فیلم | مرمتگران بدون مرز در تخت جمشید چه کردند؟ | داربست‌های کاخ شورا باز شد ؛ تصاویر آن را از دست ندهید | کاخ اختصاصی داریوش بزرگ چه خواهد شد؟

سرپرست گروه حفاظت و مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید درباره فعالیت مشترک مرمتگران بدون مرز ایتالیا و کارشناسان مرمتی تخت جمشید در تعویض و جایگزینی مواد و مصالح فرسوده مرمتی با مواد جدید و همگن با سنگ‌های تخت جمشید در بخش‌هایی از کاخ تچر و شورا توضیحاتی ارائه کرد.

چمدان - فصل دوم فعالیت «مرمتگران بدون مرز» که از نیمه دوم مهر ماه در تخت جمشید آغاز شده بود با مرمت روی نمای غربی و دو نمای داخلی جرزهای دروازه شرقی کاخ شورا و بخش‌هایی از کاخ تچر به پایان رسید.

در هر دو فصل ۶ مرمتگر ایرانی همراه مرمتگران بدون مرز در فرآیند مرمت تخت جمشید مشارکت دارند.  هزینه این مرمت‌ها از سوی اسپانسرهای گروه مرمتگران بدون مرز پرداخت می‌شود.

کاخ تچر را بشناسید

کاخ تَچَر یا کاخ تچرا، تالار آینه یا کاخ اختصاصی داریوش بزرگ به معنای خانه زمستانی از نخستین کاخ‌هایی است که روی صفه تخت جمشید کشف شد.

سنگ‌های این کاخ، خاکستری و براق است به‌ طوری‌ که انعکاس تصویر شخصی که روبروی آن قرار می‌گیرد روی دیوار دیده می‌شود. به همین دلیل به آن آینه خانه یا تالار آینه هم می‌گویند.

روی دیواره‌های پلکان این کاخ نقوش گوناگونی دیده می‌شود. از شاهان هخامنشی داریوش اول، خشایارشا و اردشیر سوم کتیبه‌هایی در این کاخ به جای مانده‌ است.

پس از هخامنشیان، اشخاصی مثل شاپور دوم، عضدالدوله دیلمی، بهاءالدوله دیلمی، علی آق‌قویونلو و سلطان ابراهیم میرزا تیموری از خود کتیبه‌هایی در این کاخ بر جای گذاشته‌اند.

تالار شورا کجاست؟

کاخ سه‌در، تالار شورا، دروازه شاهان، سه دروازه، سه دری یا کاخ مرکزی در مرکز کوشک شاهی تخت‌جمشید قرار دارد. 

این کاخ توسط سه درگاه و چند راهرو به کاخ‌های دیگر راه می‌یابد و از این جهت آن را کاخ مرکزی یا سه دری نیز می‌خوانند. 

چون بر پلکان‌های این کاخ، نجیب‌زادگان پارسی را نقش کرده‌اند که به حالتی دوستانه و غیررسمی برای ملاقات فرمانروا می‌روند و نیز به سبب نوع کاربری و موقعیت کاخ، گاهی آن را تالار شورا نیز نامیده‌اند. 

پیشتر بنای این کاخ را به داریوش بزرگ نسبت می‌دادند اما دلایلی در درست است که ساخت کامل آن به وسیله اردشیر یکم صورت گرفته است.

توضیحات شهرام رهبر سرپرست گروه حفاظت و مرمت پایگاه میراث جهانی تخت جمشید را در ویدئوی زیر ببینید. این ویدئو توسط محمدرضا علیخواه در پایگاه میراث جهانی تخت جمشید تدوین و تهیه شده است.


به گزارش چمدان، با اتمام فعالیت مرمتگران بدون مرز در کاخ شورا داربست‌های این کاخ به منظور تصویربرداری فنی به طور موقت باز شدند. داربست‌ها پس از اتمام تصویربرداری به منظور ادامه حفاظت و مرمت این دروازه در نمای شرقی و پشت جرزها توسط کارشناسان حفاظت و مرمت ایرانی دوباره در همان مکان و با کمی تغییرات ایجاد خواهند شد.

ویدئویی در این زمینه در زیر ببینید:

کد خبر 247043

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =