تعداد آثار باستانی در کشور | تنها ۱۰ درصد کل آثار باستانی ثبت ملی شده‌اند

رئیس پژوهشکده باستان شناسی گفت: تخمین زده می‌شود بیش از یک میلیون اثر باستانی در ایران وجود داشته باشد که از این تعداد حدود پانصد هزار اثر شناخته شده‌اند و جالب آنکه تنها رقمی حدود ۳۶ هزار اثر از میان این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که حتی ۱۰ درصد کل آثار را نیز در بر نمی‌گیرد.

چمدان - روح ا... شیرازی رئیس پژوهشکده باستان شناسی در هفتمین همایش بین المللی « باستان شناسان جوان، ایران و سرزمین های همجوار» گفت : همایش بین المللی باستان شناسان جوان که از ابتدا به همت انجمن علمی باستان شناسی دانشگاه تهران طرح ریزی و اجرا شده اکنون به درختی پربار و تنومند تبدیل گشته که باستان شناسان جوان که ذخایر و سرمایه های علمی و فرهنگی میهن عزیزمان هستند در زیر سایه آن نشسته و بنا است آخرین دست آوردهای علمی و فنی در حوزه باستان شناسی را به بحث و تبادل نظر بگذارند .

او افزود: بدون هیچ تردیدی، نسل جوان باستان‌شناسی ایران اکنون نه تنها در حوزه فعالیت های میدانی نقش بسزا و شایسته ای را ایفا می‌کنند بلکه در حوزه رویکردهای نظری و مباحث روش شناختی تازه هم سرآمدند.

شیرزای اظهار داشت: از سال ۱۳۷۹ که نخستین نشست و گردهمایی باستانشناسان جوان برگزار شد تا کنون که این رویداد تبدیل به همایش بین المللی شده و می‌رود که رویکردهای منطقه‌ای و حتی جهانی داشته باشد نزدیک به بیست سال می‌گذرد.

او گفت: در چنین بازه زمانی دانش باستان‌شناسی، روش ها و فنون آن دستخوش تحولات بنیادین شده است و این امر می‌طلبد که نسل جوان باستان‌شناس در دانشگاه‌هایی که متولی آموزش باستان‌شناسی در کشور هستند خود را با کاروان جهانی دانش باستان شناسی هماهنگ و همراه سازند .

رئیس پژوهشکده باستان‌شناسی ادامه داد: اگر خود را عضوی از ایران که جز معدود کشورهای دارای پرشمار ترین آثار باستانی جهان است و بعنوان یکی از مراکز مهم فرهنگی و تمدنی بشریت به حساب می‌آید می دانیم بار مسئولیت ما مضاعف و چند برابر می شود، زیرا که شناخت، نگهبانی، حفظ و حراست از این میراث گرانسنگ، نیازمند ابزار، رویکرد ها ، روش ها و تفاسیری است که پویا و کارآمد باشند.

این باستان شناس گفت: درست است که باستان شناسی ایران اکنون به درجه ای از ترقی و تعالی رسیده است که در مقیاس منطقه ای حتی می تواند سخنی برای گفتن داشته باشد ولی با این حال باید به این نکته اذعان داشت که اندام باستان شناسی ما آنچنان ستبر نشده که بار عظیم میراث باستان ما را به خوبی و چابکی تحمل کند .

او گفت: یکی از وظایف مهم نسل جوان باستان شناس در کنار فعالیت های کاوش ها و بررسی های باستان شناسی باید مستند سازی و مستند نگاری آثار شاخص باستان شناسی کشور باشد.

شیرازی با بیان اینکه تخمین زده می شود که بیش از یک میلیون اثر باستانی در ایران وجود داشته باشد که از این تعداد حدود پانصد هزار اثر شناخته شده‌اند گفت: جالب آنکه تنها رقمی حدود ۳۶هزار اثر از میان این تعداد در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که حتی ۱۰درصد کل آثار را نیز در بر نمی‌گیرد.

به گفته وی اگر یک حرکت فراگیر و نهضت عمومی برای مستند نگاری و مستند سازی بناها و یادمان های ایران به کمک روش  غیر مخرب و نسبتا ساده ای که امروزه در بازسازی ها و مستند نگاری‌های دو بعدی و سه بعدی مرسوم شده است آغاز شود،بی تردید گام مهمی برای حفظ و حراست از مهمترین و شاخص‌ترین آثار فرهنگی، باستان شناختی و تاریخی ایران زمین برداشته می‌شود.

نشست‌های تخصصی «هفتمین دوره همایش بین المللی باستان شناسان جوان، ایران و سرزمین‌های همجوار» هم اکنون در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران  با حضور باستان شناسان، دانشجویان، علاقمندان و ... در حال برگزاری است.

کد خبر 247056

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =