ماجرای آبگرفتگی و خمیر شدن اسناد آرشیو کتابخانه ملی | ساختمان آرشیو در چاله هرز ساخته شده است!

مدیر کل حوزه ریاست و مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی به شایعاتی مبنی بر نابود شدن اسناد آرشیو کتابخانه ملی واکنش نشان داد.

چمدان - آبگرفتگی یکی از مخازن ساختمان سازمان اسناد و از بین رفتن بخشی از اسناد نخست وزیری در دهه ۶۰ در فضای مجاری دست به دست می‌چرخد و جنجالی شده است اما مدیران کتابخانه ملی آن را تکذیب می‌کنند.

هانیه گراییلی مدیر کل حوزه ریاست و مشاور رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی با رد اخبار منتشر شده درباره آسیب دیدن مخازن ساختمان آرشیو که محل نگهداری اسناد است گفت: انتقال اسناد از ساختمان آرشیو، حقیقت دارد اما این انتقال به دلیل پر شدن مخازن این ساختمان و پیش از شروع بارندگی‌های آبان ماه انجام شده است، همه اسناد نیز در سلامت کامل به ساختمان کتابخانه انتقال پیدا کرده‌اند. این شایعات بداخلاقی سیاسی و سیاست‌بازی است.

مشاور رئیس کتابخانه ملی افزود: ساختمان آرشیو در جایی بنا شده که خود مردم محلی به آن چاله هرز می‌گویند و با کمترین بارش‌ها، آب وارد ساختمان می‌شود، سازندگان این بنا به غلط فکر می کردند این مشکل با زه کشی حل خواهد شد اما متاسفانه این اتفاق نیفتاده است. هر ساله وقتی بارندگی زیاد می‌شود، ساختمان مشکل آب گرفتگی دارد و این مساله مربوط یک سال یا حتی ۱۰ سال اخیر نیست، از روزی که این ساختمان ساخته شده با این مساله روبه‌رو بوده است.

وی به اقدامات انجام شده در دوره مدیریت جدید کتابخانه ملی اشاره کرد و اظهار داشت: با تلاش‌های انجام شده، سیستم اطفای حریق ساختمان آرشیو با بالاترین کیفیت راه‌اندازی شده است. مساله آب گرفتگی هم زمانی بسیار پیش‌تر از اینکه، بارندگی‌ها آغاز شود در دستور کار جلسه شورای معاونین قرار داشت.

گراییلی ادامه داد: به دلیل پر شدن مخازن ساختمان آرشیو، قرار شده است یک طبقه از پارکینگ در حال احداث کتابخانه ملی، برای مخزن اسناد در نظر گرفته شود، چون مخازن هر دو ساختمان محدود و همین حالا نیز پر شده است.

وی با بیان اینکه در فصل بارانی، ساختمان آرشیو و اسناد آن در خطر هستند و باید برای این مساله تمهیداتی اندیشده شود، گفت: برای ریلی کردن قفسه‌های مخزن، دو ماه پیش در شورای معاونان تصمیم‌گیری شد و بخشی از این انتقال نیز به همین دلیل بوده و صورت جلسه این نشست هم در دسترس است.

کد خبر 247092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • کارمند IR ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۵
  3 0
  ولا به خدا دارند دروغ میگند اینها اینقدر بی عرضه هستند حتی نمیتوندد کترهای جاری سازمان جلو ببرند من خودم شاهد این افتضا اداری بودم ولا به خدا این اتفاق مهم صورت گرفته خوده ریس سازمان که اصلا محل کار حضور ندارند
 • AT ۱۰:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
  2 0
  یعنی دو تا مهندس بدردبخور در این مملکت نبوده که ساختمان را جایی ساختند که چاله هرز بوده و کسی جلوش را نگرفته. قطعا مهندس کارکشته و کاربلد داریم ولی وقتی کار رو به دست آشنا و فامیل و هم پالکی بدید بدون اینکه نظارتی باشه همین میشه. آیا نباید سازندگان این بنا رو به جرم حیف و میل اموال دادگاهی کرد؟