باشد، متهمان تبرئه شده‌اند.

کد خبر 247148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 1 =