۷۰ درصد فعالیت‌های باستان‌شناسی خارج از پژوهشکده باستانشناسی انجام می‌شود

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۰درصد فعالیت‌های باستان‌شناسی خارج از پژوهشکده باستان شناسی صورت می‌گیرد، گفت: فعالیت‌های باستان شناسی باید پرسش محور باشد نه اینکه تنها بر اساس حس کنجکاوی صورت گیرد.

چمدان - بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه در هفتمین همایش بین المللی «باستان شناسان جوان، ایران و سرزمین های همجوار»  با اشاره به برگزاری سه همایش باستان شناسی در بیرجند، سنندج و تهران در ماه اخیر اظهار کرد: برگزاری این همایش ها نشان از اهتمام جامعه علمی کشور  به موضوع باستان‌شناسی دارد.

او با بیان اینکه در برنامه ششم توسعه در مواردی به شناسایی و حفاظت مواد فرهنگی در ایران فرهنگی پرداخته شده که موضوع این همایش نیز هست از انجام رایزنی ها با سازمان برنامه و بودجه برای تخصیص بودجه برای انجام فعالیت های باستان شناسی در حوزه ایران فرهنگی خبر داد.

عمرانی در ادامه با اشاره به پیوست تخصصی میراث فرهنگی در قانون برنامه ششم توسعه اظهارکرد: پیوست میراث فرهنگی در فاز نخست مطالعات در پروژه های استانی، منطقه ای، شهری و ... باید وجود داشته باشد که این امر بر عهده پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری گذاشته شده است.

رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری در ادامه با بیان اینکه تا پیش از این در پروژه های نجات بخشی تنها کاوش و پیگردی آثار میراث فرهنگی دنبال می‌شد افزود: هم اکنون پرداختن به قوم باستان‌شناسی، مردم شناسی، هنرهای سنتی و زبان شناسی نیز باید مورد توجه قرار گیرد.

او در ادامه با اشاره به اینکه هم اکنون ۷۰درصد فعالیت های باستان‌شناسی خارج از پژوهشکده باستان شناسی صورت می‌گیرد گفت: حمایت از پروژه های باستان شناسی دانشگاه‌ها، برگزاری مدارس تابستانه باستان‌شناسی، شرکت در همایش های باستان شناسی و... نشان از آن دارد که وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری به اهمیت این موضوع واقف است.

عمرانی  با بیان اینکه پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری،  با ۶۰ مرکز پژوهشی از جمله دانشگاه ها تفاهم نامه دارد و به همه آنها اعلام کرده که اولویت های پژوهشی خود را به این مرکز اطلاع دهند، افزود: پژوهشگاه از پایان نامه های کارشناسی ارشد و دکتری در حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری حمایت می‌کند.

او در پایان خاطرنشان کرد : فعالیت های باستان شناسی باید پرسش محور باشد نه اینکه تنها بر اساس حس کنجکاوی صورت گیرد.

گفتنی است، نشست‌های تخصصی «هفتمین دوره همایش بین المللی باستان شناسان جوان، ایران و سرزمین های همجوار» هم اکنون در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران با حضور باستان شناسان، دانشجویان، علاقمندان و ... در حال برگزاری است.

کد خبر 247057

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 10 =