واکنش توریست‌های خارجی به ظهور معجزه‌آسای دریاچه‌ای رویایی در دل کویر ایران

گردشگران این روزها از ظهور دریاچه‌ای در میانه کویر لوت غافلگیر شده‌اند و این دریاچه که «دریاچه جوان» نامیده شده به یکی از پرطرفدارترین مکان‌های گردشگری کرمان تبدیل شده است.

چمدان - محسن جلال‌پور نایب رئیس دوره هفتم و رئیس سابق دوره هشتم اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران هفته گذشته ویدئویی از یک نقطه جاذبه‌ گردشگری منتشر کرد و نوشت: تصاویرش را که دیدم باورم نشد اینجا کویر لوت ایران است ... تصاویرش را که دیدم باورم نشد اینجا کویر لوت و حوالی گندم بریان است. حوالی گرم‌ترین نقطه زمین دریاچه‌ای میان کویر سر برآورده که آدم را متحیر می‌کند. باور کنید تا نرفتم و از نزدیک ندیدم، باورم نشد. حتما بارش‌های هشت ماه پیش را یادتان هست و حتما به یاد دارید که سیل چگونه جاده شهداد - نهبندان را ویران کرد. آن باران‌ها و آن سیل ویران‌گر حالا کویر شهدادمان را دیدنی‌تر از همیشه کرده است. کلوت‌ها زیبا بودند، زیباتر شدند. عبور پرندگان مهاجر هم این زیبایی را صد چندان کرده است. به قول یکی از دوستان این منظره حتی برای اهالی کرمان و شهداد هم بدیع است.

به گزارش چمدان، گندم‌بریان یا ریگ‌ سوخته، تپه‌هایی است پوشیده از گدازه‌های آتشفشانی به مساحت ۴۸۰ کیلومتر مربع که در ۸۰ کیلومتری شمال شهر شهداد در کویر لوت در استان کرمان قرار دارد. این منطقه در شرق رودخانه شور قرار دارد و به دلیل گرمای بسیار زیاد هوا حیاتی در آن وجود ندارد.

گندم بریان پوشیده از سنگ‌ها و گدازه‌های بازالتی سیاه‌رنگ آتشفشانی است و همین پوشش سیاه آتشفشانی موجب بالا رفتن شدید گرما در این منطقه می‌شود. این منطقه پست‌ترین منطقه داخلی کشور ایران نیز محسوب می‌شود و این موضوع نیز از دیگر دلایل گرمای شدید آن است.

بنا بر تحقیقات کارشناسان در گندم بریان در منطقه‌ای به طول ۲۰۰ کیلومتر و عرض ۱۵۰ کیلومتر هیچ موجود زنده‌ای زندگی نمی‌کند. 

صدا و سیما نیز پس از انتشار گزارش رسانه‌ها درباره این دریاچه کویری، گزارشی از این جاذبه گردشگری حیرت انگیز پخش و اعلام کرد: سیلاب بهار امسال در استان کرمان، دریاچه‌ای زیبا در دل کویر و در مجاور گرمترین نقطه جهان ایجاد کرده که پذیرای گردشگران و پرندگان مهاجر شده است. 

ویدئوی زیر که در این زمینه است را از دست ندهید.

اولین ویدئویی که از این جاذبه گردشگری بی‌نظیر منتشر شده است را نیز در زیر ببینید:

کد خبر 247095

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =