چه تعداد گردشگر خارجی برای خدمات پزشکی به ایران می‌آیند؟ | خارجی‌ها برای زیبایی به ایران می‌آیند

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: سال گذشته بین ۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار بیمار خارجی از کشورهای همسایه برای درمان به ایران آمدند و امسال این آمار افزایش خواهد یافت.

چمدان - سعید هاشم زاده با بیان این مطلب افزود: حدود ۷۲ هزار نفر از این تعداد بیمار خارجی در بیمارستان‌های کشور بستری شدند و بقیه خدمات سرپایی پزشکی دریافت کردند. البته با توجه به تعداد بیماران خارجی که از ابتدای سال ۹۸ به ایران آمده‌اند، تعداد گردشگران سلامت امسال بیش از سال گذشته خواهد بود. ظرفیت درآمد ارزی جذب بیمار خارجی در کشور بیش از پنچ برابر وضع فعلی است و به راحتی می‌توانیم ۲ تا ۲.۵ میلیون بیمار خارجی را به خصوص در حوزه سرپایی در سال در مراکز درمانی کشور پاسخگو باشیم و رسیدن به این هدف با برنامه ریزی قابل انجام است.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت گفت: ۷۰ درصد مراجعات گردشگران سلامت از کشورهای خارجی برای پنج بیماری و خدمت پزشکی شامل زنان و زایمان، چشم، ارتوپدی، زیبایی و قلب و عروق است و ۳۰ درصد سایر خدمات پزشکی را دربرمی‌گیرد.

آمار گردشگران خارجی سلامت

۵۰۰ تا ۵۵۰ هزار بیمار خارجی از کشورهای همسایه

آمار گردشگران خارجی بستری شده در بیمارستان‌های کشور

۷۲ هزار گردشگر خارجی سلامت

دلایل اصلی مراجعه گردشگران خارجی سلامت به مراکز درمانی ایران

۷۰ درصد |  زنان و زایمان، چشم، ارتوپدی، زیبایی و قلب و عروق

هزینه‌ای که هر بیمار خارجی برای درمان در ایران می‌کند

هر بیمار خارجی حدود سه هزار دلار برای خدمات پزشکی در ایران هزینه می‌کند

وضعیت تعرفه سلامت گردشگران خارجی

تعرفه خدمات پزشکی به بیماران خارجی بین دو تا سه برابر تعرفه همان خدمات برای بیماران ایرانی است

وی افزود: خدمات پزشکی به بیماران خارجی تعرفه گذاری شده است. این تعرفه ها اردیبهشت سال ۹۷ ابلاغ شده است و با تعرفه خدمات به بیماران داخلی تفاوت دارد چون در کشور حتی در بخش خصوصی برای خدمات پزشکی به بیماران ایرانی یارانه داده می‌شود و لزومی ندارد به بیماران خارجی یارانه داده شود به همین علت تعرفه خدمات پزشکی به بیماران خارجی بین دو تا سه برابر تعرفه همان خدمات برای بیماران ایرانی است.

هاشم زاده گفت: به طور متوسط هر بیمار خارجی حدود سه هزار دلار برای خدمات پزشکی در ایران هزینه می‌کند اما درآمدزایی خدمات گردشگری سلامت فقط به خدمات پزشکی محدود نمی‌شود زیرا این افراد خدمات غیر درمانی و گردشگری دیگری هم دریافت می کنند و اغلب یک یا چند نفر همراه هم دارند بنابراین درآمد صنعت گردشگری سلامت در ایران باید با در نظر گرفتن همه این جوانب محاسبه شود.

رئیس اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت با بیان اینکه خدمات طب سنتی یا طب آلترناتیو که از طریق بیمارستان‌ها و مراکز درمانی مجاز و دارای مجوز گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند نیز محاسبه شده است و مراجعان خارجی برای دریافت این خدمات نیز در آمار حدود ۵۵۰ هزار گردشگر خارجی که سال ۹۷ به ایران آمده‌اند در نظر گرفته شده است به ایرنا گفت: از سال ۹۳ آیین نامه‌ای برای اعطای مجوز پذیرش بیماران بین الملل در مراکز درمانی تدوین و ابلاغ شده است. بر اساس این آیین نامه و چک لیست‌های موجود بیمارستان‌های متقاضی مجوز پذیرش بیمار خارجی بازرسی می‌شوند و اگر شرایط را داشته باشند به آنها مجوز داده می‌شود.

وی گفت: گواهینامه جذب بیمار بین الملل از سال ۹۳ صادر می‌شود و ۱۶۶ بیمارستان در کشور مجوز جذب بیمار خارجی داشتند. از این تعداد حدود ۵۰ بیمارستان دولتی یا خیریه هستند و ۶ مرکز جراحی محدود نیز مجوز جذب بیمار خارجی گرفته اند. از این تعداد ۱۰۰ بیمارستان را مجدد بررسی کردیم و ۱۰۰ مرکز توانستند گواهینامه جذب بیمار خارجی را تمدید کنند و مراحل بازرسی و تمدید مجوز توریسم درمانی این مراکز ادامه دارد.

کد خبر 247127

برچسب‌ها

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =